امروز: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۱۴۶۳
۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷

تیتر امروز/ درباب منافع ملی تعاریف زیادی ارائه شده است در حالی که این مولفه مهم دارای تعریف واحد و البته مصادیق مختلف است. منافع ملی منفعتی مربوط به یک ملت است. از زمانی که مساله دولت ملت در جهان جدید مورد پذیرش قرار گرفته، مساله منافع ملی مربوط به ملت‌ها با مرزهای مشترک به وجود آمده است. این امکان وجود دارد که منافع ملی در تعریف دچار تعابیر مختلفی باشد اما این منفعت در تعریف مربوط به جغرافیای عموم و منفعتی مربوط به سپهر احاد مختلف جامعه است و این منافع مختص یک جناح یا جریان خاص نیست بلکه مربوط به ملتی است که آن جغرافیا ساکن هستند. البته بخشی از این منافع ملی در تمامی کشورها مشترک است. منفعت مربوط به حفاظت از مرزهای یک سرزمین جزو اشتراکات جهان در منافع عمومی است. منافعی که جوامع به صورت عام پذیرفته باشند جزو مصادیق عمومی منافع ملی در بین کشورهاست.

در ادبیات توسعه‌ای استفاده بهینه از منافع یک کشور تعریف شده است. به طوری که در آمد حاصل از منافع ملی در این کشورها صرف تمامی شهروندان می‌شود. این مفهوم در توسعه پایدار مورد تاکید است. امروز توسعه پایدار درکشورهای در حال توسعه جز منافع ملی است. آن هم توسعه‌ای که به عدالت اجتماعی منتهی شود. توسعه‌ای که بتواند یک جامعه را از زاویه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی فرصت‌های برابری را به‌وجود آورد و در عین حال زمینه‌هایی را ایجاد کند که جامعه ازحداکثر فرصت‌های خود بهره‌مند شود.

بحث صلح‌خواهی از مصادیق توسعه منافع ملی است.

در هر جامعه درحال توسعه علاوه بر مفاهیم کلی و مصادیق مشترک به اعتبار مزیت‌های نسبی وجود دارد. منافع ملی می‌تواند مصادق گوناگونی پیدا کند. در جوامع موزائیکی باید منافع ملی به گونه‌ای تعریف شود که این مهم به حفظ تنوع‌های مختلف درجامعه کمک کند. جامعه ایران به دلیل ویژگی‌های تاریخی دارای شرایطی است که همواره مورد چشمداشت بیگانگان در بستر تاریخی قرارگرفته است. طبیعتا حفظ این سرمایه فرهنگی، مادی و اجتماعی با تکیه بر رضایت مردم صورت می‌گیرد. این مورد می‌تواند به حفظ منافع ملی منجر شود.

هرگونه عاملی در ایران که حفظ منافع ملی را به خطر بیندازد و منجر به ایجاد بی‌اعتمادی درجامعه شود از عوامل مخل منافع ملی است. بحث توسعه عادلانه ثروت در جامعه‌ای مانند ایران که به منافع محدودی مانند کمبود آب و یا زمین کشاورزی و موراد دیگر روبه‌رو شود، نگرش خواصی را می‌طلبد. توسعه اقتصادی باید در چنین جوامعی در اولویت قرار بگیرد.

به طور نسبی نیازهای طبیعی یک جامعه مانند مسکن، آموزش، سلامت و اشتغال را باید بر آورده کرد. در غیر این صورت مانع ملی نمی‌تواند مانع ایجاد آسیب‌های اجتماعی شود. این موارد از مصادیق منافع ملی است.

جامعه ایران به دلیل تحولاتی که در آن رخ داده، نیازمند نگرش جدیدی به مقولاتی مانند منافع ملی است. در ایران میزان بهره‌مندی از حداقل‌های زندگی در مسکن، معیشت و اشتغال احساس امنیت خاطر در مسائل اجتماعی از آمیزه‌هایی است که در فرهنگ اعتقادی ما وجود داد و جامعه ما با این آمیزه‌ها مورد سنجش قرار می‌گیرد و در نهایت دریافتی که ما از دوری و نزدیکی از عدالت مورد ارزیابی مردم قرار می‌دهیم، مفاهیمی است که در جامعه ما موثر بوده و تاثیر گذار است.

در جامعه ایران بحث تعامل و گفت‌وگو بین آحاد جامعه مهم بوده و این مورد باید برای همه احزاب و نگرش‌ها فراهم شود تا میزان دور بودن و نزدیک بودن جامعه در این مصادیق مورد رصد قرار گیرد. در گذشته مفهوم امنیت کاملا سخت افزای بود و تصور می‌شد اگر در جامعه‌ای پایدار آن جامعه بیشتر باشد امنیت آن جامعه نیز افزایش می‌یابد اما حداقل در چند دهه گذشته این نگاه تغییر کرده و به میزانی که جامعه از رضایتمندی بیشتر و از حکمرانی خود بهره‌مند است، جامعه به امنیت پیدار می‌رسد. و این مورد به اعتماد در جامعه باز می‌گردد.

* فعال سیاسی اصلاح‌طلب/ غلامرضا ظریفیان


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم