امروز: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۱۳۹۰
۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳
«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه طرفدار فوتبال نیست؛ دقیقا همانطور که «دیمتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه چندی پیش گفت؛ «امیدواریم که رئیس‌جمهوری بتواند در میان برنامه‌هایش زمانی را نيز به این موضوع اختصاص دهد». البته این مسئله به معنای بی‌توجهی او نیست بلکه بر قدرت بازی‌ها و نفوذ سیاسی صحه می‌گذارد.


سرویس بین الملل تیتر امروز/  کاخ دولتی کرملین نه تنها پذیرای گروه‌ها و بازی نهایی جام جهانی 2018 است که از پیش مشخص شده، بلکه چیزی عمیق‌تر در پس پرده در جریان است؛ چیزی بزرگ‌تر از یک بازی. محل برگزاری این بازی خود گویای این مدعاست. ما شاهد برگزاری این بازی در مکانی هستیم که جام جهانی فوتبال را سیاسی و سیاسی‌ترین دوره از این بازی‌ها می‌کند؛ و شاید سیاسی‌ترین رویداد ورزشی که تاکنون جهان شاهد آن بوده است.
بایکوت بازی‌های المپیک 1980 روسیه و 1984 لس‌آنجلس بحث‌های زیادی را در زمان خود به دنبال داشت اما نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که اوج‌گرفتن جنگ سرد به این مسائل بیش از بیش دامن زده بود و به درستی نشان داد که چگونه درگیری طولانی‌مدت سیاسی جهانی می‌تواند برای رویدادي ورزشی حاشیه‌ساز باشد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه طرفدار فوتبال نیست؛ دقیقا همانطور که «دیمتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه چندی پیش گفت؛ «امیدواریم که رئیس‌جمهوری بتواند در میان برنامه‌هایش زمانی را نيز به این موضوع اختصاص دهد». البته این مسئله به معنای بی‌توجهی او نیست بلکه بر قدرت بازی‌ها و نفوذ سیاسی صحه می‌گذارد. هنوز از زمانی که «میکائیل فوچس»، سیاستمدار آلمانی گفت، «برای تنبیه روسیه بر سر سقوط هواپیما مالزیایی بهتر است، میزبانی بازی‌ها از روسیه گرفته شود»، مدت زمانی زیادی سپری نشده است.

مقامات روسي در ابتدا قصد داشتند در طرحي بلندمدت از جام جهاني به‌عنوان لحظه‌اي باشكوه براي بازسازي موقعيت و تغيير چهره روسيه در عرصه جهاني استفاده كنند؛ تصويري كه اخيرا يعني از زمان بازي‌ها در دسامبر 2010 ميلادي، دستخوش تغييرات زيادي شده اما اين تغييرات بيشتر به واسطه تغيير شكل و ساختار سياسي جهان به وجود آمده و مسكو را دوباره به مركز تحولات بازگردانده است. اين رخدادها از سوي ديگر ماهيت و چهره جام جهاني را نيز دگرگون كرده است.
اكنون آنچه غيرقابل انكار است، آن است كه مهمترين كشور بانفوذ سياسي و يكي از پرحاشيه‌ترين و پربحث‌ترين كشورهاي دنيا ميزباني بزرگ‌ترين رويداد ورزشي جهان را برعهده دارد؛ آن هم در زماني‌كه چشم‌انداز سياسي جهاني در حال سپري كردن حساس‌ترين دوران خود از زمان پايان جنگ سرد است. همچنين در زماني كه تمامي كشورها متهم به ايفاي نقش كليدي در مناقاشات جهاني هستند كه حداقل‌ترين آن دخالت در انتخابات خارجي است.

در سال 2010 تمام تلاش آفريقاي‌جنوبي به عنوان ميزبان مسابقات اين بود که با این میزبانی تمام شبهات را در مورد توانايي‌هايش از بين ببرد و خلاف تمامي مباحث ثابت کند كه مي‌تواند به صورت باشكوه رويدادي پرحاشيه را برگزار كند و بدين ترتيب جايگاه خود را در جهان ارتقا دهد. اكنون نيز روسيه درصدد است كه هم توانايي خود را به رخ جهان بكشد و هم از اين رويداد به عنوان سرپوشي براي مسائل داخلي خود استفاده كند. از همه مهمتر مسكو مي‌خواهد نشان دهد كه مانند رويدادهاي بين‌المللي، در اين تورنمت جهاني نيز تمامي نگاه‌ها به سمت روسيه دوخته شده است.
به همبن دليل با قطعيت مي‌توان گفت كه در تابستان 2018، سياست و ورزش، يا حداقل فوتبال و سياست به شدت باهم عجين شده‌اند؛ هيچ رويداد جهاني به وسعت جام جهاني فوتبال نيست و تاكنون جهان تماشاگر برگزاري جام جهاني مانند روسيه 2018 نبوده است.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم