امروز: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۱۲۶۳
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
با مرور همه این ها در می یابیم که مفهوم مبارزه مبتذل شده است و با تقلیل امر سیاسی مواجه شده ایم، تبدیل اعتراض به مضحکه و به حاشیه راندن منتقدین منصف و میدان دادن به تندروها و ... نشانگر این است که کار از دست کاردان خارج شده و در کنارش عقلای قوم نیز صدایشان به جایی نمی رسد، آنها که سواد و بینش ندارند و «شور» را بر «شعور» غلبه می دهند اندک اندک فاتح حوزه های مختلف شده اند و این امر نه یک جریان سیاسی که هویت، شخصیت و آبروی سیاسی کشور را به مخاطره انداخته است.


تیتر امروز/ محمدرضا پوررمضان: راه پیمایی های روز قدس در چند سال اخیر و حتی سایر راه پیمایی های اینچنینی مانند 22 بهمن حواشی بسیاری را به دنبال داشت، فحاشی عده ای تندور به مقامات دولتی گویا تبدیل به امری عادی شده است، از آنجایی که این عده انگشت شمار تندروها که عموما چهره های ثابتی نیز هستند حاشیه امنیت را در اطراف خود حس می کنند لذا بی پروا و بدون در نظر گرفتن شرایط کشور مقامات دولتی را مود اهانت قرار می دهند.

وقتی به حواشی پیش امده در روز قدس و اقدامات عده ای در این روز نگاه می کنیم شاید به این نتیجه برسیم که برگزار نکردن چنین راه پیمایی بیشتر به سود مردم فلسطین باشد.

در این روز هزینه بسیاری برای تهیه پرچم و پلاکاردها می شود که متاسفانه این هزینه ها در راستای امیال سیاسی صرف می شود. مخالفت با رژیم صهیونیستی و رفتار آنها با فلسطینیان نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان حتی در پایتخت اسرائیل نیز به چشم می خورد، مختص به انقلاب اسلامی هم نمی باشد بلکه قبل از انقلاب در ایران نیز شاهد مخالفت های چهره های مذهبی و حتی غیر مذهبی با رژیم صهیونیستی بوده ایم.

اما با مرور راه پیمایی های ایران در روز قدس به روشنی انحطاط اخلاقی را حس می کنیم، بد اخلاقی و شوربختانه باید بگوییم بی ادبی های بسیاری در این روز به مقامات دولتی می شود . حتی بسیاری از پلاکارد ها که در دستان شرکت کنندگان در این راه پیمایی دیده می شود وحدت شکن و عامل تفرقه است، روزی که همه باید یکصدا وحدت خود را نشان جهانیان بدهند و مقابل مستکبران بایستند متاسفانه تبدیل به روز انتقام گیری های سیاسی می شود.

یکی از نکات برجسته این روز که سالهاست مطرح می شود غیبت گشت ارشاد است، البته غیبت گشت ارشاد از نگاه نگارنده این روزها برای کشور نیاز است اما سوال اینجاست که چرا در چنین روزی و روزهای مشابه گشت ارشادی در کار نیست و دیگر موی بیرون ریخته از سربند و مانتو کوتاه مشکل ساز نیست ؟ این موضوع خودش به یک ابزار برای تخریب کنندگان نظام تبدیل شده است، چرا زمانی که نیاز به جوانان از هر قشری داریم مهربان می شویم و روز دیگر سزایشان کتک است و متهم به سناریو سازی می شوند؟

نکته بعدی که باید بسیار حائز اهمیت باشد وارد کردن کودکان در اینگونه مسائل است، شاید این موضوع را بهتر است در کتاب های مرتبط بخوانیم تا اهمیت موضوع برایمان بیشتر روشن شود اما در این مجال نگاهی کوتاه به آن خالی از لطف نیست، یک کودک 6 ساله یا هفت ساله چه از سیاست درون کشور می داند ؟ اصلا ورود کودکان به وادی سیاست و  بهره برداری از انان برای امیال سیاسی خودمان برای کودکان چه ارمغانی دارد؟ بله اگر مقصود آگاه کردن آنان از مظلومیت کودکان فلسطینی باشد و ایجاد روحیه مقاومت قابل تقدیر است اما آنچه دیده می شود عملا آموزه های غیر اخلاقی است.

دست دخترکی خردسال پلاکاردی به شکل الاغ داده می شود که سر ترامپ همان کله الاغ است، مقامات بلند پایه کشورهای اروپایی ماننده گربه و سگ می شوند و ماکت های انان دست کودکان زیر 7 سال قرار می گرد، این کودک فردا به جای داشتن منطق استدلال و درک شرایط با هرکه طرف شود ناسزا بارش می کند و توهین، کودکی خسته را میان افرادی می اوریم که واژه مبارزه را مبتذل کردند و نتیجه اش این می شود که کودک در پاسخ خبرنگار می گوید « از همه کودکان فلسطینی بدم می آید و میخوام بزنم تو دهنشون » یا دست کودکی ماکت موشک می دهیم که روی آن نوشته از دسترس مذاکره کنندگان دور بماند، کودک،موشک و کینه توزی سیاسی سه رکن اساسی این تصویر است که نمایانگر انحطاط اخلاقی و وحدت شکنی می باشد، بگذاریم کودکان در شرایطی مناسب خودشان انتخاب کنند و از احساسات پاک کودکانه شان استفاده ابزاری نکنیم.

نکته بعدی عدم بینش سیاسی در بین عده ای است که امروز ناخواسته در زمین ترامپ و نتانیاهو بازی می کنند است، در دوره ای فوق حساس که آمریکا از گروه هشت جدا شده و اروپا در مقابل آن ایستاده عده ای قلیل اما بلندگو به دست کمک می کنند تا آمریکا مجددا به اروپا نزدیک شود، پس از سالیان درازی اکنون شاهد این هستیم که انگلیس،آلمان و فرانسه مقابل آمریکا قرار گرفته اند و جالبتر اینکه دست رد هم به سینه نتانیاهو زده اند اما در روز قدس شاهد این بودیم که تصاویر رئیس جمهور فرانسه،نخست وزیر انگلیس و صدر اعظم آلمان با پلاکاردهای تحقیرآمیز به شکل موش و گربه دست عده ای قرار دارد. ای کاش درک می کردند که سیاست یعنی بازی با کارت های موجود حتی اگر کارت های ضعیفی باشند.

متاسفانه کاری کرده ایم که راهپیمایی های روز قدس و 22 بهمن بهانه شود برای به مضحکه گرفتن ما ، از انحطاط اخلاقی گرفته تا مبتذل کردن واژه مبارزه و رفتار های احساسی همه این ها سبب شده تا عملا دستاورد چنین روزهای برای ما چیز چشم گیری نباشد. وقتی شعار باحالمان می شود « آمریکای فینگیلی، اسرائیل جینگیلی، درد بگیرید، کوفت بگیرید، الهی بمیرید».

ولی اما چه شد که به شعار جینگیلی فینگیلی رسیدیم؟ وقتی صدا و سیمای مملکت چنین رفتار سبک سرانه ای را می پسندد و کری خوانی یک لمپن فضای مجازی را با کلید واژه کسگم علیه ترامپ پخش می کند نتیجه اش این می شود که روز 22 بهمن تصویرش روی بنر چاپ می شود و جمله « کسگم مشکل برات پیش میارم روی ان هک شده» عده ای پرچم آمریکا و انگلیس را تن الاغ می کنند ماکت های بسیار توهین امیزی را برای کشورهای جهان می سازند، مسابقه پرتاب دارت به سمت چهره های برخی از سابقون انقلاب برگزار می کنند، به سمت برخی مدیران مملکت آب دهان و لنگه کفش پرتاب می کنند، از دیوار سفارت بالا می روند و ... شعار «جینگیلی، فینگیلی» هم نباید عجیب باشد و ادامه همان مسیر است.

با مرور همه این ها در می یابیم که مفهوم مبارزه مبتذل شده است و با تقلیل امر سیاسی مواجه شده ایم، تبدیل اعتراض به مضحکه و به حاشیه راندن منتقدین منصف و میدان دادن به تندروها و ... نشانگر این است که کار از دست کاردان خارج شده و در کنارش عقلای قوم نیز صدایشان به جایی نمی رسد، آنها که سواد و بینش ندارند و «شور» را بر «شعور» غلبه می دهند اندک اندک فاتح حوزه های مختلف شده اند و این امر نه یک جریان سیاسی که هویت، شخصیت و آبروی سیاسی کشور را به مخاطره انداخته است. این روزها باید بیش از دشمن نگران دوستان نادان بود « بر زمینت می زند نادان دوست »

عقلای قوم بیشتر مراقب این عزیزان باشید

مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم