امروز: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۱۲۱۴
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۷
پی‌گیریهای متعدد نشان می‌دهد که مقامات سمنانی‌‌ که تا چندی پیش برای گسترش باغات پسته، ایجاد کارخانه‌های سنگین و آب بر و پیش بینی پایتخت سیاسی ایران با آب خزر برنامه ریزی کرده بودند حال که از انتقال آب خزر با وجود تمام تلاش‌های خود تا حدی ناامید شده‌اند و اگر چه یک چشم به خزر دارند اما راه‌ دیگری نیز در پیش گرفته‌اند. رسانه‌ها اطلاع داده‌اند که سمنانی‌ها مصوبه طرح انتقال آب سد فینسک را از مجلس گرفته اند.
تیتر امروز/ خدیجه گلین مقدم،  نمایندگان محترم مازندران و شمال کشور تاکنون چندین بار مخالف خود را با طرح فاجعه‌بار انتقال آب خزر به کویر اعلام کرده‌اند و آن را دوبار در مجلس رد کرده‌اند و رئیس جمهور نیز اعلام کرده است که برای آبدار کردن کویر ایران راههای دریایی راه حل است و گفتند انتقال آب دریای عمان بهتر و راحت‌تر است.
با این حال در سمنان همچنان همایش‌ها و نمایش‌ها برای انتقال آب خزر به کویر در جریان است و جلساتی برای متقاعد کردن سازمان محیط زیستی نیز ادامه دارد. نان خوبی که در انتقال آب خزر به کویر است همچنان بر گلوی برخی گیر کرده است و نمی‌توانند از آن بگذرند و گویا مخالفت‌های شدید مردمی نیز چنان داغ سنگینی بر دل پیمانکاران و برخی نهادهای نظامی-سیاسی-اقتصادی و ضد محیط زیستی! و برخی نمایندگان سمنانی نهاده است که خواب راحت را از چشمان آنها ربوده، به طوری‌که ‌همچنان بر طرح فاجعه‌بار و براندازی که ابلاغ اجرایی آن را هشت سال پیش زده بودند تا ایران را با خاک یکسان کنند هم چنان پافشاری می‌کنند و برخی مسئولان سمنانی به مانند رئیس دولت دهم که ابلاغ این طرح برانداز را زده بود (نه مردم چون من با بسیاری از آنان در ارتباطم) همچنان خود را قطب عالم می‌دانند و چشم خود را بر واقعیت‌های موجود بر آب ایران بسته‌اند. گویا سمنانی‌های (مورد نظر) نمی‌دانند که سمنان نیاز به مدیریت آب دارد نه انتقال آب.
چندی پیش معاون وزیر نیرو نیز اعلام کرد که طرح انتقال آب خزر به کویر مراحل اولیه مطالعات خود را می‌گذراند! طرحی که پس از هشت سال از ابلاغ اجرائی آن می‌گذرد، هنوز در مراحل اولیه مطالعه قرار دارد! (فاجعه)

پی‌گیریهای متعدد نشان می‌دهد که مقامات سمنانی‌‌ که تا چندی پیش برای گسترش باغات پسته، ایجاد کارخانه‌های سنگین و آب بر و پیش بینی پایتخت سیاسی ایران با آب خزر برنامه ریزی کرده بودند حال که از انتقال آب خزر با وجود تمام تلاش‌های خود تا حدی ناامید شده‌اند و اگر چه یک چشم به خزر دارند اما راه‌ دیگری نیز در پیش گرفته‌اند. رسانه‌ها اطلاع داده‌اند که سمنانی‌ها مصوبه طرح انتقال آب سد فینسک را از مجلس گرفته اند.
(ایسنا: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: هزینه احداث سد فینسک و بند انحرافی کاورد در قانون بودجه سال 97 کل کشور با لحاظ هزینه های کارفرمایی و تملک، حدود 1600 میلیارد ریال برآورد شده است). گویا یکی از نمایندگان محترم ساری که خود فعالیت جدی در خصوص مخالفت با انتقال آب خزر به کویر در مجلس انجام داده است(قدردان هستیم) نیز در این خصوص فعالیت زیادی کرده است تا سد فینسک بتواند آبش را به سمنان منتقل کند. با انتقال آب فینسک به سمنان تعادل آبی خزر و منطقه و تعادل زیست محیطی اطراف رود تجن به هم خواهد خورد و کشاورزان مازندرانی با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهند شد. حال سوال اینجاست؛ با وجود اینکه سد سازی‌ها به مانند انتقال آب‌های بین حوزه‌ای تا حد زیادی در دنیا منسوخ شده اند و کشور‌های دیگر برای کم کردن خسارات سدسازی‌، سدها را یکی پس از دیگری منهدم می‌کنند تا کشورشان را از خشکسالی‌ها و دیگر مشکلاتی که سد‌ها بوجود می‌آورند نجات دهند، چرا در مازندران برخی نمایندگان محترم راه را به اشتباه می‌روند و می‌خواهند مازندران را چون سمنان به کویر تبدیل کنند؟ آیا نمی‌دانند که آب‌هایی که توسط رودها به دریایی خزر ریخته می‌شود اگر منحرف شوند دریای خزر به زودی جان خود را از دست خواهد داد؟ آیا مردم ساری با نمایندگان خود در ارتباط نزدیک هستند تا با همدلی جلوی این اشتباه بزرگ را بگیرند؟
هشدار می‌دهم که در گیلان و مازندران و گلستان و حتی اردبیل و سواحل اطراف در آن سوی دریای خزر هر سدی احداث یا احیاء شود دریای خزر و محیط اطراف آن را به مخاطره جدی می‌اندازد. زیرا تنها راه تغذیه آب دریاچه خزر رودها، چشمه‌سارها و ریزش‌های جوی است. این دریا به آب‌های آزاد راه ندارد و نمی‌شود در کار آن مداخله کرد‌.

دکتر خدیجه گلین مقدم  جغرافیدان و مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر

۱۳۹۷/۳/۱۹
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم