امروز: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۱۰۵۳
۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
در گفتگو با تیتر امروز:
به هرحال همه مي ­دانند تندروها و آنهايي كه سياست­هاي جنگ ­طلبانه را مي­ پسندند و منافعي را در شرايط تحريم براي خود متصور مي­شوند در شرايط پسابرجام هم بيكار ننشسته­ اند و گاها مشاهده مي­شود كه همصدا با ترامپ‌، از نقض اين قرارداد بسيار مهم استقبال مي­كنند.
هفتم اسفند ماهِ‌ سالِ‌ 94 عرصه سياست ايران شاهد پديده­اي بي­بديل بود و از آن روز به بعد «راي ليستي» وارد فضا و ادبيات سياسي كشور بوديم. به همين دليل سئوال­هايي با اين مضمون «راي ليستي چه تبعات مثبت و منفي دارد» ، «تاثيرگذاري يك چهره كاريزما چطور تحليل مي­شود» و . . . ذهن سياسيون و حتي لايه­ هاي مختلف جامعه را به خوش مشغول كرد. همچنين سرنوشت اصلاحات در انتخابات آتي را به كارنامه دو ساله فراكسيون اميد در مجلس كه به طور تعجب­كننده­اي با شكست رقبايي كه نامدارتر و شناخته ­شده ­تر هم بودند،‌ ربط مي­دهند تا اصلاح­طلبان با وسواس زيادي نوع حضور نماينده ­هاي خود در بهارستان را رصد كنند.

محمود صادقي كه يكي از اميدي­هاي پر سر و صداي مجلس در دو سال اخير است، با گفتن اينكه «براي اينكه بتوانيم كارنامه فراكسيون اميد و آنهايي كه با ليست اميد وارد مجلس شدند با انصاف و بر اساس واقعيت ارزيابي كنيم،‌ بايد به شرايط،‌ زمينه­ها، امكانات و محدوديت­هايي كه در سال 94 و در موعد انتخابات داشتيم، توجه كنيم­» تاكيد دارد كه فراكسيون اميد توقع­هاي عمومي را تا حد بالايي برآورده كرده است.

مشروح گفت­وگوي «محمود صادقي» عضو فراكسيون اميد مجلس دهم شوراي اسلامي با تیتر امروز  در زير مي ­آيد:

*سئوال اول؛ حرف و حديث­هايي كه درباره فراكسيون اميد طرح مي­شود را منصفانه مي­دانيد يا . . . ؟

براي اينكه بتوانيم كارنامه فراكسيون اميد و آنهايي كه با ليست اميد وارد مجلس شدند را با انصاف و بر اساس واقعيت ارزيابي كنيم،‌ بايد به شرايط،‌ زمينه­ها، امكانات و محدوديت­هايي كه در سال 94 و در موعد انتخابات داشتيم، توجه كنيم. در آن برهه شاخص­هاي جبهه اصلاحات متاسفانه توسط شوراي نگهبان قانون اساسي رد صلاحيت شده بودند و دست شوراي عالي براي معرفي ليست خالي بود. در چنين شرايطي براي اصلاح­طلبان تصميم­گير 2 راه بيشتر باقي مانده بود. يا بايد به صورت سلبي عمل كرده و عدم شركت در انتخابات را اعلام مي­كردند كه خوشبختانه چنين رويكردي راي نياورد تا شوراي عالي اصلاح­طلبان به صورت ايجابي رفتار كند. بر همين تصميم بر اين شد كه با شعار «مشاركت حداكثري و انتظارات حداقلي» وارد انتخابات شویم. در همين راستا فراخوان داده شد تا آنهايي كه براي حضور در ليست اصلاحات تمايل داشتند، اعلام آمادگي كنند كه اسامي بعد از جمع شدن پالايش شدند و يك ليست 30 نفره معرفي شد كه خوشبختانه موفقيت دور از توقعي هم حاصل شد و اينطور شد كه اصولگرايان بعد از سه دوره، اكثريت مطلق را از دست دادند. آنهم در شرايطي كه به عنوان مثال در تهران،‌ ليست­شان شامل چهره­هاي شناخته شده و به قول معروف ژنرال­ها بود كه در نهايت رقابت را به ليست ناشناس اصلاحات واگذار كردند. همچنين ما در آن برهه براي اينكه بتوانيم از اقلِ فرصت­ها بيشترين بهره­وري را داشته باشيم، با ائتلاف با اصولگرايان معتدل چراغ سبز نشان داديم،‌ تا همان شيوه 92 را در 94 هم با هدف هم­افزايي بين اصلاح­طلبان و اعتداليون دنبال كنيم. شرح اين شرايط و دقت در حالتي كه باعث تشكيل فراكسيون اميد در مجلس شد، به ما كمك مي­كند تا به اين نتيجه برسيم كه در دو سال مجلس­نشيني توانسته­ايم تا حد زيادي در راستاي اهداف تعيين شده تاثيرگذار باشيم.

*سئوال اين است كه اصرار به همنشيني با چهره­هايي چون كاظم جلالي و بهروز نعمتي به چه دلیل بود؟ به هر حال آنها بعد از ورود به بهارستان فراكسيون مستقلين را تشكيل داده و خرج­شان را از اميدي­ها جدا كردند.

اشخاصي كه شما از آنها نام برديد و در كل مجموع 40 نفره­اي كه با ليست اميد در انتخابات برنده شدند و به مجلس راه پيدا كردند، قابل انتقاد و شماتت هستند. اما بايد اين را هم در نظر داشت كه «ائتلاف اصلاح­طلبان با اصولگرايان معتدل» بر اساس منافعي در دستور كار قرار گرفت و اينطور نيست كه حضور اصولگرايان در ليست فقط به دليل كميِ‌ گزينه مناسب براي كانديداتوري باشد. البته نبايد فراموش كرد كه همسويي اين دو جريان در مجلس در خيلي از موارد باعث پيشبرد كارها شد، به همين دليل به رغم انتقاد به آنهايي كه خلف وعده كردند، به دليل اثرات مثبت ائتلاف مثلا در راي اعتماد به وزيران يا عضويت خانم مافي در كمسيون ماده 10 احزاب و . . . بايد آْن را اتفاقي مثبت بدانيم و همچنان حفظ­اش كنيم، پس تاكيد مي­كنم كه از ائتلاف براي مجلس پشيمان نيستيم.

*عملکرد فراكسيون در رغبت عمومي براي حضور در انتخابات بعدي مهم است. با توجه به اينكه غالب مردم آگاهي كافي­اي نسبت به مانع­ها ندارند، چه ساز و كاري لازم است تا مشاركت در انتخابات آتي همچنان پررنگ باشد؟
ببينيد! رقيبي كه در تهران شكستي 0 بر 30 را متحمل شد،‌ از فرداي انتخابات تلاشش را به كار گرفت تا راي حزبي و راي ليستي را تخريب كند و باطبع­اش اصلاح­طلبي و رهبران اصلاح­طلبي را هم زير سئوال ببرند كه در همين راستا، از برخي ضعف­هاي موجود استفاده مي­كنند تا سياه­نمايي بكنند. البته بعضي شرايط هم موجب مي­شود تا ما نتوانيم آنطور كه لازم است، كار كنيم. به عنوان مثال،‌ در مساله تحقيق و تحفص از شهرداري كه راي نياورد، در آن روز تعداد قابل توجهي از ليست اميدي­ها به دلايلي در صحن حضور نداشتند. البته منظورم اين نيست كه فراكسيون اميد ضعفي ندارد، اما تاكيدم اين است كه بايد شرايطي را به وجود بياوريم كه فضاسازي­هاي شبكه مجازي در جامعه اثر نگذارند و بايد شرايط را براي مردم شفاف­سازي كنيم تا انشاءالله در مجلس يازدهم بتوانيم حضوري تاثير­گذارتر از ايني كه در مجلس فعلي داريم،‌ داشته باشيم.

*البته اگر ردصلاحيت­ها مانع نشود. به عنوان مثال درباره تاييد صلاحيت شخص شما تشكيك ­هايي جدي وجود دارد.

ديدگاه من اين است كه اگر يك نماينده در طول نمايندگي­اش نگران تاييدش در انتخابات دوره بعد را داشته باشد، خودآگاه يا ناخودآگاه رسالتش را نمي­تواند به خوبي به سرانجام برساند. به همين دليل يك نماينده مجلس بايد اين ذهنيت را داشته باشد كه مجلس­ نشيني­اش فقط محدود به يك دوره است تا بتواند از اين طريق وظيفه­ اي كه راي­هاي مردم روي دوشش گذاشته­اند را به نحو احسن انجام بدهد. به هرحال شرايط سياسي در كشور ما بسيار سيال است و معلوم نيست كه دو سال بعد چه نوع موضع­گيري­هايي را شاهد هستيم و به همين دليل نبايد امروز خودمان را سانسور كنيم تا بتوانيم نسبت به بودن در انتخابات بعدي اطمينان­خاطر داشته باشيم. به هرحال ما به قران قسم خورده­ايم كه در طول دوره نمايندگي فقط به فكر مردم و منافع كشور باشيم. درباره خودم هم نگراني چنداني ندارم، چون در اين حدود دو سال‌، سعي­ام اين بوده كه هيچ كار فراقانوني­اي را انجام ندهم و هر كاري كه مي­كنم فقط و فقط براي خدمت به مردم و كشورم است و به ساختارهاي نظام احترام مي­گذارم و ولاغير.

*از اين بحث بگذريم. پديده «راي ليستي» را چطور تحليل مي­كنيد؟

همانطور كه گفتم، براي قضاوت و ارزيابي درباره هر تصميم و تحركي بايد ديد كه چه فرصت­ها و تهديد­هايي در به وجود آمدن يك حركت موثر بودند. طبيعي است كه جريان اصلاحات يا هر حزبي اگر شرايطي طبيعي را پيش روي خود مي­ديدند، قائدتا وضعيت عادي­تري را تجربه مي­كردند. به نظر من حتي احزاب بايد رقابت دروني را تجربه كنند،‌ در همه جاي دنيا كانديداهاي نهايي بعد از يك فرايند مقدماتيِ درون­جرياني بالا مي­آيند. همانطور كه شاهد هستيم، در كشور آمريكا هم­حزبي­ها رقابتي يكساله را سپري مي­كنند تا مشخص كنند كه مثلا چه كسي مي­تواند به عنوان گزينه نهايي حزب دموكرات در انتخابات رياست­جمهوري شركت كند. در شرايط عادي بهترين روش همين است. اما در شرايطي كه ما داريم و كماكان هم شايد داشته باشيم، ساز و كاري جبهه­اي حاكم است. البته اين را هم بايد بدانيم كه آقاي خاتمي به عنوان يك «فرد» نقش‌آفريني نمي­كنند،‌ در واقع ايشان در شرايط كاملا دموكراتيكي با مشاركت شوراي هماهنگي اصلاح­طلبان كه 18 حزب اصلاح­طلب در آن عضو دارند، به حمايت از ليستي مي­پردازد كه محصول همنشيني و مذاكره­هاي همه اعضاء شوراي عالي هماهنگي تعيين شده است. البته در نهايت بايد اذعان داشت كه شان و كاريزماي شخص سيد محمد خاتمي در توفيق ليست اميد سهم بسزايي داشت و يك نقطه قوت غيرقابل انكاري است.

*اصلاحات پس از حاشيه­نشيني مطلقي كه بعد از سال 88 دچارش شدند، با سياست­ورزي از سال 92 ورق را برگرداندند. اصلاح­طلبان با چه ساز و كاري مي­توانند به تبليغات سويي كه به طور گسترده براي نااميدي عمومي تلاش مي­كنند، مقابله كنند تا مردم همچنان براي حضور در پاي صندوق­هاي راي انگيزه داشته باشند؟

من برخلاف شما معتقد نيستم كه مردم تحت­تاثير سياه­نمايي­ها نااميد مي­شوند. مردم در چند انتخابات گذشته نشان داده­اند كه از هوشمندي بسيار بالايي برخوردار هستند و در لحظه­هايي كه بايد تصميم بگيرند، به طور كاملا هوشنمدانه­اي عمل مي­كنند و به همين دليل‌ نگراني چنداني براي تكرار اتفاقات اين چند سال گذشته نداريم. در واقع مردم براي قضاوت درباره عملكردها به همه جوانب توجه مي­كنند. به عنوان مثال چه كسي است كه نداند برجام چقدر براي نظام و كشور منفعت دارد و تحت­تاثير چه عامل­هايي توافق هسته­اي انجام گرفت،‌ حتي مردم مي­دانند كه اگر قرار بود تا در مذاكرات هسته­اي اختيار عمل 100درصدي داشته باشند،‌ حتما برجام دست­آوردهاي بهتر و بيشتري مي­توانست،‌ داشته باشد.

به هرحال همه مي­دانند تندروها و آنهايي كه سياست­هاي جنگ ­طلبانه را مي­ پسندند و منافعي را در شرايط تحريم براي خود متصور مي­شوند در شرايط پسابرجام هم بيكار ننشسته­ اند و گاها مشاهده مي­شود كه همصدا با ترامپ‌، از نقض اين قرارداد بسيار مهم استقبال مي­كنند. در پايان لازم به ذكر مي­دانم كه به عملكرد اصلاح­ طلباني كه در دولت و مجلس حضور دارند، نقدهايي جدي وارد است و به همين دليل نبايد اينطور فكر كنيم كه مردم هميشه منتظر انتخابات هستند تا بيايند و به كانديداهاي اصلاح طلب راي بدهند. ما اگر دنبال اين هستيم تا مردم راي­ هاي چند سال گذشته را در انتخابات بعدي تكرار كنند، بايد كاستي­ها را روز به روز كمتر كنيم و مردم را به طور ملموسي به اين نتيجه برسانيم كه حضورمان در عرصه اجرايي و تصميم­ گيري موجب اين مي­شود كه منافع ملي با برنامه ­تر و با واقع­بيني پيگيري مي­شود.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم