امروز: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۰۶۵۳
۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
در گفتگو با تیتر امروز:
اصلاح­ طلبان به خوبی می­دانند که آقای رییس ­جمهوری تا چه مقدار تحت فشار گروه­ های فشار است و به همین دلیل، باید تلاش کنند تا مردم را با مانع­ هایی که پیش روی دولت قرار دارند، مطلع کنند و تا افکار عمومی عدم تحقق برخی از وعده­ های داده شده را به حساب روحانی و در نتیجه اصلاح ­طلبان ننویسند.تیتر امروز: جبهه اصلاحات با شروع دهه نود، به یک دهه حاشیه ­نشنیی و حضور کمرنگ در انتخابات پایان داد و حالا شرایط به گونه ­ای است که اصلاح ­طلبان هم دولت را همراه خود می­ بینند و هم در قوه ناظر و قانون­گذار مقننه حرف­های زیادی برای گفتن دارند و هم در تهران و شهرهای مهم اکثریت مطلق یا رایِ بیشتر شوراهای شهر را در اختیار خود می­بینند. با این وجود، آنها نگران این هستند که مبادا بروز برخی از نارضایتی­ ها در جامعه، موجب این شود رای­ دهنده ­هایی که رای شان در هر شرایطی به اصلاح ­طلبان تعلق دارد، انگیزه­ای کافی برای مشارکت در انتخابات آتی نداشته باشند و به این ترتیب اصولگرایان دوباره نهادهای مختلف را در دست خود ببینند.

«اصلاح­ طلبان به خوبی می­دانند که آقای رییس­ جمهوری تا چه مقدار تحت فشار گروه­ های فشار است و به همین دلیل، باید تلاش کنند تا مردم را با مانع­ هایی که پیش روی دولت قرار دارند، مطلع کنند و تا افکار عمومی عدم تحقق برخی از وعده­ های داده شده را به حساب روحانی و در نتیجه اصلاح­ طلبان ننویسند»

محسن غرویان از مدرسان فلسفهٔ اسلامی حوزهٔ علمیهٔ قم و عضو هیئت علمی و استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی که به ‌علت تغییر مشی خود با مؤسسه در مسائل سیاسی و اجتماعی استعفا داد، در گفت­وگویی با «تیتر امروز» با طرح اظهارات بالا به پرسش ­های خبرنگار ما پاسخ داد:

*شما هم قبول داريد كه بازگشت اصلاح­ طلبان در سال 92 غيرمنتظره بود؟

مسايل سياسي متغير و متحول است و همچنين شرايط فكري و نظري مردم هم بسته به شرايطي كه در برهه­ هاي مختلف مشاهده مي­شود، قابل تغيير است. در واقع اينطور نيست كه در سياست بتوان كنش­ها و واكنش­ها را پيش­بيني كرد. به هر حال در سال 88 يكسري اتفاق­ هايي افتاد كه همه چيز را تحت­ تاثير قرار داد و باعث شد تا رخدادهايي عجيب و واقعا غيرمنتظره رخ بدهد. همچنين محمود احمدي­ ن‍‌ژاد در دوره دوم رياست­ جمهوري ­اش به گونه­ اي رفتار كرد كه انگار نه انگار با شعار عدالت و توجه به ارزش­هاي انقلابي از مردم راي گرفته بود. همه آن مسايل دست به دست داد تا فضايي خاص در كشور به وجود بیاید و در راستای این روند، مردم دوباره به اين نتيجه و تشخیص برسند كه كشور براي ترميم فضاي كدر شده، به جاري شدن تفكر اصلاح­ طلبي و اعتدال ­گرایي در امور مربوط به مملكت احتياج دارد و در نتيجه آقاي روحاني تحت تاثير حمايت تاريخيِ آيت ­الله هاشمي توانست راي بگيرد و رييس­ جمهمور شود. البته به حكم انصاف، بايد اشاره­ اي هم به نقش آقاي خاتمي در تصمیم ­سازیی­ های روزهاي منتهي به 24 خرداد داشته باشيم. همچنين از ياد نبريم كه در آن مقطع، مردم هم از دعواها و مناقشات رجال سياسي واقعا خسته شده بودند و لذا رهايي كشور از بحران­ها را در متن­نشيني تفكر اصلاح­ طلبي و اعتدال گرايي ديدند كه خب!‌ با راي به روحاني كشور را از بحران­ هاي عميق نجات دادند.

*ترجیحِ روحاني به عارف را نشانه­اي از اجبارِ اصلاح­طلبان مي­دانيد يا نوعي خرد سياسي؟

به كار بردن لفظ اجبار را منطقي نمي­دانم. به هر حال اصلاح­ طلبان در سال 92 شرايط خاصي داشتند و با دورانديشي و واقع­بيني خرد سياسي خود را به بهترين شكل ممكن نشان دادند. در واقع آنها با تكيه بر انديشه جمعي و حمایت از روحاني و رساندن ايشان به پاستور، هم جريان متبوع خود را احياء كردند و هم­اينكه كشور را از تداوم دولت­داري ندانم­ كارها نجات دادند.

*اصلاحات هفتم اسفند 94 و 29 ارديبهشت 96 با «تكرار» خاتمي توفيقي صد­در­صدي در انتخابات را تجربه كردند. با اين توضيح، آنها اين امكان را خواهند داشت كه در سال 1400 و 98 با كانديداهاي اصلاح­ طلبي وارد انتخابات شوند؟

به­ طور قاطع و صددرصد نمي­توان نظري در اين رابطه داد. نكته معلوم، اما اين است كه مردم توانمندي و ناكامي دولت را به نام اصلاحات مي­نويسند و بايد ببينيم، در موعد انتخابات­ هايي كه شما ياد كرديد، كشور و البته اوضاع اقتصادي مردم در چه وضعيتي قرار دارد. دقيقا به همين دليل، توصيه ه­اي كه به عنوان يك موافق شرايط حال به رييس­ جمهوري مي­توانم داشته باشم،‌ اين است كه ایشان اهتمام بيشتري در تحقق وعده­ هايي كه به مردم داده ­اند، داشته باشد. به طور مشخص معيشت مردم بايد روشن شود و همچنين مسايلي چون افزايش دلار و برجام بايد به درستي مديريت شوند، چون دلار و برجام براي افكار عمومي حساس است و اينكه چه شرايطي داشته باشند، در نگاه و البته راي مردم حتما تاثير بسزايي مي­توانند داشته باشند. البته در كنار دولتي ها، اعضاي ليست اميد كه به مجلس و شورا راه يافت ه­اند هم در قبال حمايتي كه از اصلاح­ طلبان شده­اند،‌ باید احساس مسئوليت كنند.

*رای به لیست را چطور ارزیابی می­کنید؟ عده­ای این پدیده را مطلوب و عده­ای هم همراه با تبعات منفی می­دانند؟
اینکه یک سلیقه سیاسی به جایی رسیده است که با یک توصیه، می­تواند مردم را هم به حضور در انتخابات و هم به رای دادن به کاندیداهای مشخصی ترغیب می­کند، نشان می­دهد که پایگاه و جایگاه اجتماعی بسیار بالایی دارد که چنین حالتی برای یک جریان سیاسی بسیار_بسیار ارزشمند است و این فرصت را در اختیار آنها قرار می­دهد تا بتوانند در کنش ­های سیاسی_اجتماعی حرف­ های زیادی برای گفتن داشته باشند و در نتیجه، تاثیرگذاری مثبتی را از خود برجای بگذارند. اما به نکته ­ای که باید توجه نشان بدهند، این است که به هنگام گزینش کاندیداها برای معرفی به مردم در انتخابات، حتما حواس­شان را جمع کنند تا نیروهایی انتخاب شوند که هم به سلامت و کارایی­شان ایمان داشته باشند و هم­ اینکه همراهی­ شان با جریان اصلاحات بعد از رای آوردن هم تداوم داشته باشد و اینطور نباشد که وقتی انتخاب شدند، مسیری غیر از مسیر تعیین شدن در درون جریان اصلاحات را برگزینند.

*انشقاق و به­ هم ريختگي اصولگرايان چقدر در توفيق­ هاي انتخاباتيِ‌ اصلاح­ طلبان سهم دارد؟

من فكر مي­كنم كه چهره ­هاي اصوالگرا به وحدت كامل نمي­رسند و آنچه معلوم است، از اين پس هم نخواهند رسيد. مشكل اصولگرايان اين است كه مبنائا بزرگان جريان اصولگرايي با يكديگر شديدا اختلاف دارند و اساسا مبنائا و شرعا نمی­توانند افکار و ایده ­های خود را به یکدیگر نزدیک کنند. این حالت ریشه در این دارد که همه­ شان احساس تکلیف شرعیِ متفاوت می­کنند و به همین دلیل احتمال محال است که به وحدت و انسجامی که برای هر جریان سیاسی لازم است، برسند. بنابراین امروز این باعثِ تقویت انسجام و وحدت در جناح موسوم به اصلاحات شده است.

*بعضی­ ها اینطور می­گویند که به کل «اصولگرایی» و «اصلاح­ طلبی» در ذهن­های مردم کمرنگ شده­اند.

ببینید! واژه­ ها مهم نیستند، چون در طول زمان مفاهیم­شان متغیر می­شود. بالاخره چهره­ های تاثیرگذار دو سلیقه عوض می­شوند و این امکان وجود دارد که افراد دقیقا مثل احمدی­نژاد به لحاظ عقیده و رفتار با تغییرهای زیادی مواجه شوند. باید این را باور داشته باشیم و منتظر تحول­های آتی بنشینیم تا ببینیم در آیندهِ کشور، کدام طیف و سلیقه کارایی بیشتری را خواهد داشت.

*از این بحث بگذریم. مردم به واسطه اینکه با توصیه بزرگان اصلاحات با حسن روحانی رای داده­اند، نوع تصمیم­سازی و کارهای اجرایی دولت را به اصلاح ­طلبان ربط می­ دهند. آیا اصلاح­­طلبان در رابطه­ای که با دولتی­ها دارد، می­تواند در قبال ایرادها و کوتاهی ­های احتمالی واکنش لازم را داشته باشد یا خیر؟
رابطه دولت با اصلاح ­طلبان بد نیست و اگر آنها بتوانند از این فرصت بهره خوبی ببرند، هم می­توانند دولت را در کاهش مشکلات و ترمیم فضا یاری برسانند و هم اینکه مقبولیت­شان در بین افکار عمومی را به بالاترین حد ممکن برسانند. البته این مهم زمانی ممکن می­شود که آنها در جمع­ خود اتحاد و همیت را به طور تمام و کمالی داشته باشند، «مهم»ی که متاسفانه خلافش ثابت شده است. همین بحث­هایی که شورای پنجمی­ها بر سرِ انتخاب شهردار تهران مشاهده می­شود، جامعه را به این نتیجهِ بد و هزینه ­ساز رسانده است که اصلاح ­طلبان پس از کسب قدرت اتحادشان را فراموش می­ کنند که ترویج چنین ذهنیتی خیلی خطرناک است.

در کل باید گفت، حسن روحانی در شرایطی که از سوی اصولگرایان حمله­ های تند و تیزی را می­ بیند، با اصلاح­ طلبان به هم صدایی خوبی رسیده است که باید این موضوع را به فال نیک گرفت. همچنین اصلاح­ طلبان در شرایطی می­توانند به تکرار پیروزی در انتخابات آتی امید داشته باشند که مردم از شرایط راضی باشند، این سئوال را به وجود می­ آورد که آنها چه کاری در قبال ایرادهای احتمالی داشته باشند که در جواب باید گفت، اصلاح­ طلبان به خوبی می­دانند که آقای رییس ­جمهوری تا چه مقدار تحت فشار گروه­ های فشار است و به همین دلیل، باید تلاش کنند تا مردم را با مانع­ هایی که پیش روی دولت قرار دارند، مطلع کنند و تا افکار عمومی عدم تحقق برخی از وعده­ های داده شده را به حساب روحانی و در نتیجه اصلاح ­طلبان ننویسند.

*سئوال این است که آقای روحانی از اینکه دولتش دولتی نزدیک به اصلاح­طلبان شناخته شود، راضی است و سئوال دیگر اینکه روحانی از سال 1400 به بعد چهره­ای اصلاح­طلب معرفی می­شود یا ...؟

من فکر می­کنم که آقای روحانی تمایل دارد که دولتش، دولت معتدل نامیده شود. به هر حال اصولگرایی و اصلاح ­طلبی در فضای سیاسی ایران بارِ خاصی دارد. با این حال، روحانی چه الان که رییس­جمهور است و چه بعد از سال 1400 که دولت را به رییس­جمهور بعدی تحویل خواهد داد، از اینکه مردم او را همنشین اصلاح­ طلبان بدانند، رضایتی صددرصدی دارد.

*سئوال آخر؛ خیلی­ها گفت­­وگوی ملی را راهی برای آرامش بیشتر و در نتیجه تحقق اهداف تعیین شده می­دانند. شخصیت­های شاخص اصلاحات چقدر می­توانند در تحقق این مهم موثر باشند؟
اصلاح ­طلبان در چند سال اخیر در عمل نشان داده­اند که از هرج و مرج گریزانند و صلاح عمومی را در یک صدایی و همنشینی می­بینند. به همین دلیل حتما حاضر هستند تا هر کاری که در این راستا باید انجام شود را انجام بدهند. به نظر من با در نظر گرفتن اینکه فضای سیاسی و فرهنگی کشورما و ابسته به شخصیت هاست. در این شرایط شخصیت هایی مانند آقای ناطق­ نوری، آقای سیدحسن خمینی، حتی خود آقای روحانی، می­توانند تاثیرگذاری زیای داشته باشند. البته اصلاح­ طلبان شاخص دیگری هم هستند که می­توانند تاثیرگذاری زیادی داشته باشند که متاسفانه محدودیت­ هایی برایشان در نظر گرفته شده که انشاءالله به زودی همه چیز ختم به خیر شود تا امور به درستی و با عقلانیتی صددرصدی اداره شوند.

البته ناگفته پیداست، در جناح اصولگرایان نیز شخصیت های معتدلی هستند که می­توانند در این زمینه راه گشا باشند. البته با توجه به اهمیتی که اتحاد دارد و در نظر گرفتن برخی منافع جناحی در تقابل با منافع ملی در این مسئله، باید به افکار عمومی نگاه کرد. پشتوانه حکومت و دولت، ملت هستند. وقتی گروه های اقلیت در برابر افکار عمومی قرار بگیرند، نمیتوانند مقاومت زیادی کنند. نکته اصلی به دست گرفتن افکار عمومی مردم است که باید بر اساس صداقت باشد، که البته نتیجه این امر هم در انتخابات اخیر دیده ایم. برای مقابله با منافع جناحی که در تضاد با منافع ملی هستند، افکار عمومی باید فضای واقعی را درک کنند و بدانند کدام حزب، گروه، تصمیم یا قرارداد به نفع ملت است.

*ممنون؛ حرفی مانده است؟

اصلاح­ طلبان به مردم بگویند، اشکال کار کجاست تا از این طریق با قضاوت­ های نابجایی مواجه نشوند.

مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم