امروز: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۹۳۹۸
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
در گفتگو با سه عضو شورای شهر قائمشهر بررسی شد
محمدعلی شیرسوار گفت: افرادی که اقدام به رفتارهای نادرست با دستفروشان می‌کنند اقدامشان منسوخ شده است و نیز افرادی که هدفشان جمع آوری دستفروشان است اقدامشان برخلاف انسانیت بوده چراکه همین افرادی که قصد جمع آوری دستفروشان را دارند خود برای بدست آوردن رای حتی در برابر دستفروشان تا زانو خم می‌شدند و این اتفاق را نمی‌توان نادیده گرفت.


«این روزها در کنارتمام معظلات موجود در کشور از نگاه مسئولین دستفروشی هم معظل است، اما آیا افرادی که دستفروشی میکنند راه دیگری برای تامیین نیازهای خود در زندگی دارند؟ در واقع اگر کلی بنگریم باید شرایط برای این افراد طوری رقم می خورد که شغل دستفروشی انتخاب آنها نباشد و به کار دیگری مشغول شوند، حال در این میان و آشفته بازار ماموران سد معبر شهردای با خشونت در برخورد با دستفروشان احساسات عمومی را جریحه دار می کنند، پس از مشاهده این رفتار خشن در قائمشهر با دستفروشان تلاش کردیم تا علت این رفتار های خشن را بررسی کنیم، محمدعلی شیرسوار، ایمان پویامهر و محمد نصیر متانی سه تن از اعضای جوان شورای شهر قائمشهر ما را در این بررسی همراهی کردند»

سرویس اجتماعی/ زهرا اشکیود:  نام دستفروشان برای همگان آشنا است و شاید بسیاری از افرادی که در حال حاضر داری پست و مقامی در حال حاضر در جامعه هستند در گذشته با هزینه دستفروشی که مادر و پدرشان در بازارهای قائم‌شهر انجام می‌دادند هزینه مدرسه و خرد و خوراکشان تامین شده است و امروز همین کودکان دیروز که با دستفروشی مادرشان بزرگ شدند و حال ماموران سدمعبر هستند با رفتار نادرستی به این مادرانی که آنان نیز همانند پدر و مادر و برادر خودشان در حال انجام فعالیتی اقتصادی هستند با رفتاری زشت و بدون از کرامت انسانی با آنان برخورد می‌کنند.

هر چند در این زمینه مسئولان شهر نقش اصلی را بر عهده دارند چراکه بسیاری از واحدهای صنفی و کارخانجات تعطیل شده و کالاها قیمتشان افزایش پیدا کرده و بسیاری از مردم از نظر اقتصادی در شرایط بدی هستند بنابراین باید به این دستفروشان با نظارت خود واحدهای مختلف، برای رونق اقتصادیشان اقدامی انجام داد تا هم نظم شهر و رفت و آمد عموم مردم دچار اختلال نشود و نیز آرامش اقتصادی در جامعه حکفرما شود.


* نباید دستفروشان را با بی احترامی از چرخه اقتصادی جامعه خارج کنیم.

محمد نصیر متانی بور خیلی یکی از اعضای شورای شهر قائم‌شهر در گفت و گو با تیتر امروز، گفت: برخی از اعضا شورای شهر قائم‌شهر معتقدند که باید دستفروشان جمع آوری شوند در حالی که من بر این باورم که دستفروشان باید شناسنامه‌دار شودند.
متانی افزود: باید دستفروشان بومی حمایت شوند، هر چند که در این مسیر گام‌هایی برداشته شد و در طی چندماه آینده نتیجه آن بر مردم و خود دستفروشان مشروط خواهد بود.
وی یادآور شد: برخی از اعضای شورای شهر به دنبال پاساژی برای دستفروشان در هسته مرکزی شهر و به دنبال جمع آوری دستفروشان هستند اما من نگاهم بر این است که حتی در حاشیه شهر هم شده دستفروشان را ساماندهی کنیم و مکانی مناسب در شان دستفروشان و فعالیت‌های آنها راه اندازی شود.
این عضو شورای شهر قائم‌شهر، تاکید کرد: باید بازارهای محله‌ای ارتقا یابد البته در دستور کار قرار دارد که امیدواریم به نتیجه مطلوب برسیم.
وی گفت: از آنجایی که فعالیت اولیه و اقتصاد خانواده دستفروشان از این طریق تامین می‌شود در صورت جمع آوری آنان امورات اولیه زندگیشان مختل خواهد شد بنابراین نباید دستفروشان را با بی احترامی از چرخه اقتصادی جامعه خارج کنیم.

نصیر متانی تصریح کرد: در طی اطلاع رسانی به دستفروشان بر آن شدیم که آنان نماینده ای را معرفی کنند تا بتوانیم با همکاری خودشان راهکار درستی را انتخاب کنیم.


*من خود را قیم دستفروشان محلی و کشاورزان و دهقان زادگان و تاکسی رانان و وانت باران می‌دانم و به طور جد مدافع حقوق آنان خواهم بود.

محمد علی شیرسوار عضو دیگر شورای شهر قائم‌شهر در گفت و با تیتر امروز، گفت: در شورای شهر قائم‌شهر برخی از اعضا از آنجایی که صنفی هستند به دنبال ایجاد صنف بوده و عنوان می‌کنند که دستفروش نباید باشد و فقط مغازه‌ها باید باشند اما اقلیت اعضا شورا بر این باورند که ابتدا دستفروشان و تره‌بارها در قائم‌شهر بودند و پس از آن پاساژ و مغازه‌ها ساخته شد چراکه دستفروشان در تجارت ۳۰۰ الی 400 سال بیشتر قدمت دارند.
شیرسوار افزود: به دستفروشان اعلام شد تا چند نفر از نمایندگان خود را معرفی کنند تا راهکار برون رفت پیدا شود.
وی تصریح کرد: ابتدا دستفروشان بخش سینا، مروارید و در نهایت چهارشنبه‌بازار را با جابجایی ماهی فروشان آنان نیز ساماندهی خواهند شد.
این عضو شورای شهر قائم‌شهر، گفت: البته این رفتارهای نادرست افراد سد معبر با دستفروشان را نباید از دیدگاه شهردار دانست چراکه شهردار تازه وارد کار شدند بنابراین از رفتارهای نادرستی که ایجاد شده من معذرت می‌خواهم و در بخش‌هایی که نیاز به پیگیری حقوقی دارد من خود شخصا وارد ماجرا می‌شوم.
وی ادامه داد: افرادی که اقدام به رفتارهای نادرست با دستفروشان می‌کنند اقدامشان منسوخ شده است و نیز افرادی که هدفشان جمع آوری دستفروشان است اقدامشان برخلاف انسانیت بوده چراکه همین افرادی که قصد جمع آوری دستفروشان را دارند خود برای بدست آوردن رای حتی در برابر دستفروشان تا زانو خم می‌شدند و این اتفاق را نمی‌توان نادیده گرفت.
شیرسوار عنوان کرد: نگاهمان به ساماندهی دستفروشان است و به هیچ عنوان به دنبال برخورد و جمع آوری آنان نیست و باید به آنها پروبال دهیم و باید میان دستفروشان بومی و غیربومی تفاوت قائل شد و آنانی که محصولات مزارع خود را برای فروش عرضه می‌کند از آنجایی که محصولشان ارگانیک و مصرفی است بنابراین باید بیشتر مورد توجه و تحت پوشش قرار گیرند.
وی گفت: در مازندران بازارهای هفتگی از گذشته به این شکل بود که غیربومی‌ها نیز برای فروش محصولات و اجناس خود حضور می‌یابند به طور مثال در بازار ترکمن که در قائم‌شهر است، افراد غیربومی اجناس خود را بدون استاندارد و بدون مجوز وارد بازار می‌کنند در حالی که اینها را حتما باید ساماندهی و مورد نظارت قرار داد.

این عضو شورای شهر، افزود: من خود را قیم دستفروشان محلی و کشاورزان و دهقان زادگان و تاکسی رانان و وانت باران می‌دانم و به طور جد مدافع حقوق آنان خواهم بود.


*باید کرامت انسانی در برخورد با دستقروشان حفظ شود

ایمان پویامهر عضو دیگر شورای شهر قائم‌شهر در گفت و گو با تیتر امروز، با اشاره به اینکه در دو هفته گذشته ماموران سد معبر رفتار نادرستی با دستفروشی داشتند و این بحث دستفروشان موضوعی مربوط به قائم‌شهر نیست و اتفاقات مختلف دیده می‌شود که وی نخستین اقدام برای جلوگیری از این اتفاقات را آموزش نیروهای سدمعبر دانست و عنوان کرد: نیروهای سدمعبر همانند سایر نیروهای شهردای نیاز به آموزش دارند تا با ارباب رجوع خود که از این افراد نیز جزء خانواده آنها هستند به بهترین شکل برخورد و مکارم اخلاقی را حفظ کنند چراکه آنان نیز شهروندانی هستند تا ما به آنها خدمت کنیم و حال شاید به دلیل ورشکستگی بسیاری از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی موجب شد تا آنان به دستفروشی روی آورند.
پویامهر افزود: در قائم‌شهر بسیاری از کسبه نیز از فضای کسب و کار قانونی خود خارج شده و اقدام به بساط فروشی می‌کنند و این اجناس در معبر عبور و مرور پیاده قرار می‌گیرد که این موجب نارضایتی واحدهای صنفی می‌شود.
وی ادامه داد: در شورای تامین که با حضور فرماندار، دادستان و شهرداری و شورای شهر برگزار شد طرح‌هایی مورد بررسی قرار گرفت که در این طرح از ساعات خاصی دستفروشان می‌توانند بساط کنند و سعی شد افرادی که دستفروشی می‌کنند هنگام غروب و در مکان‌های مشخص در چهارراه منتهی به میدان و در بازار هفتگی اجناس خود را بساط کنند تا در ساعت خارج از فعالیت واحدهای صنفی اقدام به فروش محصولات خود نکنند.
این عضو شورای شهر مهمترین مشکل در قائم‌شهر را راضی نبودن کسبه‌ها به حد قانونی خود دانست و تصریح کرد: واحد صنفی هنگامی که مشاهده می‌کنند لوازمش در مغازه مانده و برای مردم جذابیت ندارد، اجناس خود را در معابر برای فروش قرار می‌دهند.
وی با ارائه راه حل‌هایی، گفت: برای حل مشکلات دستفروشان نخست باید ماموران سدمعبر آموزش ببینند و در مرحله بعد نشست و برنامه ریزی میان اتاق اصناف و دستگاه‌های سیاستی همانند فرماندار و دادستان با آنان صحبت‌هایی انجام دهند و در مرحله نهایی به دستفروشان بپردازند.
پویامهر یادآور شد: از آنجایی که به دلیل بیکاری و مشکلات اقتصادی گسترده در شهرمان و نیز واحدهای تولیدی پیشرفته بنابراین باید بازارهای هفتگی را دایر کنیم البته این بازارها نباید به عبور و مرور مردم و اقتصاد محلات و فروشگاه‌های آسیب وارد کند که در این زمینه باید در چند نقطه ساماندهی دستفروشان انجام شود.
وی درباره رونق و ایجاد بازار هفتگی در قائم‌شهر خبر داد: به زودی در شهرک یثرب بازار دائمی برای کسبه‌هایی دارای مشکلات اقتصادی و مالی در این منطقه اجرا می‌شود تا آنان اقدام به فروش محصولات خود کنند بنابراین حاشیه شهرها مکان خوبی برای ساماندهی دستفروشان است.
این عضو شورای شهر تصریح کرد: در بازارهای غیررسمی و در میان برخی دستفروشان انواع اجناس قاچاق نیز یافت می‌شود در حالی که بازار دستفروشان باید بازاری باشد برای فروش محصولات کشاورزی از جمله میوه‌های باغی و سبزی‌های و فرآورده‌های لبنی کشاورزان که از تولیدات روستایی باشد که در این بازارها به وفور یافت نمی‌شود به فروش برسد اما در حال حاضر در بازارهای محلی و میان دستفروشان فروش گسترده‌ای از کالاهای چینی و قاچاقی همانند لوازم آرایشی که نظارتی در زمینه بهداشتی انجام نمی‌شود.
وی افزود: در میان دستفروشان در بخش‌هایی اقدام به فروش لوازم خانگی و خوراکی و لوازم آرایشی می‌شود، در هیچ بخشی نظارت و کنترلی از مرکز بهداشت و واحدهای دیگر انجام نمی‌شود و این برای سلامت مردم خطرناک است بنابراین مسئولان شورای شهر و شهردای اگر مکان‌هایی را برای دستفروشان در نظر می‌گیرند باید محصولاتی که عرضه می‌شود جزء محصولاتی باشد که اگر در روستا تولید می‌شود تحت نظارت جهاد کشاورزی و دامپزشکی و مرکز بهداشت باشد.
پویامهر گفت: کسی نمی‌تواند بازارهای دستفروشی شهرستان قائم‌شهر را که بسیار هم معروف بود نادیده بگیرد و نیز امروزه با توجه به مشکلات بیکاری جوانان باید در این زمینه اقدامات موثری انجام شود اما باید به این مورد توجه کنیم که معابر گذرگاه عمومی مردم است و چون آن بخش‌های خیابان برای استفاده عموم مردم در نظر گرفته شد، فضای فروشگاهی نیست و باید مردم و ماشین‌ها به آسانی تردد کنند بنابراین باید مکان و جایگاهی مناسب برای افراد دستفروشان در نظر گرفت تا آنان نیز اقدام به فعالیت اقتصادی کنند و مزاحمتی برای رفت و آمد دیگران مردم و برهم زدن نظم شهر نشوند.
به گزارش تیتر امروز، با توجه به آنکه مردم شهرستان قائم‌شهر از گذشته‌های دور اقدام به دستفروشی می‌کردند به طوری که مردان در کارخانه نساجی مشغول کار بودند و بسیاری از زنان و مادرانمان در بازارهای محلی محصولات خود را به فروش می‌رساندند تا بتوانند برای همسر و فرزندان خود غذا و لوازم زندگی را تامین کنند اما حال که کارخانه نساجی به تلی از خاک تبدیل شده بهتر است در دنیای امروز آن زمین نساجی را در آن رونق اقتصادی برای دستفروشان با احداث غرفه‌هایی کوچک با معماری سنتی و نیز احداث خانه‌هایی زیبای روستایی برای حضور گردشگران فراهم کنیم تا با حضور گردشگران در این حالت محصولات دستفروشان نیز به فروش می‌رسد و نیز قائم‌شهر هم به بخش مهم گردشگری تبدیل خواهد شد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کافه الدورادو
تنیس داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تلگرام تیترامروز داخلی
قصر باران داخلی
دست های مهربان داخلی
اینستاگرام داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
مازند اسپرت