امروز: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۷۹۳۹۵
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۳
می‌توان از گل محمدی فرآورده‌های مختلفی به دست آورد اما در مازندران صنایع تبدیلی پیشرفته ای وجود ندارد و همچنین باید سایت‌هایی برای فروش اینترنتی راه اندازی شود تا از این طریق محصولات فرآوری شده حتی به کشورهای دیگر ارسال شود.

به گزارش تیتر امروز، این روزها اگر وارد دودانگه شوید بوی گل محمدی جانتان را صیغل داده و به هر گردشگری آرامش می‌دهد. باید مازندران را به گلستانی از گل‌های زیبا تبدیل کرد و از این طریق اشتغالی پایدار متناسب با اقتصاد مقاومتی ایجاد خواهد شد و از این طریق مهاجرت از روستاها شهرهای با تراکم فراوان جلوگیری خواهد شد که از جمله این روستاها دودانگه است.
امسال در 120 هکتار از ارضی دودانگه گل‌محمدی کشت شد که امیدواریم در سراسر استان مازندران با توجه به اقلیم خاص آن کشت محصولات مرتبط رونق پیدا کند و کشاورزان به جای فروش زمین اقدام به کشت محصولات فراوان کنند.
یکی از کشاورزان دودانگه ای و پرورش دهنده گل محمدی در گفت و گویی عنوان کرد که ما حدود یک هکتار از مزارع خود را به کشت گل محمدی اختصاص دادیم اما برای فروش گلاب دچار مشکل هستیم.
وی افزود: می‌توان از گل محمدی فرآورده‌های مختلفی به دست آورد اما در مازندران صنایع تبدیلی پیشرفته ای وجود ندارد و همچنین باید سایتهایی برای فروش اینترنتی راه اندازی شود تا از این طریق بتوانیم محصولات خود را حتی به کشورهای دیگر ارسال کنیم.
مجتبی محمودی مدیر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی مازندران در زمینه پرورش گل محمدی،  می‌گوید: در حال حاضر 2 هزار متر مربع از اراضی شیب‌دار روستای پرکوه منطقه دودانگه ساری را به کشت گل‌محمدی اختصاص دادیم که سال گذشته یک تن تولید داشتیم که رکورد جدیدی در کشور محسوب می‌شود.
محمودی به کشت ارگانیک گل‌محمدی اشاره کرد و افزود: کشت گل‌محمدی در زمینه تغییر الگوی کشت منطقه از اهمیت به‌سزایی برخوردار بوده که کمترین ارتفاع برای گل‌محمدی یک‌هزار متر است.
وی با اعلام اینکه زراعت گیاهانی مانند گل‌محمدی ارزش افزوده بیشتری دارند، تصریح کرد: کشت این گونه به‌دلیل اشتغال‌زایی بالا  به ‌نفع منطقه خواهد بود، چرا که در هر هکتار برای سه نفر شغل ایجاد می‌کند.
این تولیدکننده موفق به استقبال اهالی در زمینه کشت گل‌محمدی اشاره کرد و گفت: امسال اهالی منطقه در زمینه این کشت راغب شدند.
محمودی تصریح کرد: نبود نیروهای کارگری از جمله مهم‌ترین مشکلات ما محسوب می‌شود،چرا که برای حفظ کیفیت گل‌محمدی باید قبل از طلوع آفتاب برداشت شود.
وی خاطرنشان کرد: برای توسعه کشت گل‌محمدی باید تمهیدات لازم درباره فرآوری محصولات گل‌محمدی، بازاریابی و صادرات دنبال شود در غیر این صورت به بن‌بست می‌خورد.
مدیر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی مازندران، اظهار کرد: توصیه می‌شود کشت گل‌محمدی زیرنظر کارشناسان مرکز تحقیقات فنی توسعه پیدا کند و به‌ روش سنتی نباشد چراکه بر پایه مسائل فنی آورده اقتصادی برای کشاورز به همراه دارد.
برچسب ها: تیتر امروز ، گل محمدی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم