امروز: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۷۹۳۸۳
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
فیض ­الله عرب­ سرخی در یادداشتی برای تیتر امروز بررسی کرد
در شرایط کنونی نیز اگر ما به رابطه آمریکا با کشورهای مختلف جهان دقت کنیم متوجه می‌شویم که آمریکا با اغلب کشورهای جهان و از جمله اروپا، روسیه، چین، کره‌شمالی و کشورهای آسیای جنوب شرقی درگیری دارد و در اغلب این درگیری‌ها نیز آمریکا مقصر است.
تیترامروز/ فیض الله عرب سرخی: خروج آمریکا از برجام بیش از اینکه به منافع ایران در عرصه بین‌المللی آسیب بزند به آمریکا ضربه خواهد زد و شرایط را برای آمریکا سخت‌تر از گذشته می‌کند. تا قبل از انقلاب اسلامی در سال57 سیاست‌های آمریکا در برابر همه کشورهای خاورمیانه یکسان بود و آمریکا همواره مانع خود را در منقطه خاورمیانه محقق می‌کرد.

با این وجود با ظهور انقلاب اسلامی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در ایالات متحده آمریکا شکاف ایجاد شد و این شکاف نیز روزبه‌روز عمیق‌تر شد. از سوی دیگر با حمله نظامی آمریکا به عراق بین کشورهای اروپایی و آمریکا نیز شکاف ایجاد شد و این شکاف نیز تا به امروز به شکل‌های مختلف ادامه داشته است.

در شرایط کنونی نیز اگر ما به رابطه آمریکا با کشورهای مختلف جهان دقت کنیم متوجه می‌شویم که آمریکا با اغلب کشورهای جهان و از جمله اروپا، روسیه، چین، کره‌شمالی و کشورهای آسیای جنوب شرقی درگیری دارد و در اغلب این درگیری‌ها نیز آمریکا مقصر است.

با این وجود دونالد ترامپ به شکلی در مجامع بین‌المللی رفتار می‌کند که انگار آمریکا هنوز بزرگ‌ترین قدرت جهان است و به همین دلیل نیز وی تلاش می‌کند اتوریته و سیاست‌های خود را به دیگر کشورهای جهان تحمیل کند. ترامپ گمان می‌کند به‌دلیل سیاست‌های روسای جمهوری گذشته آمریکا اقتدار آمریکا در بین کشورهای جهان شکسته شده است. به همین دلیل نیز به‌دنبال بازگرداندن اقتدار از دست رفته آمریکا است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهای جهان است که در مقابل برتری جویی و قلدری آمریکا ایستاده و همین مساله سبب نگرانی ترامپ شده است. کشورهای اروپایی نیز به ماهیت دولت ترامپ پی برده‌اند و دیگر حاضر نیستند مانند گذشته با سیاست خصمانه آمریکا همراهی کنند.

اغلب کشورهای اروپایی و از جمله آلمان و انگلیس به‌صراحت عنوان کرده‌اند که حاضر نیستند امنیت خود را به امنیت آمریکا گره بزنند و رویکرد دیگری در پیش گرفته‌اند. در نتیجه آمریکا در یک وضعیت استیصال قرار گرفته و متوجه شده که متحدان دیروز خود را به مرور زمان از دست داده است. به همین دلیل نیز ترامپ با فرار به جلو تلاش می‌کند با زور و قلدری استیلای گذشته آمریکا را تکرار کنند که در واقعیت نیز تکرار نشدنی است. نکته مهم دیگر جریان‌های سیاسی داخل کشور نیز هر زمان که به بن‌بست می‌رسند به‌دنبال یک بهانه خارجی می‌گردند تا تقسیر را به گردن آن بیندازند.

به‌نظر من موضع آقای روحانی را نمی‌توان تنها به موضع‌گیری ایران درمقابل خروج آمریکا از برجام خلاصه کرد ، بلکه باید رویکرد دولت ایشان را در پنج سال گذشته مورد ارزیابی قرار داد. این در حالی است که برخی از همان روز نخست به‌دنبال تخریب آقای روحانی بودند و تلاش می‌کردند دولت ایشان کارنامه موفقی از خود ارائه ندهد.

در شرایط کنونی نیز که آمریکا از برجام خارج شده همین گروه‌ها تلاش می‌کنند آقای روحانی را به سمت آمریکایی‌ها هُل بدهند و عنوان کنند که ایشان نباید شرایط داخلی کشور را به برجام و سیاست خارجی گره می‌زد. از سوی دیگر هنگامی که دولت آقای روحانی با چالش وضعیت نابسامان معیشتی مردم مواجه شد و عده‌ای نیز در داخل کشور به این مساله دامن زدند آمریکایی‌ها احساس کردند در چنین شرایطی می‌توانند با خارج شدن از برجام شرایط را برای ایران سخت‌تر از گذشته کنند.

در نتیجه گروه‌هایی که به نابسامانی‌های داخلی ایران دامن می‌زدند و دولت آقای روحانی را مسبب آن معرفی می‌کردند در تصمیم اخیر ترامپ نقش داشته‌اند. آقای روحانی در سخنرانی خود پس از خروج آمریکا از برجام عنوان کردند که یک موجود مزاحم از برجام جدا شد.

این سخن اگر به معنای این است که از این پس آمریکا دست از سر ایران برخواهد داشت اشتباه است و مبتنی بر واقعیت نیست. نکته مهم در این زمینه این است که تا زمانی که سیاست‌های داخلی به نتیجه نرسد و مردم از وضعیت کشور رضایت نداشته باشند نمی‌توان با اقتدار در عرصه بین‌المللی حضور پیدا کرد.

دشمن همه اتفاقات اقتصادی و سیاسی جامعه ایران را زیر نظر دارد و با توجه به شرایط داخلی تصمیم‌گیری می‌کند. در نتیجه نباید کارنامه دولت آقای روحانی را تنها در یک کلمه برجام خلاصه کرد. برجام تنها یکی از دستاوردهای دولت آقای روحانی بوده که دیگر مسئولان نظام نیز آن را تایید کرده‌اند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم