امروز: ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۷۸۷۶۸
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۰
حالا ترامپ برجام را کنار گذاشته است، چیزی که برای تندروهای داخلی بسیار خوشایند است و برای چنین روزی برنامه ها داشتند، حالا دقیقا در حساس ترین روزهای کشور این اتفاق رخ داده و از صبح چهارشنبه کوبیدن بر تبل تفرقه توسط تندروهای انتقامجو شروع می شود تا پس از فیلتر تلگرام حالا با بی برجامی هم برای دولت آشی بپزند تا شاید سه سال دیگر اردوگاهشان رئیس جمهوری برای کشور به ارمغان بیاورد.
تیترامروز/ محمدرضا پوررمضان: ترامپ پس از ماه ها کش مکش و جنجال سازی بالاخره به بزرگترین وعده انتخاباتی خود عمل کرد، او رسما از برجام خارج شد و تحریم های تعلیق شده علیه ایران را مجددا فعال کرد.

این مرد موبور ثروتمند علیرغم باور بسیاری از مردم که هیچ نمی فهمد و احمقی بیش نیست اما برای آینده آمریکا و سیاست های دیرینه ای کشور استراتژی خاص خودش را دارد.

حالا او برجام را کنار گذاشته است، چیزی که برای تندروهای داخلی بسیار خوشایند است و برای چنین روزی برنامه ها داشتند، حالا دقیقا در حساس ترین روزهای کشور این اتفاق رخ داده و از صبح چهارشنبه کوبیدن بر تبل تفرقه توسط تندروهای انتقامجو شروع می شود تا پس از فیلتر تلگرام حالا با بی برجامی هم برای دولت آشی بپزند تا شاید سه سال دیگر اردوگاهشان رئیس جمهوری برای کشور به ارمغان بیاورد.

من هم مانند بسیاری معتقدم که روحانی در سر دادن شعار و خوش کردن دل مردم متخصص است، دیگر وقت آن رسیده که بگویم رئیس جمهوری که از حق استفاده مردمش از فضای مجازی نمی تواند دفاع کند چطور می تواند در دولت ترامپ حافظ برجام باشد.

طوفان دلار، فیلترینگ، عوارض خروج و بسیاری از مسائل دیگر با خرئج آمریکا از برجام تبدیل به سونامی مخرب برای روحانی شده است، در بسیاری از این موارد ضعف دولت آشکار است و در مواردی هم فشار بیرونی بر دولت سبب عملکرد ضعیفش شده، اینها را گفتم که مبدا جانب انصاف رعایت نشود.

آمریکا از برجام خارج شد و اتاق فکر تندورها برای تخریب دولت و جناح سیاسی که مقابل آنها قرار دارد فعالتر می شود. تزریق یاس و نا امیدی در جامعه خواسته یا نا خواسته نتیجه تحرکات آنها خواهد بود اما لازم است که چند نکته را از یاد نبریم.

1- برجام برای ایران یک سند تاریخی بوده که پس از شیرین کاری های دولت های نهم و دهم در جهان و تخریب کامل چهره ایران و ایرانی لازم بود که به گونه دنیا روی واقعی کشور و مردم ایران را ببیند، از این رو برجام و مذاکره با قدرت های جهانی از هر لحاظ برای کشور نیاز بود.

2- برجام یک قرارداد تنها با آمریکا نبود، درست است که آمریکا طرف اصلی ماجرا بوده اما فراموش نکنیم که کشورهای اروپایی زیادی در این قرارداد حضور دارند و تا به اینجا تنها آمریکا خودش را به این قرارداد متعهد نمی داند اما کشورهای اروپایی همچنان با تاکید در برجام مانده اند.

3- با خروج آمریکا از برجام تحریم های تعلیق شده مجددا فعال می شود، یعنی آمریکا بازهم شد همان آمریکای تحریم کننده اما ایران نشان داد اهل مذاکره است و فعالیت های هسته ای آن صلح آمیز بوده، همچنین فراموش نکنیم که تحریم هایی که روحانی باعث تعلیق شدنشان بود در زمان ریاست جمهوری کسی کلید خورده بود که همین مخالفان امروز دولت پر و پا قرص حمایتش می کردند. روحانی چند سالی این تحریم ها را معلق کرد و سودش به کشور آمد حالا این سود چگونه بین مردم توزیع شد نمی دانیم.

4- دوستانی که تا دیروز الگوی انها برای اداره کشور کره شمالی بود لطفا این روزهای کره شمالی را ببیند و بپذیرند که در دنیای امروز نمیتوانیم دور کشور حصار بکشیم و با سیاست های قلدر معابانه شعار توسعه سر بدهیم، ببینید که کره شمالی هم با آن همه ادعا رو به مذاکره مستقیم آورده است.

5- برجام حاصل یک گفتگوی جهان یبین ایران و کشورهای مهم بوده است، با این کار ترامپ مشخص شد که برجام قراردادی موفق برای ایران بوده است، همانطور که ترامپ گفت برجام حامل امتیازات زیادی برای ایران بوده و آمریکا در مذاکرات در برابر ظریف شکست خورده است، اگر برجام سندی ذلت بار برای ایران بود هیچ وقت ترامپ با این شدت برای پاره کردن آن اقدام نمی کرد.

با تمام این حرفها گروه هایی که منتظر این روز بودند بدون شک ار این فرصت بیشترین استفاده را خواهند برد و دولت را مورد آماج حملات قرار خواهند داد. از این دسته انتظار اتحاد و تزریق امید به جامعه نداریم اما دولت چه خواهد کرد ؟

دولتی که بنا بر هر دلیلی موفق به اجرایی کردن شعارهایش نشده است، رئیس جمهوری که کابینه را ضعیف چیده و در دولت خودش یک دستگی وجود ندارد چه راهکاری برای بازگشت امید به جامعه دارد؟

پس از فیلتر شدن تلگرام تقریبا همه تکرار کنندگان امیدشان برای اصلاح امورد را از دست دادند حالا بدون شک با فعالتر شدن اتاق تخریب تندروها اندک امید مانده در مردم نیز رفتنی است.

مطالب مرتبط
برچسب ها: ترامپ ، برجام ، تیترامروز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم