امروز: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۷۸۷۶۳
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶
اصغر گرزین بررسی کرد
ترامپ می بایست با برجسته نمودن نقش یکی، بتواند از دیگران کسب در آمد کند.نقش ایران در قریب به چهار دهه گذشته از نظر آمریکایی ها ، برای دنیا و منطقه ،لولویی بود و هست که می شد و می شود با آن ، دیگران را ترساند.

اصغر گرزین در یادداشتی برای تیتر امروز نوشت :

پیروزی دونالد ترامپ جمهوری خواه در مقابل دموکراتها که نماد آن ها در شخصیتی چون خانم کلینتون تجلی یافت،چه برای کشور های دارای دموکراسی اروپایی و چه همه جهان و چه برای ایرانیان خارج و داخل کشور امری عجیب و غیر مترقبه بود.از آغازین روزهای فعالیت انتخاباتی ترامپ،بحث مداخله روس ها در انتخابات آمریکا برسر زبانها افتاد که همچنان نیز ادامه دارد.

اما پیروزی دونالد ترامپ در آمریکا، برای نگارنده چندان تعجبی بهمراه نداشت.حرکات و رفتارهای پوپولیستی او(نه چندان مشابه با رفتارهای احمدی نژاد در ایران که خیلی ها این دورا با هم قیاس مع الفارق کرده و میکنند)برای حقیر امری طبیعی بوده و هست.رفتار پوپولیستی که در پشت آن نوعی خرد اقتصادی از نوع خاص حاکم بوده و هست.

از نظر بنده،ترامپ آمده بود(بهتر است گفته شود که آورده شده) تا ناجی اقتصاد بحران زده داخلی آمریکا باشد.از آن پس تا کنون ،بنظر می رسد او همچنان بر همان مدار می چرخد که از روز نخست اراده شده بود.منزل شگفت انگیز نرخ بیکاری آمریکا در این مدت کوتاه ، خود گواهی صادق بر صدق این گفتار است.

روش ترامپ ترساندن یکی با دیگری و باج گیری پولی و اقتصادی یا از یکی و یا از هر دو طرف است چنانچه شرایط مقتضی باشد.

در این میان ترامپ می بایست با برجسته نمودن نقش یکی، بتواند از دیگران کسب در آمد کند.نقش ایران در قریب به چهار دهه گذشته از نظر آمریکایی ها ، برای دنیا و منطقه ،لولویی بود و هست که می شد و می شود با آن ، دیگران را ترساند.تمام تلاش آمریکا و اسرائیل در این سالها جز این نبود.و صد البته ما نیز چه در داخل و چه در خارج کم به این هدف و تحقق آن دانسته یا نادانسته ، کمک شایان نکرده ایم.

ذیل همین داستان است،بازی خروج سربازان امریکایی از سوریه و ترساندن اعراب منطقه،بویژه خشک مغزان پولدار سعودی از تقویت حضور و نقش ایران در سوریه و نیز داعش در آن.

سناریوی که منجر به باج گیری آمریکایی ها از اعراب و سعودی ها شد و ترامپ نیز قامپوز در کرد که سوریه را با صد موشک مورد تهاجم قرار داده است!

غوغای خروج امریکا از برجام ،نقشی است که آمریکایی ها به سردمداری ترامپ ،از مدتی پیش در همین راستا ایفا می کنند.

در مرحله اول با ناز و کرشمه برای اروپایی ها ، برجام توسط آمریکا تمدید شد.

اما در مرحله دوم این تمدید،چنین سناریویی باید برای آمریکا درآمدی هنگفت ببار آورد . والا نقش ترامپ برای اقتصاد داخلی آمریکا ، نقش بی معنا خواهد بود.

از همین روی است که تمام سران اروپا راهی آمریکا می شوند که با خریدن ناز آقای ترامپ،او را به ماندن در برجام متقاعد سازند.چنانچه آمریکا قصد خروج از برجام را داشته باشد،منافع اروپا در برجام حفظ گردد.

آمریکا در این مرحله تاریخی از حضور ترامپ ، قصد دارد با موضوع ایران ، مشکلات خود را به سامان رساند،پس آنچه نگارنده در می یابد این است که :

 اگر آمریکا در این مرحله از برجام خارج بشود یا نشود

1- با اروپایی ها کنار خواهد آمد که آنها در چهار چوب برجام به روابط اقتصادی و تجاری خود با ایران ادامه دهند.

2- آمریکا بر خلاف گذشته شرکت های اروپایی طرف قرار داد با ایران را مورد تحریم قرار نخواهد داد.

3- آمریکا سهم خود را با مدیریت آقای ترامپ در مورد برجام از ایران می برد.

4- اروپا نیز با حفظ روابط با ایران ، سهم خود را از اجرای برجام از ایران می برد.

5- ایران نیز با حفظ روابط تجاری با اروپا از برجام سیراب خواهد شد.

و به این ترتیب ،هم آمریکا، هم اروپا و هم ایران از برجام به سهم خود منتفع خواهند شد،و این یعنی حفظ معادله بین قدرتهای حاضر در برجام ،اما معامله ای سه سر برد!

مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم