امروز: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۷۸۴۵۲
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱

پرویز کاظمی در یاددشتی برای تیتر امروز نوشت :

طبیعی است که مناسبات اقتصادی کشورها از نوع رابطه ای که با جهان دارند، تاثیر می گیرند و به همین دلیل دست اندکارانی که مامور به اداره بخش اقتصادی هنستند، دائم در حال رصد تحرکات دیپلماسی کشورشان هستند.
 مشخصا درباره ایران، یکی از بحث های اصلی دهه اخیر، تاثیری بود که اقتصاد از تنازع با نظام بین الملل و بعد از آن مذاکره با 1+5 و پس از آن برجام گرفت. به طوریکه فضای اقتصادی و معیشت عمومی در سال های هشتاد و دو تا نود و دو هزینه هایی گزاف را متحمل شد و با شروع به کار دولت آقای روحانی و این حس که «توافق شدنی است» بازار واکنش مثبتی به آن نشان داد و از دی ماه سال 94 و اجرایی شدن تعدهایی که طرفین در برجام متعهد شده بودند، موجب شد تا در گام اول فروش نفت ایران از چندصد بشکه در روز به بیش از دو میلیون بشکه برسد که خب! چه کسی است که تاثیر این اتفاق را نادیده بگیرد.
 همچنین از همان هفته های اول پسابرجام شاهد بودیم که کشورهای مهمی چون فرانسه و آلمان و .... حاضر به حضور در بازارهای ایران شدند که البته برخلاف ذهنیت عمومی، مراوده با این کشورها را نباید زیاد جدی گرفت. اما باید با در نظر گرفتن شرایط آنها باید ببینیم آیا اصلا رغبتی برای همکاری اقتصادی با ایران دارند یا خیر.
 ببینید! تولید ناخالص ملی دنیا حدود 78 هزار میلیارد دلار است که آمریکا با 17 هزار میلیارد بیشترین مناسبات اقتصادی در جهان را به خودش اختصاص داده است، به طوریکه همه کشورهای اروپایی که ما تلاش داریم تا با آنها مراوده اقتصادی داشته باشیم،به اندازه آمریکا تولید ناخالص ملی دارند.
 همچنین با در نظر گرفتن اینکه تولید ناخالص داخلی ایران حدود 400 میلیارد دلار است، می-توانیم اینطور نتیجه گیری کنیم که تقریبا هیچ سهمی در مناسبات مالی جهان نداریم. به عنوان مثال میزان صادرات کشور آلمان بالغ بر 1400 میلیارد یورو است که سهم ما  از این حجم حدود 20 میلیارد دلار است، خب! در چنین شرایطی این کشور چرا باید خودش را به آب و آتش بزند تا با ایران همکاری کند.
نکته معلوم و تاسف آور دیگر هم این است که زیر ساخت های خلاء های زیادی دارد که همین امر باعث می شود تا سرمایه داران دنیا به سختی حاضر سرمایه گذاری در ایران بشوند. اینکه "سرمایه دار از هدر رفتن سرمایه اش می ترسد" یکی از واقعیت های عرصه سرمایه داری و سرمایه گذاری است و به همین دلیل، با شرایطی که ما داریم، این توقع که خارجی ها مشتاق حضور در بازار ایران باشند، توقعی غیرواقعی است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم