امروز: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۷۸۱۲۲
۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
می خواهیم از پدیده فاجعه باری در سوادکوه گزارش دهیم
غار کیجا کرچال بسان موجودی یک چشم در دامنه کوه رو به روی روستای دوآب حکایتی خواندنی و شنیدنی دارد. شرکت شن و ماسه‌ای که از زیر غار یعنی بستر رودخانه به سمت غار را در حال خاک برداری هستند که تا چند سال دیگر این اثر تاریخی نیز از میان خواهد رفت که باید مسئولان مربوطه چاره‌ای در این زمینه بیاندیشند و اجازه تجاوز به هر کسی را ندهند.
زهرا اشکیود

تیترامروز/ زهرا اشکیود؛ غارها از ده‌ها هزار سال پیش از تاریخ به عنوان نخستین جایگاه و خانه و پناهگاه امن توسط بشر اولیه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

غارها به دلیل تاریکی و نوع ساختارشان همواره با اسراری نهفته همراه بودند. گذشته از ارزش‌های مادی و علمی از نظر فرهنگی نیز در خور توجه هستند چراکه در طول تاریخ حیات آدمی، غارها دور از شهر و آبادی بوده و محلی برای برگزاری مراسم و آیین میترایی نیز بودند. در کنار موارد گفته شده غارها خلوتگاه بزرگانی بوده که در هیاهوی زندگی پردغدغه خود، محالی برای در خودنگری و اندیشه و عبادت نمی‌یافتند و به غارها پناه می‌بردند.

از این قبیل غارنشینی‌ها، می‌توان به انس و خلوت پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) در غار حرا، غارنشینی زرتشت پیامبر و غارنشینی شیخ حسن جوری در «غار ابراهیم» اشاره کرد. در این راستا در سوادکوه غاری داریم که به «چلّه خنه» (خانه) معروف است.

نقل است که مادر امامزاده «شاهبالو» پس از شهادت فرزندش در این غار به مدت چهل شبانه روز به چلّه‌نشینی پرداخت به همین دلیل این غار به «چلّه خنه» معروف گردید. این غار در بالا دست روستای بایع‌کلا قرار دارد. دامداران منطقه تا چند سال پیش در غار مذکور شمع و فانوس بر می‌افروختند.

وجود بیش از ۳۰ غار در سوادکوه بر غنای طبیعی و تاریخی آن بیش از پیش افزوده است.

غارهای سوادکوه در دو حوزه تاریخی و طبیعی قابل بررسی هستند. جدای از جنبه تاریخی، غارهای سوادکوه از لحاظ سکونت انسان هم قابل مطالعه و پژوهش است.

از لحاظ علمی و زمین‌شناسی نیز غارها محل پژوهش هستند. وجود ستون‌های آهکی استالاکتیت (چکنده) و ستون‌های نوک تیز آویزان شده از سقف غار که به آن استالاگمیت (چکیده) می‌گویند دارای اهمیتی فراوان هستند. غار زنگیان در این زمینه گنجینه‌ای ارزشمند است. این غار بزرگ‌ترین غار سوادکوه از نظر طول و عرض است به طوری که طول آن با بیش از ۳ کیلومتر ساخته شد.