امروز: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۷۷۰۹۸
۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
روزنامه اصولگرای وطن امروز به موضوع خروج کاوه مدنی معاون سابق سازمان محیط زیست از ایران واکنش تندی نشان داد و در ادعایی درباره فرد مذکور نوشت: کاوه مدنی، معاون سازمان محیط‌زیست و یکی از متهمان پرونده جاسوسی محیط‌زیستی از کشورفرار کرد.
روزنامه اصولگرای وطن امروز به موضوع خروج کاوه مدنی معاون سابق سازمان محیط زیست از ایران واکنش تندی  نشان داد و در ادعایی درباره فرد مذکور نوشت: کاوه مدنی، معاون سازمان محیط‌زیست و یکی از متهمان پرونده جاسوسی محیط‌زیستی از کشور فرار کرد.

این روزنامه در ادامه ادعاهای خود درباره فرار کاوه مدنی از کشور آورده است: کاوه مدنی، معاون دوتابعیتی رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست که در ماجرای جاسوسی «موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان» نام او به عنوان یکی از متهمان این پرونده مطرح شده بود، بدون سروصدا از ایران فرار کرد. مدنی که ممنوع‌الخروج شده بود، به طرز مشکوکی توانست از ایران خارج شود و حالا مدتی پس از خروج از ایران، از سمت خود استعفا کرده و گفته است به ایران بازنمی‌گردد.

کاوه مدنی جاسوس بود؟!

حالا ماجرا این است. کاوه مدنی که تابعیت انگلیسی دارد و ارتباطات غیرشفاف او در انگلیس به‌گونه‌ای است که در یک کالج سلطنتی در لندن مشغول به کار شده بود، در مقابل چشم دستگاه امنیتی به عنوان معاون رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست انتخاب و مشغول به کار می‌شود؛ مدتی بعد در یک پرونده بزرگ جاسوسی که در پوشش فعالیت‌های محیط‌زیستی انجام می‌شد، نام او از سوی متهمان و دستگیرشدگان مطرح می‌شود و حالا براحتی از کشور گریخته است. به گزارش «وطن‌امروز»، نام کاوه مدنی بهمن سال گذشته و پس از دستگیری تعدادی جاسوس که در پوشش فعالیت‌‌های محیط‌زیستی اطلاعات محرمانه و موشکی کشور را به سرویس‌‌های جاسوسی بیگانه می‌فروختند، مطرح شد.

مدنی یکی از افرادی است که در دولت حسن روحانی و در قالب فعال و کارشناس محیط‌زیست، جذب سازمان حفاظت محیط‌زیست شد. بهانه جذب کاوه مدنی در این سازمان ماجرای بحران کمبود آب بود. کما اینکه نظیر همین مانور روی موضوع یوز ایرانی نیز مطرح شده بود، البته حالا مشخص شده ماجرای یوز ایرانی، از سوی متهمان به جاسوسی پوششی برای جمع‌آوری اطلاعات بوده است. موضوع بحران آب نیز حالا یک دوتابعیتی فراری از ایران روی دست سازمان حفاظت محیط‌زیست گذاشته است. از سوی دیگر ماجرای آب و بحرانی به نام کم‌آبی، تبدیل به یک مساله بشدت امنیتی در منطقه شده است. بحران کمبود آب به‌قدری در این منطقه حائز اهمیت است که بسیاری از تحلیلگران و خود مدنی، عامل وقوع سومین جنگ جهانی را «آب» می‌دانند. حالا در چنین پروژه‌‌‌ای، یک دوتابعیتی که دارای روابط غیرشفاف در لندن است، از سوی دولت حسن روحانی مسؤول این پروژه مهم و امنیتی شده بود. نکته جالب توجه دیگر این است که روند برکشیده شدن مدنی نیز بسیار سریع اتفاق افتاد.

فعالیت کاوه مدنی در ایران نخست با حضور در کنفرانس‌‌های علمی در حوزه زیست‌محیطی (در سال 94) آغاز شد و او به عنوان یکی از سخنرانان این کنفرانس‌ها به بررسی موضوع بحران کمبود آب در ایران می‌پرداخت. اما همکاری او با سازمان محیط‌زیست رفته‌رفته افزایش یافت تا جایی که او اسفندماه سال 95 به عنوان دبیر اولین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم ایران برگزیده شد. توجه و ساپورت رسانه‌ای مدنی از سوی رسانه‌‌های خارجی نیز قابل تامل بود. در همین راستا، شبکه بی‌بی‌سی جهانی و الجزیره قطر به بهانه مسائل محیط‌زیستی اقدام به پوشش رسانه‌ای کاوه مدنی کردند. همین رپرتاژهای رسانه‌ای شاید در مطرح شدن مدنی اثرگذار بود. در دولت دوم حسن روحانی اوضاع متفاوت‌‌‌‌‌‌تر از سابق شد و کار تا جایی بالا گرفت که حتی در رسانه‌ها از کاوه مدنی به عنوان یکی از گزینه‌‌های وزارت نیرو یاد شد. مدنی و بسیاری از افرادی که در دولت یازدهم در حوزه محیط‌زیست به سازمان حفاظت محیط‌زیست نفوذ کرده بودند، توانستند در دولت دوازدهم به مناصب کلیدی در سازمان محیط‌زیست برسند.

کاوه مدنی ۲۶ شهریور ۹۶ با حکم عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران، معاون بین‌الملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی- اجتماعی این سازمان شد. او در شرایطی به معاونت سازمان حفاظت محیط‌زیست منصوب شد که تابعیت مضاعف او آشکار بود و در حالی این اتفاق افتاد که وزارت اطلاعات موظف است مانع انتصاب افراد دوتابعیتی در مناصب حساس دولتی شود. آن هم در جایگاه معاونت محیط‌زیست و در پروژه‌‌‌هایی مانند بحران کمبود آب که بسیار امنیتی و کلیدی است. درباره کاوه مدنی اما این برخورد صورت نگرفت و او در شرایطی که حساسیت‌ها نسبت به موضوع جاسوسی عبدالرسول دری‌اصفهانی (یک دوتابعیتی دیگر) در مذاکرات هسته‌‌‌ای، بالا رفته بود، معاون رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست شد.

کاوه و جاسوسی ‌زیست محیطی

5 ماه از انتصاب مدنی به معاونت سازمان محیط‌زیست نگذشته بود که افشای یک پرونده جاسوسی تحت پوشش محیط‌زیست، پای کاوه مدنی را نیز به این موضوع باز کرد. افراد دستگیر شده در این پرونده که عمدتا مربوط به موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان بودند، توانسته بودند در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط‌زیستی اطلاعات طبقه‌بندی شده کشور در حوزه‌های استراتژیکی همچون موشکی را جمع‌آوری و در اختیار سرویس‌‌های جاسوسی بیگانه قرار دهند. یک روز پس از اعلام دستگیری این افراد، در حالی که اسامی دستگیرشدگان منتشر نشده بود، محمود صادقی، یکی از نمایندگان مجلس، کاوه مدنی معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست را از جمله این افراد معرفی کرد. وی در حساب کاربری توئیتری خود نوشت: «امروز صبح با رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، برای اطلاع از علت بازداشت فعالان محیط‌زیست و اقدامات دولت تماس داشتم، ایشان گفتند کاوه مدنی را نیز دیروز بازداشت کرده‌اند». اما چند ساعت پس از این ادعاهای نماینده مردم تهران در مجلس، عکسی از کاوه مدنی در کنار عیسی کلانتری منتشر شد که نشان می‌داد این فرد در بازداشت به‌سر نمی‌برد.

تمام حدس و گمان‌ها در روزهای اخیر ادامه یافت و سرانجام کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط‌زیست در توئیتی به بازداشت برخی فعالان محیط‌زیستی واکنش نشان داد اما سخنی از بازداشت و بازجویی خود به میان نیاورد. شایعات در این باره ادامه یافت تا اینکه عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌زیست در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین پیگیری‌های بازداشت فعالان محیط‌زیست و کاوه مدنی، اظهار کرد: وزارت اطلاعات پیگیر این موضوع است، البته آقای مدنی بازداشت نشده و از پرونده مرحوم کاووس سیدامامی نیز اطلاعاتی ندارم؛ این موضوع از طریق مراجع ذی‌صلاح در حال پیگیری است. اما خود کاوه مدنی درباره برخی شایعات مطرح شده درباره نقش وی در پرونده دستگیری جاسوسان محیط‌زیستی هیچ پاسخ روشنی نداد و تنها گفت: آقای کلانتری در این‌باره توضیحات لازم را ارائه داده است. از کاوه مدنی پس از ماجرای دستگیری و بازجویی‌‌‌‌اش خبری منتشر نشد تا اینکه حالا ماجرای خروج او از ایران و عدم بازگشتش به کشور مطرح شده است. باز هم محمود صادقی، نماینده جنجالی اصلاح‌‌‌‌‌‌طلبان در مجلس شورای اسلامی که گویا در پرونده جاسوسان محیط‌زیستی نقش ویژه‌ای را بر عهده گرفته، در توئیترش خبر داد که این دوتابعیتی مشکوک در سازمان محیط‌زیست از کشور رفته و دیگر بازنمی‌گردد.

گویا مدنی در جریان تعطیلات عید نوروز از ایران گریخته است، البته هنوز منابع رسمی و سازمان حفاظت محیط‌زیست این موضوع را تایید نکرده‌‌اند اما به نظر می‌رسد فرار این متهم دوتابعیتی صحت داشته باشد. آن هم 2 ماه پس از آنکه یک مدیر دوتابعیتی دیگر در وزارت نفت 100 میلیارد تومان از بیت‌المال را سرقت کرده و به خارج از ایران فرار کرده است. برخی رسانه‌‌های اصلاح‌طلب و حامی دولت مدعی هستند این فرد که یکی از متهمان پرونده جاسوسی در پوشش فعالیت‌های محیط‌زیستی بوده است، به دلیل انتشار تصاویری که او را در حال سرو مشروبات الکلی و رقص در یک پارتی در خارج از ایران نشان می‌دهد، از ایران فرار کرده و بر همین اساس استعفا کرده است. این ادعا در حالی است که این تصاویر متعلق به چند سال گذشته و پیش از بازگشت وی به ایران است و در حالت طبیعی این نمی‌تواند به عنوان دلیل عدم بازگشت معاون سازمان محیط‌زیست به تهران باشد. آنچه در این بین جای سوال دارد، چگونگی خروج وی از کشور است. با توجه به خودکشی یکی از عوامل اصلی پرونده جاسوسی محیط‌زیستی، ابعاد و گستردگی این پرونده هنوز مشخص نشده است و کاوه مدنی نیز یکی از متهمان این پرونده است که حالا به طرز عجیبی از کشور فرارکرده است. اکنون سوال این است که چرا افراد دوتابعیتی براحتی در مشاغل و مناصب مهم کشور مشغول به کار می‌شوند و دستگاه امنیتی مربوط در این‌باره اقدامی انجام نمی‌دهد؟ چرا باید یک فرد دوتابعیتی به عنوان مسؤول بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران قرار بگیرد و آنگاه مشخص شود از درون مذاکرات برای سرویس‌‌های اطلاعاتی خارجی جاسوسی کرده است؟

چرا باید یک مدیر میانی دو تابعیتی در وزارت نفت مشغول به کار باشد تا براحتی میلیاردها تومان از اموال مردم را سرقت کرده و به خارج از کشور بگریزد؟ چرا باید یک فرد دوتابعیتی، رئیس یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های کشور باشد و پس از اتهام اختلاس از ایران فرار کند؟ چرا باید یک دوتابعیتی در سطح معاون رئیس سازمان محیط‌زیست (معاون معاون رئیس‌جمهور) قرار گرفته و پس از متهم شدن در یک پروژه جاسوسی، از کشور فرار کند؟

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم