امروز: ۳۱ تير ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۷۷۰۴۴
۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد حملات اخیر رژیم صهیونسیتی به تاسیسات نظامی در سوریه و واکنش ایران، ‌اظهار کرد: در این زمینه ایران به‌هنگام مواضع لازم را اتخاذ کرده و بیان کرد.
نشست خبری بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه

به گزارش  تیتر امروز، بهرام قاسمی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طی هفته‌های گذشته اسرائیل علیه تاسیسات نظامی در سوریه حملاتی داشته که در پی آن تعدادی از نیروهای ما به شهادت رسیدند، به نظر می‌رسد تهران در مورد کشته شدن این افراد سکوت کرده، آیا این موضوع نشانه این است که ایران اهداف بلندتری را دارد؟ گفت: فکر می‌کنم در خصوص تجاوز رژیم اشغالگر قدس به سوریه به‌هنگام جمهوری اسلامی ایران مواضع لازم را اتخاذ و بیان کرده است.

وی تصریح کرد: در واقع هر آنچه که باید گفته شود حق دولت و مردم سوریه است که در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و عکس‌العمل نشان دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد نتایج سفر اخیر ظریف به آفریقا و آمریکای جنوبی، اظهار کرد: بنده در جایگاهی نیستم که در مورد نتایج این سفرها اظهارنظر کنم اما این سفرها سودمند بوده و گام‌های رو به جلو برای ایران با کشورهای در حال توسعه و آمریکای لاتین است.

قاسمی خاطرنشان کرد: در مجموع سفر اخیر سفر موفقی بود، بیش از 40 شرکت وزیر امور خارجه کشومان را همراهی کردند و تعدادی سند به خصوص با کشور برزیل با توجه به تفاهمات قبلی منعقد شده، به امضا رسید و با توجه به جایگاهی که برزیل دارد فکر می‌کنم ظرفیت‌های مشخصی را برای توسعه همکاری‌های فیمابین خواهیم داشت.

وی ابراز کرد: از زمان تفاهم و عقد قرارداد بین کشورها تا اجرای مفاد این تفاهمات زمانی طول می‌کشد و حوزه‌های اقتصادی و بازرگانی آنچنان نیست که بعد از یک یا دو روز آنچه تفاهم شده به مرحله اجرا گذاشته شود اما امیدوارم در طی این سفرها و رایزنی‌ها بتوانیم در آینده از سطح مناسب و متعادلی در همکاری‌های اقتصادی خود با قاره آفریقا و آمریکای جنوبی بهره‌مند شویم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح روز دوشنبه در اولین نشست خبری خود در سال 1397 در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه برخی از دلالان از خانواده زندانیان ایرانی در کربلا پولهایی را به ادعای آزاد کردن زندانیان آنها اخذ کرده‌اند، اظهار کرد: اخباری در این مورد دریافت کرده ایم و پیگیر این موضوع هستیم.

قاسمی افزود: اخباری دریافت کرده‌ایم که برخی افراد سودجو مافیای کوچکی در این زمینه شکل داده انداین موضوع توسط کنسولگری ما در کربلا و همچنین سفارت کشورمان در عراق در حال پیگیری است و امیدواریم باهمکاری مقامات عراقی بتوانیم به زودی این مشکل را رفع کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی در مورد زمان سفر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به تهران اظهار کرد: بحث سفر ایشان به تهران از گذشته و در چارچوب  روابط دو کشور مطرح بوده ولی باید در مورد زمان این سفر صبر کرد و تاحدی منتظر ماند و دید که نهایتا روند به چه شکلی پیش می رود چراکه همانطور که می‌دانید انجام اینگونه سفرها نیازمند طی شدن مقدمات خاصی است و باید این روند انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد سفر امروز ظریف به دوشنبه تصریح کرد: هدف کلی این سفر حضور وزیرامورخارجه در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اکو است. این نشست طی امروز و فردا در دوشنبه برگزار می شود و برای ما فرصت مغتنمی است که با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته مذاکراتی را نیز با مقامات عالی تاجیکستان پیرامون روابط دو جانبه و چگونگی کمک به فرآیندی که می تواند روابط ایران و تاجیکستان را در وضعیت بهتری قرار دهد، گفت‌وگو و رایزنی کنیم.

قاسمی ادامه داد: در جریان این رایزنی‌ها با مقامات تاجیکستانی در مورد مسائل منطقه و آخرین تحولات  آسیای میانه نیز گفت‌وگو صورت خواهد گرفت.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در این نشست مطبوعاتی که بیش از 90 دقیقه به طول انجامید، در پاسخ به سوالی در مورد سفر اخیر نماینده ویژه پوتین در امور سوریه به تهران و اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه او در جریان این سفر دیدار محرمانه‌ای با دبیر شورای عالی امنیت ملی داشته اظهار کرد: سفر ایشان به تهران موضوعی عجیب و غریب نیست. دو کشور ایران و روسیه در طی سالیان اخیر در جریان روابط راهبردی دو کشور و تلاش‌های مشترک در بحث مبارزه با تروریسم در منطقه و سوریه هیئت‌هایی را با هم تبادل کرده‌اند و به صورت مکرر تماسها و رایزنی‌ها بین مقامات دو کشور برقرار بوده است.

بهرام قاسمی با اشاره به برگزاری نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه حدود دو هفته پیش در آنکارا افزود: در جریان این نشست روسای جمهور ایران و روسیه توافق کردند که گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای بین دو کشور در مورد روند آستانه و جزئیات آن صورت بگیرد و این سفر در همین چارچوب صورت گرفت.

وی ادامه داد: در جریان گفت‌وگوهای این مقام روس با مقامات ایران آخرین تحولات سوریه، فرآیند مبارزه با تروریسم در این کشور و راهکارهای سیاسی که می تواند به حل بحران سوریه کمک کند، مورد بحث و رایزنی قرار گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تاکنون چندین دور مذاکره بین مقامات اروپایی و آمریکایی در ارتباط با اصلاح برجام صورت گرفته و نظر ایران در مورد این گفت‌وگوها و توافقات صورت گرفته در آن چیست، اظهار کرد: من از تعداد این نشستها و یا آنچه که شما مطرح کردید اطلاعی ندارم و نمی دانم چه موضوعاتی ممکن است مورد بررسی و گفت‌وگو قرار گرفته باشد.

وی با بیان اینکه برجام یک توافق بین ایران و گروه 1+5 است و موضوعی کاملا روشن و مشخص است، ادامه داد: بقیه مطالبی که در این زمینه مطرح می شود بیشتر گمانه‌زنی رسانه‌ای است و ما اطلاع رسمی از این نشستها و گفت‌وگوهایی که انجام شده، نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا مشارکت انگلیس و فرانسه با آمریکا در جریان حمله به سوریه می تواند ناشی از تحت فشار قرار دادن ایران در ارتباط با مسائل موشکی باشد، گفت: اقدامی که در تجاوز به سوریه صورت گرفت، یک اقدام تجاوزکارانه و خلاف همه موازین بین‌المللی بود. این اقدام، اقدامی نابجا، غلط و جنگ افروزانه تلقی می شود وقطعا نمی تواند تاثیری در سیاستهای ایران داشته باشد.

قاسمی افزود: ایران همچون دهه‌های گذشته با جدیت تمام و با پشتوانه مردمی خود از اصول کلانی که دارد، پیروی کرده و سیاست‌های خود را دنبال می کند و هرگز این نوع اقدامات نمی تواند بر سیاست‌های ایران تاثیری بگذارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا ممکن است که تهاجم گسترده‌تری از سوی آمریکا و همپیمانانش علیه سوریه انجام شود و اگر چنین اتفاقی صورت بگیرد، ایران چه واکنشی نشان خواهد داد، تصریح کرد: همانطور که گفتم این نوع اقدامات خلاف موازین بین‌المللی است. ایالات متحده نشان داده براساس سیاست‌های توسعه طلبانه خود هر از گاهی به بهانه‌های واهی و دروغین و در جهت تامین منافعش دست به اینگونه اقدامات می زند و ممکن است که اینگونه رفتارها بازهم تکرار شود و باید در این چارچوب گفت نابه‌هنجاری‌ها و بی‌ثباتی موجود در منطقه ناشی از اشتباهات استراتژیک آمریکا طی دهه‌های گذشته در این منطقه است و این سیاست‌های نادرست باعث شده که وضعیت منطقه بی‌ثبات شود و قطعا ادامه این گونه سیاست‌ها از سوی آمریکا مشکلات عدیده و بیشتری را برای منطقه به وجود می آورد.

قاسمی در مورد مذاکره تلفنی روز گذشته جانسون، وزیرامورخارجه انگلیس با محمدجواد ظریف تصریح کرد: روز گذشته تماسی از طرف آقای جانسون صورت گرفت و در آن تماس آقای ظریف و همتای انگلیسی‌َشان در مورد مسائل منطقه از جمله سوریه مفصلا صحبت شد. در این گفت‌وگو ایران مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به حمله به سوریه اعلام کرد و این اقدام را اقدامی جنایتکارانه عنوان کرد.

وی با پرهیز از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این گفت‌وگوی تلفنی و صحبت‌هایی که از سوی وزیرامورخارجه انگلیس در این گفت‌وگوی تلفنی مطرح شده و موکول کردن بیان جزئیات این موضوع به زمانی در آینده در پاسخ به سوالی در مورد مشارکت انگلیس و فرانسه در تجاوز آمریکا به سوریه و همچنین موضع متفاوت ترکیه در مورد این حمله و دفاع مقامات آنکارا از اقدام اخیر آمریکا علیه سوریه اظهار کرد: فرانسه و انگلستان عضو اروپا و اتحادیه اروپا هستند ولی ما نمی‌توانیم همه کشورهای اروپایی را در یک صف قراردهیم. در بین آنها نیز مواضع متفاوتی نسبت به مسائل منطقه و سوریه وجود دارد.

قاسمی با بیان اینکه بین ایران و کشورهای اروپایی مذاکراتی در مورد مسائل مختلف صورت گرفته و این مذاکرات ادامه خواهد داشت، گفت: قطعا اختلاف نظرهایی نیز بین ایران و کشورهای اروپایی در مورد برخی مسائل وجود دارد. با برخی این اختلافات کمتر است و با برخی بیشتر.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه به نظر می‌رسد یکی از اهداف اساسی در اقدام عجولانه و غیرخردمندانه آمریکا به همراه دو متحدش در تهاجم به حاکمیت و سرزمین سوریه ایجاد شکاف بین سه کشور ضامن آتش‌بس در سوریه (ایران، روسیه و ترکیه) بوده است، خاطر نشان کرد: روند آستانه تاکنون توانسته به موفقیت‌هایی در حل بحران سوریه  دست پیدا کند و شاید آنها از روند موفقیت آمیز آن خشنود نبوده اند و یکی از دلایل حمله به سوریه ایجاد شکاف بین این سه کشور بوده است. به نظر من این خیال خامی است و سه کشور کمافی‌السابق علیرغم برخی اختلاف نظرهایی که دارند همکاری‌های خود را در راستای مبارزه با تروریسم، کمک به حاکمیت و حفظ تمامیت ارضی سوریه ادامه می دهند و این یک اصل لایتغیر است.

قاسمی با تاکید بر اینکه این موضوع در دستور کار سه کشور است، ادامه داد: گرچه ممکن است اختلاف نظرها و دیدگاه‌هایی بین سه کشور حاضر در روند آستانه وجود داشته باشد ولی این همکاری‌ها ادامه خواهد داشت و تبادل هیئت‌ها به منظور کاهش اختلافات و افزایش اشتراکات صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد اظهارات اخیر وزیر خزانه‌داری آمریکا مبنی بر اینکه عدم تمدید تعلیق تحریم‌های ایران از سوی ترامپ در ماه می به منزله خروج از برجام نیست و آیا این موضوع حکایت از توافقی پشت پرده بین اروپا و آمریکا در مورد برجام دارد، اظهار کرد: من از گمانه‌زنی پرهیز می کنم. اخبار متعدد و متناقضی در این زمینه در رسانه‌ها منتشر شده و ما سخنان متعدد و متناقضی نیز در خصوص ایران از سوی مقامات آمریکایی دریافت می کنیم و در رسانه‌ها مشاهده می کنیم در یک جایگاه رسمی نمی توانیم در مورد این اظهارنظرها صحبت کنیم و برخی از آنها گمانه‌زنی‌های فردی است در مورد تصمیم احتمالی آمریکا در مورد برجام. در مورد تصمیم آمریکا در ارتباط با برجام باید صبر کرد و من فکر می کنم که هنوز تصمیم قاطعی از سوی مقامات آمریکایی در این زمینه گرفته  نشده و باید در این چارچوب به شخصیت و کاراکتر آقای ترامپ نیز توجه داشت که بعضا نشان داده که در بزنگاه‌ها تصمیمات متفاوتی را اتخاذ می کند. بنابراین باید در این مورد صبر کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه اولین گفت‌وگوی مطبوعاتی خود با رسانه‌ها در سال جدید شمسی در پاسخ به سوالی در ارتباط با تمدید تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ایران و همچنین سرانجام مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در سطح عالی در ارتباط با موضوعات مختلف از جمله بحث حقوق بشر، تصریح کرد: از دیرباز مذاکراتی بین ایران و اروپا وجود داشته، این مذاکرات شامل موضوعات مختلفی بوده، ما در برخی از موضوعات دارای تفاوت دیدگاه‌های زیادی با اتحادیه اروپا هستیم که بخشی از این موضوع به تفاوت ارزش‌ها در منطقه ما و کشور ما با ارزش‌های حاکم در اروپا بر می‌گردد که این موضوع مسائل حقوق بشری را نیز شامل می‌شود.

قاسمی با تاکید بر اینکه مذاکرات ایران با اتحادیه اروپا همچون گذشته ادامه خواهد داشت، گفت:‌ البته باید دو طرف در این زمینه علاقه‌مندی داشته باشند تا این مذاکرات بر اساس علاقه طرفین و در محیطی آکنده از حسن نیت ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه احتمالا طی ماه‌های آینده هیات‌هایی بین ایران و اتحادیه اروپا تبادل خواهد شد و گفت‌وگوهایی صورت خواهد گرفت، ادامه داد: این گفت‌وگوها الزاما در مورد مسائل حقوق بشر نیست بلکه مسائل مختلفی را در بر خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در جریان حمله اسرائیل به پایگاه هوایی تیفور در سوریه، تعدادی از مستشاران ایرانی که به صورت قانونی در سوریه حضور داشتند به شهادت رسیدند و آیا ایران در عرصه بین‌المللی به دنبال پیگیری حقوق این کشته شدگان و اعتراض قانونی و حقوقی به این اقدام رژیم صهیونیستی است یا نه؟ تصریح کرد: تجاوز و خوی تجاوزگری از ویژگی‌های رژیم صهیونیستی است و از طرف دیگر همانطور که شما نیز اشاره کردید حضور مستشاران ایرانی بنابر تقاضای دولت سوریه بوده است و یک کار قانونی است و این بحثی روشن و شفاف است.

وی با بیان اینکه اینگونه اقدامات رژیم صهیونیستی به سیاست‌های خصمانه این رژیم نسبت به مردم مسلمان منطقه و بخصوص مردم سوریه بر می‌گردد، ادامه داد: رژیم صهیونیستی دیر یا زود پاسخ لازم را در مورد اینگونه حملات دریافت می‌کند به نحوی که آنها از کرده خود پشیمان شوند. آنها نمی‌توانند دست به اینگونه اقدامات بزنند و بعد به کناری بنشینند و از مجازات معاف شوند.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: نیروهای مقاومت و سوریه از حاکمیت ملی این کشور دفاع می‌کنند و در صحنه حضور دارند. من به خانواده کشته شدگان و مستشاران ایرانی در سوریه تسلیت می‌گویم.

وی بار دیگر تصریح کرد: زمان زدن و گریز و فرار برای رژیم صهیونیستی گذشته است و نیروهای مقاومت قادر هستند که در زمان لازم و مقتضی پاسخی بجا به این جنایت‌ها بدهند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا اقدام حقوقی مشخصی از سوی ایران صورت گرفته است یا نه؟ ادامه داد: در قسمت‌های ذیربط در این ارتباط بحث‌هایی مطرح بوده ولی فکر نمی‌کنم که اقدام عملی حقوقی تاکنون در این زمینه صورت گرفته باشد.

این خبر تکمیل می‌شود.

منبع: ايسنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم