امروز: ۳۰ دی ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۶۹۴۷
۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
اگر رسانه‌ای جمعی و موثر، همین لحظه تصمیم بگیرد که در یک جریان اطلاعات مستند، روزآمد و سودمند مشارکت آمیز، متقابل و متعامل با مردم و گروه‌های که با آنها زاویه دارد و بین آنها بی‌اعتمادی حاکم شده، وارد شود، بازگشت مخاطبان نه تنها امکان‌پذیر که آسان خواهد بود.
تیتر امروز/ وسایل ارتباط جمعی جزو واجب‌ترین و لازم‌ترین ابزارهای مدیریت هر جامعه هستند. زیرا آنها جریان گردش اطلاعات در جامعه را رهبری و مدیریت می‌کنند. اطلاعات اساس هرنوع تصمیم‌گیری فردی و جمعی عقلانی در هر جامعه‌ای است. به عبارت بهتر رسانه‌های ارتباط جمعی کلیدی‌ترین و اصلی‌ترین حوزه فعالیت‌های اجتماعی هستند. بدون وسایل ارتباط جمعی هیچ رفتار و فعالیتی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، معنا ندارد.
 بنابراین وسایل ارتباط جمعی مدیریت جریان اطلاعات را در هرجامعه در بالاترین و پایین‌ترین سطوح انجام می‌دهند زیرا هرگونه حرکت، تلاش و مساعی جمعی نیازمند اطلاعات است. به قول هابرمارس؛ اطلاعات اکسیژن دموکراسی و حیات اجتماعی است در نتیجه جریان اطلاعات باید کامل‌، روز‌آمد و دقیق‌ترین نوع اطلاعات باشد. بیشترین سرمایه‌گذاری در هر جامعه‌ای باید در وسایل ارتباط جمعی صورت بگیرد.
 تا با استفاده از ابزارهای مختلف اطلاعات لازم به تصمیم‌سازان و مردم عادی منتقل شود. امروز بر روی تولید، غنی‌سازی، انتقال اطلاعات در کشورهای پیشرو سرمایه‌گذاری می‌شود. جهان‌امروز جهان اطلاعات و به عبارت بهتر عصر اطلاعات است.
درجامعه اطلاعاتی تمام تصمیم‌گیری‌های فردی و جمعی مبتنی براطلاعات است. در نتیجه بدون داشتن اطلاعات نمی‌توان در هیچ زمینه‌ای تصمیم درست گرفت و یا حتی برنامه‌ریزی کرد. بدون در نظرگرفتن جریان اطلاعات نمی‌توان به رفتاری دست زد که در جهان امروز مزیت رقابتی برای ما ایجاد شود. امروز تمامی کشورها در مسیر رقابت در تلاش‌اند. که نه تنها توسعه را در کشور خود ایجاد کنند، بلکه در سطح جهانی به تولید بپردازند. در چنین فضایی، چگونه برخی از فیلترینگ سخن می‌گویند و چگونه می‌توان تولیدکننده‌های محتوا را نادیده گرفت؟ به‌طور طبیعی تمام سیاست‌های ما باید نسبت به وسایل ارتباط جمعی و فناوری اطلاعات، سیاست‌های اثباتی باشد.
همچنین این را هم باید در نظر داشت که اگر از سیاست‌های سلبی در فناوری اطلاع‌رسانی استفاده کنیم، از جهان پیرامون عقب‌خواهیم افتاد. امروز کشورهایی در مسیر پیشرفت قرار دارند که صنعت اول آنها صنعت فناوری اطلاعات است. زیرا تولید اطلاعات و توزیع آن باعث آگاهی مردم و ایجاد رقابت برای تولید بهتر می‌شود. در آمریکا شرکت‌های موفق شرکت‌های جدید و نوظهور هستند. افرادی در راس این شرکت‌ها قرار دارند که از فرصت فناوری اطلاعات استفاده کردند.

مدیران ماکروسافت، فیسبوک و ده‌ها شرکت فناوری اطلاعات در راس ثروتمندترین مردم جهان قرار دارند. بسیاری از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی درآمدی برابر با چند برابر کشورهای درحال توسعه دارند. این دستاورد مدیون سوار شدن بر موج توسعه ارتباطات و اطلاعات است.
اگر رسانه‌ای جمعی و موثر، همین لحظه تصمیم بگیرد که در یک جریان اطلاعات مستند، روزآمد و سودمند مشارکت آمیز، متقابل و متعامل با مردم و گروه‌های که با آنها زاویه دارد و بین آنها بی‌اعتمادی حاکم شده، وارد شود، بازگشت مخاطبان نه تنها امکان‌پذیر که آسان خواهد بود. رسانه در برنامه‌ای استراتژیک باید فرصت‌ها و تهد‌یدهای بیرونی خود را دیده و ضعف‌های درونی را هم در نظر بگیرد. در این صورت این رسانه در مسیر اصلاح قرار خواهد گرفت.
 مگر امکان دارد بین مردم و دولت‌ها شکاف وجود داشته باشد و از طریق مدیریت اطلاعات، مدیریت سیاسی و از طریق روابط دموکراتیک و اعتمادسازی این مشکلات رفع نشود؟ مردم همچنان آمادگی دارند در جریان اطلاعات اعتمادآمیز، روزآمد و سودمند قرار بگیرند و برنامه‌ای را مشاهده کنند که به آن اعتماد دارند. منتها برای بهبود جایگاه رسانه، باید نظامی جامع ایجاد شود که نیازمند سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و درک درست شرایط دنیا و توجه به الزامات روابط دموکراتیک است.


علی اکبر اولیا / نماینده ادوار مجلس

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم