امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۷۶۰۳۵
۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
همه حاشیه های پایتخت
در واقع حضور شخصیت های به قول معروف «جواد» که از زمان حال سالها عقب تر هستند زیاد است. مثلا رحمت با موهای مش کرده و لباس های رنگی و عجیب خودش یکی از عواملی است که مخالفان فکر می کنند مورد تمسخر قرار گرفته اند./ رحمت، ارسطو، نقی و بهتاش شخصیت های هستند که علاوه بر نحوه پوشش هوش پایین و رفتار کودکانه شان نیز بار طنز و کمدی دارد. این را عده ای شوخی و عده ای نیز به سخره گرفتن انگاشته اند.پایگاه خبری تحلیلی تیتر امروز: درست زمانی که تلویزیون ایران برنامه ای برای خنداندن مردم نداشت و کارگردانان نوروزی صدا و سیما مثل رضا عطاران هم میلی برای کار کردن در تلویزیون نداشتند سریال پایتخت به عنوان اصلی ترین مجموعه طنز نوروز به روی آنتن رفت.

مانند هر سریال طنز دیگری برای نشاندن لبخند روی لب های مخاطبان محدودیت هایی داشت چرا که خنداندن نیاز به ابزار خاصی دارد و تنها با گفتن لطیفه میسر نخواهد شد. مدت ها بود که کارگردانان و مخصوصا طنز سازان با این چالش روبه رو بوده اند که مبادا شوخی کمدی آنها به قومی بر بخورد.

پایتخت هم مانند همه سریال های طنز حواشی را به دنبال داشت، این حاشیه ها در ابتدا کم و با مرور زمان و کش پیدا کردن پایتخت از سری اول تا پنجم افزایش یافت.

در سری اول نه لهجه بازیگران چندان به مازندرانی ها شبیه است و نه عاداتی از اهالی این استان به شکل تصویر در می آمد . تنها و تنها یک سریال طنز بوده که گاهی لبخندی را به روی لب می نشاند.

رفته رفته عوامل سریال بیشتر با فرهنگ و مردم مازندران آشنا شدند و همین سبب شد تا فیلم مازندرانی تر و حاشیه های آن بیشتر شود.

اقامت آنها در مازندران که بیشتر در شهر شیرگاه بود باعث شد تا دیالوگ های مازندرانی بیشتر در سریال به کار برود و همین موضوع نمک سریال را بیشتر کرد، دیالوگ های مثل « مثل وله غاز » که شنیدنش از زبان یک بازیگر دریک سریال بدون شک برای مازندرانی ها جالب است.

و اما چرا پایتخت تا این حد به حاشیه رفت و جمعیت منتقدانش به اندازه دوستدارانش افزایش یافت؟

درست زمانی که پایتخت گل انداخت و یکی از پربیننده ترین سریال های نوروزی شد حواشی ان نیز افزایش یافت. جالب اینجاست که مازندرانی ها بیشترین موافقان و مخالفان این سریال را تشکیل می دهند. همان اندازه که خیلی از شهروندان مازندرانی برای دیدن سریال پایتخت ساعت ده شب خود را خالی می کنند به همان مقدار هم مخالفانی دارد که بیشتر با پخش سری پنجم به اردوگاه مخالفان پیوستند.

مخالفان و منتقدان پایتخت عقیده دارند که در این سریال مورد تمسخر قرار گرفته اند و این فرهنگ و آیین مازندرانی نیست. در همین باب موضوعات بسیار دیگری دخیل می شود. مثل نحوه لباس پوشیدن شخصیت ها که بسیار مضحک است و دیدن چنین شخصیتی خودش بار طنز دارد.

در واقع حضور شخصیت های به قول معروف «جواد» که از زمان حال سالها عقب تر هستند زیاد است. مثلا رحمت با موهای مش کرده و لباس های رنگی و عجیب خودش یکی از عواملی است که مخالفان فکر می کنند مورد تمسخر قرار گرفته اند.

رحمت، ارسطو، نقی و بهتاش شخصیت های هستند که علاوه بر نحوه پوشش هوش پایین و رفتار کودکانه شان نیز بار طنز و کمدی دارد. این را عده ای شوخی و عده ای نیز به سخره گرفتن انگاشته اند.

مورد بعدی که صدای مخالفان را بلند کرده است شخصیت دیگری به نام هما است، این موضوع انصافا به حق است و شاید حضور همین شخصیت خیل مخالفان را افزایش داده است. هما مازندرانی نیست، تهرانی است ، در واقع تنها شخصیت تهرانی سریال است، او همسر نقی نقش اول این سریال پنجگانه است.

همای تهرانی که در این سریال بین تعداد زیادی مازندرانی به عنوان همسر نقی حضور دارد از اسمش گرفته تا رسمش درست و بدون نقص است. او فهمیده، زرنگ، با استعداد و مسلط به زبان انگلیسی می باشد. درواقع تمام ابزار های آدم حسابی بودن در اختیار هما قرار گرفته است. همین تندروی در ساخت یک انسان کامل باعث شده است تا صدای مخالفان بلند تر و اردوگاهشن شلوغ تر شود.

نکات ریز و درشت بسیاری در این سریال وجود دارد که هربیننده ای از ظن خودش آن را تحلیل می کند، از کل کل ها گرفته تا حرف هایی که پشت سر همدیگر می زنند. در سری پنجم انتقادات سیاسی نیز در کنار انتقادات محلی قرار گرفت تا بازوی مخالفان قوی تر شود.

نمی توان این را کتمان کرد که بخشی از رفتارها و لهجه شخصیت ها از ما مازندرانی ها دور است اما در بخش هایی زیاده روی برای لفزایش بار طنز آن دیده میشود که به راحتی میتوان از ان ها چشم پوشی کرد.

اما چه شده است که به طور هماهنگ صدای نمایندگان مجلس در آمده است؟ گویا این روزها مسئولین گمان کرده اند پایتخت شده معیار سنجش غیرت و مردم دوستی. چرا ما این سوال را از خود نپرسیده ایم که برای آیین و فرهنگمان چه کرده ایم که حالا از پایتخت انتظار داریم شق القمر کند. یک نماینده نامه برای رئیس صدا سیما می نویسد و دیگری قرار است از طریق قانونی پیگیر شود که چرا در یک سریال طنز با ما شوخی کرده اند، عرض تشکر داریم از نمایندگان و مسئولین که این روزها رگ گردنشان ورم کرده است اما بهتر نیست که این رگ گردن برای بیکاری و بسیاری از مشکلات که چنگ به گلوی مازندران و مازندرانی انداخته اشت ورم کند ؟

با تمام که انتقاداتی که به این سریال وارد می شود اما باید بپذیریم که بسیاری از مازندرانی ها پای ثابت تماشای آن هستند چراکه این روزها خندیدن و سریال طنز تلوزیونی گوهر کم یابی شده است.

صدا و سیمای مازندران و تمام مسئولین زحمتکشی که اکنون جایگاه خود را تا سطح مخالف سریال پایتخت پایین کشیده اند بهتر است کمی به عملکرد خود در مورد فرهنگ و رسم و آیین مازندران بیاندیشند تا متوجه شوند خودشان برای شناساندن مازندران به عنوان یک استان با فرهنگ غنی هیچ نکرده اند. این اتحاد کم نظیر و جدیت برای برخورد با یک سریال را هم بهتر است در راستای رفع بیکاری و جبران عقب ماندگی های مازندران به کار بگیرند.

امروزه با وجود نرم افزار های ارتباطاتی و عصر تکنولوژی همه ایران مازندران را دیده اند و می شناسد و برای هر بیننده ای قابل درک است که در این سریال نمک شوخی را زیاد کرده اند تا با ظرفیت بالای مازندرانی ها اوقات خوشی برای هموطنان به وجود بیاید.

می پذیریم که پایتخت از مسیر خود خارج شده و بی محتوا بودنش بیش از پیش به چشم می آید، قسمت هایی از سریال طنز تلخ و واقعیت شیرین دیارمان بوده است که باید بپذیریم، ایرادات و زیاده روی های سریال را هم به پای کمدی بودنش بگذاریم .

مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم