امروز: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۴۹۶۷
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۷
تیتر امروز پای درد و دل های یک هنرمند نشست
سرپرست و کارگردان گروه فرهنگی "سیو تیکا" درباره علت لغو نمایش "آش چهارشنبه سوری" گفت: اگر افراد فرهنگی همانند باغبانی مراقب فرهنگمان نباشیم به سرعت شاهد از میان رفتن باغ فرهنگ شهرمان و قوم و اقواممان خواهیم بود. نیروی انتظامی به جای جلوگیری از فعالیت‌های فرهنگی گروه "سی و تیکا" در ساری می‌توانست نظارت کند تا مردم دنبال ترقه و آتشبازی و ابزارهای خطرناک چینی نروند و به اتفاقات قشنگ نگاه کنند.
امیر ارسلان مهدوی سرپرست گروه فرهنگی سیو تیکا شخصی است که سال ها در عرصه فرهنگ آیینی  مازندران فعال است و در حفظ و اشاعه فرهنگ اصیل مازندرانی نقشی اساسی دارد. لغو برنامه او که به مناسب آخرین چهارشنبه سال قرار بود در ساری برگزار شود بهانه ای شد تا با چشمانی اشکبار و دلی شکسته نزد ما بیاید تا صدای او را منعکس کنیم. مهدوی با گفتن اینکه اگر امروز مدیران سنگ اندازی نکنند دربخش فرهنگ وسلیقه ای رفتار نکنن با مدیریت همین فضای مجازی ورسانه میشود نگاه مردم را در بخش فرهنگ فولکلوریک  تبری به سمت وسوی زیبایی ها کشاند اما باهمین دهن کجی، ما فضا را برای دشمن فرهنگی مهیا کرده تا براحتی مردم عزیز تبرستان ترورفرهنگی شوند به گفتگو با تیتر امروز پرداخت.

امیر ارسلان مهدوی ساروی سرپرست و کارگردان گروه فرهنگی "سیو تیکا" درباره فعالیت‌های هنری خود و علت لغو نمایش "آش چهارشنبه سوری" در گفت و گو با تیتر امروز،  اظهار کرد: فعالیت‌های گروه سیوتیکا هنری فولک است که عملا با تحقیقات میدانی ارائه می‌شود و به هیچ عنوان به مطالب فضای مجازی توجه نمی‌شود چراکه بسیاری از این مطالب در شبکه‌های اینترنت درست نیست.
وی افزود: من برای انجام نمایشهایم حدود ۱۳۶ روستا را از کترا تا کتالم رامسر، داس دره منطقه دوهزار و سه هزار تنکابن و منطقه نور و کجور و مناطق دور افتاده الموت و آمل تا شیخ موسی و سوادکوه و هزار جریب و مراوه تپه استان گلستان را پیمودیم تا به خواستگاه مردم طبرستان دستیابیم.
مهدوی یادآور شد: از شهریور تا کنون در حال فعالیت بر روی نمایش "آش گزنه آخر سال یا آش چهارشنبه سوری" برای نمایش بر روی صحنه بودیم که هر چند با توجه به هزینه و تمرینات فراوان اما متولیان در این زمینه هیچ همکاری نکردند و تنها اقدامی که حوزه هنری و فرهنگ و ارشاد در اختیارمان قرار دادند مکانی برای تمریناتمان در هفته یک روز بود.
مهدوی تصریح کرد: در این نمایش وسایلی که برای آش آخر چهارشنبه حدود چل نوع گیاه نیاز بود تهیه شد و گیاهان وحشی از الرزی و پیتنه یا پونه، اناریجه و زولنگ و خود گزنه و بسیاری از گیاهان دیگر که کاربرد دارویی دارند در این آش بکار بردیم و از آنجایی که آتش سنبل پاکی است و مازندران دیرترین استانی بود که مسلمان و شیعه علی شد که نماد پاکی آتش در کنار دین حضرت علی ادامه پیدا کرد و باید همگان خرده فرهنگهایمان را به جوانان انتقال دهیم.


 سرپرست و کارگردان گروه فرهنگی "سیو تیکا"، گفت: طی جلساتی که با مسئولان برگزار شد و با بررسی این نمایش و تایید آن، برای ایمنی بیشتر در این نمایش برای روشن کردن آتش در چهارشنبه آخر سال تمامی جوانب رعایت شد و علاوه بر آن نماهنگهایی همچون چکسما نیز اجرا می‌شد.
وی عنوان کرد: پس از دریافت مجوزهای لازم از ارگان‌های مختلف اما در شب گذشته از فرمانداری تماس گرفته شد و عنوان کردند که نباید این نمایش را اجرا کنم. حال من این سوال را از مسئولان دارم، اگر قرار بر برگزار نشدن این نمایش بود با توجه به بازبینی نمایشم و از آنجایی که نمایشم فرهنگی بوده و متولی ام ارشاد است چرا به من مجوز داده شد؟ چرا اجازه داده نمی‌شود تا ذاعقه مردم را عوض کنیم؟ چرا حمایت نمی‌کنند؟ حال که بودجه نمی‌دهند پس جلوی فعالیتم را نگیرید و حمایت اداری کنید.
این هنرمند، یادآور شد: حدود ۷۰ کیلو با هزینه حدود یک میلیون ۴۰۰ تومان رب انار خریداری شد و در زمین 600 متر زمین  گزنه به قیمت 500 هزار تومان خریداری کردیم و هنرمندانم شب و روز تمرین کردند و ۲۰ میلیون هزینه آش و بنر و تراکت نیز چاپ شد اما چرا حقوق شهروندی رعایت نمی‌شود.
وی ادامه داد: گروه من با لباس محلی در راهپیمایی ۲۲ بهمن و روز قدس حاضر می‌شدند به طوری که در شبکه بی.بی.سی و وآ بخش شد که برای ساروی‌ها یک سند زنده است و نباید جلوی فعالیت‌های این گروه گرفته شود.
مهدوی گلایه کرد: چرا مسئولان اجازه تغییر زاعقه مردم را نمی‌دهند که این خود موجب ایجاد جنگ نرم فرهنگی است و موجب می‌شود فرزندانمان به سمت آتش بازی‌هایی از نوع سیگارت و ترقه بروند در حالی که باید همگان دست به دست هم دهیم تا هندمندان فرهنگی هدف خود را در زمینه احیا فرهنگ بومی به سرانجام برسانند. ما در راهپیمایی با شکوه 22 بهمن قصد داشتیم رقص نمادین تبر را انجام دهیم که نشانه قدرت و صلابت مازندران است . مانند لرها که ا برنو میرقصند و یا قومیت های دیگر که با شمشیر و آلاتی که نشان دهنده قدر است این کار را می کنند، اما مسئولین جلوگیری کردند و مانع اجرای نماش ما شدند .
وی گفت: اگر اجازه داده نشود که فرهنگهایمان را حفظ کنیم همگان به سمت غرب گرایش پیدا می‌کنند اما این رفتارها موجب می‌شود تا جوانان به سمت جنگ فرهنگی بروند و از آنجایی که رهبری و امام نیز در زمینه جنگ نرم سفارش کردند باید مواظب افکار و رفتارمان باشیم تا سونامی فرهنگی رخ ندهد.

 سرپرست و کارگردان گروه فرهنگی "سیو تیکا" با اشاره به اینکه باید اجازه دهیم تا فرزندانمان به جای دست گرفتن ترقه با مدیریت به عقب برگردند و به دنبال گزنه چینی، الرزی و پونه پیدا کنند، افزود: نمایش برنامه "آش چهارشنبه سوری" تمامی مجوزهای آن دریافت شد و بخش فرهنگی و شورای شهر شهرداری ساری حدود ۳۰ بنر نصب کرد و همکاری خوبی داشت اما نیروی انتظامی جلوی برنامه فرهنگی ام را گرفت حال سوال اینجا است که چرا جلوی اقدام فرهنگی مرا گرفتند؟
وی تصریح کرد: هر چند نیروی انتظامی وظیفه حفظ امنیت را دارد اما ما شهروندان فرهنگی ساری وظایف دیگری داریم که در بخش فرهنگی برای احیا فرهنگمان به هدف خود برسیم هر چند من در بخش فرهنگی نیروی انتظامی فعالیت داشتم تمامی خط قرمزها را رعایت کردم و در جشنواره پلیس نیز مقام آوردم حال چرا جلوی فعالیتم را گرفتید؟

وی یادآور شد: هنگامی که نمایش‌هایم به طور زنده در شبکه طبرستان پخش می‌شود به طوری که در این گروه تمامی گروه‌های سنی حضور دارند حال با توجه به آنکه تمامی افراد نمایشم را مشاهده کردند چرا باید این نمایش را شورای تامین لغو می‌کرد و ما را ترور شخصیتی کند؟

این هنرمند با بیان اینکه بیش از 6 هزار زبان در دنیا وجود دارد و شاید تا ۲۰۲۰ نیمی از آن از بین برود بنابراین باید مراقب باشیم هر چند باید حمایت شویم، گفت: من و گروهم هیچ وقت دلسرد نمی‌شویم و بسیار جسور هستیم و پای فرهنگمان خواهیم ایستاد چراکه این رسالت به گردنمان است و باید مواظب فرهنگمان باشیم.
وی تاکید کرد: اگر افراد فرهنگی همانند باغبانی مراقب فرهنگمان نباشیم به سرعت شاهد از میان رفتن باغ فرهنگ شهرمان و قوم و اقواممان خواهیم بود.

مهدومی گفت: نیروی انتظامی به جای جلوگیری از فعالیت‌های فرهنگی گروه "سی و تیکا" در ساری می‌توانست نظارت کند تا مردم دنبال ترقه و آتشبازی و ابزارهای خطرناک چینی نروند و به اتفاقات قشنگ نگاه کنند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم