امروز: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۴۹۱۳
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶
آخرین سه شنبه سال است و نامش چهارشنبه سوری؛ سالی یکبار به میان مردم می آید و شادی و نور را در میان مردم می پراکند تا در آخرین شب های سال، جشنی بپا شود که رنگی از شادی و هیجان به وجود آورد.در تاریکی هوا، هیزم ها روی هم تلنبار می شوند تا آتشی برافروزند که زردی را از مردم بگیرند و سرخی را به زندگی آنان هدیه دهند؛ سیاهی برود و روشنایی جای آن را بگیرد.

تیتر امروز/ تمدن ایران زمین پر است از راز و رمزهایی که هر کدام برای خود فلسفه ای دارند. فرهنگ ایرانی یکی از غنی ترین فرهنگ هاست که سرشار از پیروزی ایزد بر اهریمن است. چهارشنبه سوری یکی از فرهنگ های ایرانیان است که از سالیان دور و دراز نسل به نسل جلو آمده است. یکرسم باستانی، که با نزدیک شدن به آخر سال حال و هوایش به خوبی حس می شود و در مراسم بدرقه زمستان و به استقبال بهار رفتن، حضوری دیرینه دارد.

استان مازندران یکی از استان هایی است که به همراه 10 کشور دیگر در برگزاری آئین نوروز و مراسم چهارشنبه سوری اهتمام ویژه دارد. رسمی دیرینه که با سوزاندن چوب های خشک و فضولات دامی، آتشی روشن می کنند که تا صبح زود و طلوع آفتاب، برافروخته می‌ماند و مردم از روی آتش می‌پرند و معتقدند که با پریدن از روی آن بیماری و مشکلاتشان را به دست آتش می‌سپارند و به جای آنشگون و خوشیرا از آتش هدیه می‌گیرند.

آش چهل گیاه

استان مازندران علاوه بر مراسم پریدن از روی آتش که یادآور حماسه عبور سیاوش از آتش است، رسوم دیگری را نیز در این شب برگزار می کنند؛ ازجمله یکی از قدیمی ترین و بارزترین رسوم مازندرانی ها در این شب پختن آش چهل گیاه است که از گیاهان خشک شده قدیمی و برخی گیاهان دیگر تهیه می شود، البته آش ترش نیز به نشانه نهادن بر سرما و انزجار از آن به دلیل اینکه ترشی نشان انزجار است نیز طبخ می شود.این آش برای آنان نشان از دارو و درمان دارد.

قاشق زنی

یکی دیگر از رسوم قدیمی در این استان رسم قاشق زنی است، در این رسم دختران و پسران با سر کردن چادر و پوشاندن چهره خود؛ به خانه همسایگان خود می‌روند و با زدن قاشق بر کاسه می گویند: ای اهل محل، اهل در اين منزل شگون امشب است، هديه بريزيد داخل پيمانه و كاسه. همسایه از شنیدن صدای قاشقی که به کاسه می‌خورد بیرون می‌آیند و در کاسه‌های آنان آجیل و شیرینی می ریزند.

فالگوشی

دریکی از رسوم چهارشنبه سوری به نام فالگوشی دختران جوان نیت می کنند، پشت دری می‌ایستند و به سخنان اهالی خانه گوش می‌دهند و بر اساس سخنان آنها نیت خود را تعبیر می‌کنند.

کوزه نو

یکی از رسومی که در گذشته خیلی رایج بوده این است که مردم در این شب کوزه‌های سفالی کهنه را بالای بام خانه می بردند و از بالا به پایین پرت می‌کردند و آن را می‌شکستند تا کوزه نویی را جایگزین ظرف سفالی پیشین خود کنند، چون بر این باور بودند که در طول سال بلاها و قضاهای بد در کوزه متراکم می‌شود که با شکستن کوزه،از بین می رود.

آجیل مشکل‌گشا

شب چهارشنبه سوری یکی از شب های عزیزی است که مردم مازندران گرد هم می آمدند و این شب را به شادی و خوردن خوراکی های خوشمزه سپری می کردند. یکی از خوراکی های این شب، آجیل بود. بعد از اینکه همگی از روی آتش می پریدند و به شادی و نشاط می پرداختند، دانه های نباتی را به نمک آغشته می کردند و آجیل مشکل گشا درست می کردند و معتقد بودند که با خوردن این آجیل ها، نمک گیر می شوند و نسبت به مردم و افراد دیگر مهربان تر می شوند و خیانتی در بین آنان وجود نخواهد داشت.

ناهنجاری های بیگانگان در فرهنگ ایرانی

یک پژوهشگر و نویسنده مازندرانی معتقد است که سابقه برپایی این آیین به پیش از اسلام باز می گردد و به مرور زمان با باورهای دینی عجین شده است. بنا به گفته حسین اسلامی، مردم پس از آماده شدن برای استقبال از سال جدید با روشن کردن آتش در بالاترین نقطه از خانه به نوعی از نیاکان و گذشتگان برای همراهی خود در سال جدید دعوت می کردند.

وی به تفاوت رسوم گذشته و حال اشاره کرد و افزود : ناهنجاری های زشت همچون استفاده از مواد محترقه در سال های اخیر، توسط رسانه های جمعی بیگانه وارد کشور و به نوعی به فرهنگ ما تحمیل شده اند که در گذشته وجود نداشته است.

این پژوهشگر معتقد است که این سنت را باید به عنوان بخشی از میراث فرهنگی کشور حفظ کرد و در این زمینه رسانه ها و فعالیت های فرهنگی شان می تواند پرجاذبه و قوی باشد تا رسانه های بی محتوای بیگانه که اشاعه گر بی فرهنگی در جامعه ما هستند، نتوانند فرهنگ غنی ما را به یغما ببرند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم