امروز: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۴۸۶۷
۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
ای ساربان آهسته رو کآرام جانم می‌رود
تلی از ویرانه های نساجی شماره 2 پشت مجسمه مادر بافنده تصویری بود که در تاریخ مازندران ثبت خواهد شد، کارخانه ای که روزگاری در آن 2500 نفر در سه شیفت کار می کردند تا چرخ صنعت استان بچرخد و نانوا نان در تنورش بگذارد اکنون به ویرانه ای زجر آور تبدیل شده است. / اما مادر بافنده گویا که روحی بزرگ در بدن سنگی اش جریان دارد امیدوار است و همچنان ایستاده سعی می کند نخ را در سوزن قرار دهد شاید که خانه امید مردمان شهر خسته چراغش روشن شود. / نماد طلایی مادر بافنده که برای قائمشهری ها تنها یک مجسمه سنگی نبوده مقابل خانه ویران شده اش خسته، رنجور و غمگین ایستاده بود و دیگر تاب نگاه های حسرت بار هم شهریانش را نداشت. / آری نساجی ویران شد تا دیگر خانه ای امنی برای دادن وعده های دلفریب نباشد. اگر امید نیست سراب امید هم نباشد. نساجی ویران شد تا سناریوی تلخ بازی خوردن مردم توسط تشنگان قدرت پایان یابد.

پایگاه خبری تحلیلی تیتر امروز: محمدرضا پوررمضان؛ روز گذشته تصویر دردناکی در فضای مجازی منتشر شد که بدون شک دیدن آن دل هر مازندرانی را به در میاورد. نام نساجی هیچ وقت برای اهالی مازندران بخصوص قائمشهر و شهرهای اطراف نا آشنا نبوده است. حتی اگر سنمان به قدری نیست که شکوه کارخانجات نساجی را به چشم دیده باشیم خاطرات گذشتگان و تاریخ گویای این مرز و بوم کافی است تا بدانیم چه چیزی را از دست داده ایم.

تلی از ویرانه های نساجی شماره 2 پشت مجسمه مادر بافنده تصویری بود که در تاریخ مازندران ثبت خواهد شد، کارخانه ای که روزگاری در آن 2500 نفر در سه شیفت کار می کردند تا چرخ صنعت استان بچرخد و نانوا نان در تنورش بگذارد اکنون به ویرانه ای زجر آور تبدیل شده است.

اما مادر بافنده گویا که روحی بزرگ در بدن سنگی اش جریان دارد امیدوار است و همچنان ایستاده سعی می کند نخ را در سوزن قرار دهد شاید که خانه امید مردمان شهر خسته چراغش روشن شود.

سالها مردم با دیدن نماد مادر بافنده به یاد دوران شکوفایی شهرشان می افتادند. بزرگ ترها او را یار مشترک خاطراتشان و کوچکتر ها به عنوان سمبل تلاش و کوشش می شناختنش.

اکنون خانه بزرگی که آبروی اکثر قائمشهری هارا حفظ کرده بود تا سرافکنده و خجل نزد خانواده باز نگردند ویران شده است. خانه مادران بافنده و پدران ریسنده در پشت سمبل فداکاری مادران مازنی فرو ریخته است. اگر اندک امیدی برایمان باقی مانده بود تا بازهم صدای سوت های امید بخش نساجی را بشنویم دیگر به نا امیدی تبدیل شده است.

نماد طلایی مادر بافنده که برای قائمشهری ها تنها یک مجسمه سنگی نبوده مقابل خانه ویران شده اش خسته، رنجور و غمگین ایستاده بود و دیگر تاب نگاه های حسرت بار هم شهریانش را نداشت.

مدتی بعد در صحنه ای غمبار تر مادر بافنده را از جایش کندند. نماد مادران فداکار این دیار را به گوشه ای بردند تا غبار فراموشی رویش پاشیده شود و از خاطرات مردمان شهر خسته بیرون رود.

او را بردند و نمیدانستند که با او امید اهالی شهر را می برند. مادر بافنده نتوانست نخ را در درون سوزن نگاه دارد، تسلیمش کردندو از خانه خویش بیرون راندنش. «من خود به چشم خويشتن ديدم که جانم مي رود» .


آری نساجی ویران شد تا دیگر خانه ای امنی برای دادن وعده های دلفریب نباشد. اگر امید نیست سراب امید هم نباشد. نساجی ویران شد تا سناریوی تلخ بازی خوردن مردم توسط تشنگان قدرت پایان یابد.

نمی دانیم صنعت نساجی در جهان به سمتی رفت تا چنین بلایی سر نساجی ما بیاید یا توان مسئولین ما به اندازه احیای نساجی و بازگرداندن امید نبوده است.

اکنون این ما هستیم که مانده‌ایم بر کدام مصیبت اشک بریزیم و اندوه کدام غصه را به دوش بکشیم.

ویرانه های نساجی و جرثقیلی که مشغول انتقال مادر بافنده است تصویری دردناک است که در تاریخ ثبت خواهد شد.


با کلیک بر روی این لینک مصاحبه خواندنی تیتر امروز با یکی از اولین کارگران نساجی را بخوانید.

گریزی بر خاطرات یکی از قدیمی ترین کارگران نساجی مازندران / نساجی، چراغ مازندران بود


مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم