امروز: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۴۷۸۳
۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۸
افشاگری بعد از ممنوعیت
اخیرا نامه امام جمعه رامسر به رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر جنجال های فراوانی را در پی داشت. در این نامه امام جمعه دستور تعطیلی کنسرت های پاپ را صادر کرده بود. اما بعد از جنجال های رسانه ای بسیار عده ای از پشت پرده این ممنوعیت می گویند.
به گزارش تیتر امروز، امام جمعه شهرستان رامسر با ارسال نامه ای به رئیس اداره فرهنگ و ارشاد رامسر اجرای کنسرت های موسیقی پاپ را ممنوع اعلام کرد. متن این خبر را می توانید اینجا بخوانید .

اکنون بعد از گذشت یک روز از این خبر و در حالی که اکثر رسانه ها این موضوع را پوشش دادند یک خبرنگار اهل رامسر تلویحا از دست های پشت پرده این ممنوعیت می گوید.

این خبرنگار در توییتی گفته یک مقام مسئول در جهت منافع باجناقش که دارای ژن خوب می باشد سعی دارد کنسرت های نوروز 97 را به صورت انحصاری برگزار کند. همچنین این خبرنگار در توییت های دیگر از مبالغ دریافتی احتمالی مقام مسئول و باجناقش می گوید. حال این مقام مسئول و باجناقش چه کسانی هستند روشن نیست. نکته ای که وجود دارد این است که نامه امام جمعه به اداره فرهنگ و ارشاد برای ممنوعیت کنسرت های پاپ چه ارتباطی با این افشاگری ها دارد.

افشاگری ها به نفع رامسر است یا ضرر؟

از هفته گذشته محمدرضا بهرامی خبرنگار و سردبیر هفته نامه موج شمال با یک توئیت نسبت به پشت پرده کنسرت های رامسر واکنش نشان داد.

وی در اولین توئیت خود اینطور نوشت:
 ژن خوب بهتر است یا باجناق
ارتباط دست های پشت پرده در برگزاری کنسرت های موسیقی نوروز 97 به زودی "
این توئیت کوتاه سرآغاز بحثی بود که در ادامه به حواشی آن خواهیم پرداخت
وی پس از مدتی دومین توئیت خود را منتشر کرد تا بحث های مجازی به فضای حقیقی نیز کشانده شود

وی در توئیت دوم خود با انتقاد از انحصارطلبی های کنسرت های نوروزی نوشت:
" آیا میدانید کنسرت های نوروز 97 رامسر با توجه یه وجود درخواست های متعدد موسسه های موسیقی با دست های پشت پرده یک مقام مسئول در جهت منافع باجناقش که آقازاده دارای ژن خوب است به مدت 12شب ، هرشب 2 اجرا و به صورت انحصاری برگزار خواهد شد

ژن خوب بهتر است یا باجناق
جمله آخر این توئیت به سرعت دهان به دهان چرخید بطوری که فردای انتشار ، در شهر جمله "ژن خوب بهتر است یا باجناق" نقل هر محفلی شد و افکار عمومی نسبت به این توئیت شروع به تحلیل های گوناگون در رد یا قبول آن کردند.

اما این توئیت بازخورد دیگری نیز داشت بطوری که حجت الاسلام شیخ صفر قاسمی از مدیران موفق حوزه فرهنگ و هنر و مشاور فعلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در یادداشتی کوتاه و قابل تحسین در کانال شخصی خود (شول) نوشت:
" هیچ چیزی بهتر از شفافیت و صداقت نیست

اگر واقعا کنسرت های موسیقی رامسر پشت پرده ای دارد باید دستگاه های متولی پاسخگو باشند تا رفع ابهام شود.
حتی اگر باجناق باشد!!
سپاس فراوان از آقای بهرامی عزیز "

این متن کوتاه نیز مورد تحسین افکار عمومی در فضای مجازی قرار گرفت اما آنچه در این متن مهم است خطاب قرار گرفتن متولیان امر جهت پاسخگویی و شفاف سازی کنسرت هاست که تا لحظه نگارش این یادداشت هیچ واکنشی از سوی متولیان امر صورت نگرفته است
پس از این پاسخ ،محمدرضا بهرامی سردبیر موج شمال در توئیتی خطاب به مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نوشت:
"کنسرت ها هم پشت پرده وارد و هم عدم شفافیت
بخش زیادی از این پشت پرده مربوط به زیاده خواهی ، انحصارطلبی ، تمامیت خواهی ، سو استفاده از رانت آقازادگی و فشار باجناق بر باجناق است
رییس دستگاه متولی را قربانی نکنید
مارادونا را وا کنید و به غضنفر بچسبید
هیچ چیز بهتر از شفافیت و صداقت نیست"
این پاسخ،سرانجام توئیت نگاری های قبل از غوغایی رسانه ای بود

اما روز واقعه فرارسید و محمدرضا بهرامی با انتشار دو سند فضا را از حوزه فرهنگ و هنر به شورای فرهنگ عمومی سوق داد و امام جمعه رامسر را هدف انتقاد خود قرار داد.

وی در این دو سند مدعی شد امام جمعه رامسر در تاریخ 15 اسفند 96 با پاراف نامه ای که از سوی احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد خطاب به صبوری رییس ارشاد با موضوع مجوز اولیه 5اجرای زنده شامل دو کنسرت پاپ و دو کنسرت موسیقی سنتی از سوی شرکت نوای مهرنواز آریایی در هتل رامسر باظرفیت 500نفر که در یکی از بندها آن نیز ضرورت تایید شورای فرهنگ عمومی ذکر شده بود ، با برگزاری کنسرت در آمفی تئاتر هتل رامسر موافقت کرده است.

در سند اول امام جمعه رامسر با متن "با توجه به نظر و پشنهاد مدیرکل محترم جناب آقای دکتر جاودانی و با عنایت به موارد ذکر شده درمتن نامه برنامه پیشنهادی فوق الذکر از نظر اینجانب بلامانع است.

سید جعفر رضایی امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان رامسر 96/12/15 " موافقت خود را اعلام کرد.

اما در سند دوم به تاریخ 16اسفند 96 از سوی بهرامی منتشر شد ، نامه ای جداگانه است که با سربرگ دفتر امام جمعه خطاب به صبوری رییس فرهنگ و ارشاد رامسر نگارش شده و به دلایل نبود ظرفیت های لازم در حوزه شهری اعلام شد که هرگونه اجرای موسیقی پاپ در محدوده شهری رامسر و کتالم و ساداتشهر ممنوع بوده و فقط اجرای زنده موسیقی سنتی و یا جنگ های شادی با تعریف خاص قانونی در شهرهای یادشده مجاز است.

امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی رامسر در این نامه تاکید کرد که تمامی مکاتبات قبلی کان لم یکن و ملغی است."

در این نامه هیچ اشاره ای به حوزه روستایی و در واقع تله کابین رامسر که جز محدوده روستایی شهرستان محسوب می شود و محل اصلی 12 شب کنسرت که توسط "شرکت خانه هنر آفتاب نو" برگزار می شود نشده ، که این موضوع نشان از موافقت امام جمعه با برگزاری کنسرت در این مکان و شرکتی خاص است.

بلافاصله پس از این انتشار گسترده در فضاهای مجازی ، خبرگزاری های رسمی داخلی و تعدادی از رسانه های دیداری و مجازی خارجی قرار گرفت. 

امام جمعه رامسر نیز در جوابیه و مصاحبه ای تاکید کرد که با برگزای کنسرت در تله کابین رامسر مخالفتی ندارد و مخالفتش با محل های پرتردد حوزه شهری و نامناسب بودن فضای پارکینگ و امنیتی بود اما این مصاحبه در لابلای هجمه ها گم و به نوعی حجت الاسلام سید جعفر رضایی ناخواسته به عنوان اولین قربانی کنسرت های نوروزی رامسر شناخته شد.

دکتر احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در واکنش به انتشار نامه ای منتسب به امام جمعه رامسر که در آن با برگزاری کنسرت موسیقی پاپ مخالفت شده ، گفت : امام جمعه شهرستان رامسر مخالفتی با برگزاری کنسرت موسیقی در این شهرستان ندارد.

وی گفت : خوشبختانه حجت الاسلام سیدجعفر رضایی امام جمعه رامسر با جوانان و هنرمندان رابطه خوبی دارد و در بسیاری از امور فرهنگی نیز نقطه نظراتشان کارگشاست و تعامل خوبی بین نهاد های فرهنگی و امام جمعه این شهرستان برقرار است.

اما این مصاحبه ها دیگر کارساز نبود و قدرت رسانه های مجازی به حدی بالاست که این توضیحات و مصاحبه ها به گرد پای انتشار گسترده آن نامه نرسید ( در آن نامه مخالفتی با 12 شب کنسرت در تله کابین واقع در حوزه روستایی شهرستان ذکر نشده و فقط با برگزاری کنسرت در محل های پرتردد شهری رامسر و کتالم و ساداتشهر به دلایلی مخالفت شده بود)

افکار عمومی در فضای مجازی منطقه نیز به دلیل آشنایی با فضای شهرستان و پس از تکذیبیه ها و ردوبدل شدن گفتگوها متوجه پشت پرده کنسرت ها شدند.

اما آنچه مهم است فضای ملی در آستانه ایام نوروز است
بی شک وجود ظرفیت اجرای کنسرت در تله کابین رامسر شان و امنیت نام رامسر را بیش از پیش ارتقا خواهد داد.
قطعا اجرای موسیقی زنده در جذب توریست و گردشگر بسیار موثر است بطوری که جشنواره های نوروزی چندسال اخیر در سطح ملی حتی از تهران و کیش پیشی گرفت و نام رامسر را در سطح بین المللی بار دیگر نمایان کرد.

اگرچه انتقاداتی به نحوه برگزاری کنسرت ها وجود دارد که بخشی مربوط به تله کابین رامسر و بخشی به متولیان حوزه فرهنگ و هنر مرتبط است اما نباید این موضوع نادیده گرفته شود که اجرای موسیقی زنده آنهم در ایام نوروز باعث افزایش مسافر و تورهای گردشگری داخلی و خارجی به رامسر خواهد شد و این افزایش مسافر در رونق شهرستان گردشگری رامسر که اکثر مردمانش از این طریق روزی میگذارنند بسیار موثر است.

همچنین لازم به ذکر است دریافت مجوز چنین برنامه های بزرگی نیاز به همتی بلند و صبری عظیم در برابر مراحل درخواست تا تایید دارد که باید شفاف و به صورت مساوی و خارج از انحصارطلبی و رانت های پشت پرده ، فضا برای همه شرکت های فرهنگی هنری باز باشد.مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم