امروز: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۴۷۵۳
۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
تیتر امروز از آغاز تا پایان روگذر میدان جانبازان قائمشهر را بررسی می کند
شورا چاره ای جز باز کردن این گره نداشت، چه با دست و چه با دندان این گره باید باز می شد، همه چیز اماده بود تا کلنگی که رحیمی به زمین زد به بنا تبدیل شود اما قائمشهر همچنان بدون شهردار به کار خودش ادامه می داد./ شهردار فعلی هم چاره ای جز اتمام آن نداشت اما طرح های جایگزین با هزینه های کمتر برای حل مشکل ترافیکی آن نقطه وجود داشت./ اگر آن اتفاقی که برای میدان شهید کشوری بابل اتفاق افتاد اینجا اتفاق نیوفتد ممکن است پاسخ مثبت بگیریم./ بیش از 8 میلیارد برای این روگذر هزینه شد گفت، از اعتبارات دولتی و استانی استفاده چندانی نشد و قسمت اعظم هزینه احداث روگذر را شهرداری قائمشهر متقبل شد، در واقع از محل جیب شهروندان قائم شهری برای احداث روگذر میدان جانبازان هزینه شده است.

پایگاه خبری تحلیلی تیتر امروز؛ مدتی از دوران مدیریت رضا رحیمی در شهرداری قائمشهر گذشته بود، او جوان بود و پر انگیزه، بعد از اجرای طرح بلوارکشی در بعضی خیابان های قائمشهر ناگهان برآن شد تا با طرحی عظیم خودش را در خیل شهرداران موثر و صاحب نام استان وارد کند، میدان جانبازان قائمشهر نقطه مشترک بسیاری از اهالی مازندران بوده است، شاه راهی که غرب استان و بخش قابل توجهی از شرق مازندران را به سمت مرکز استان هدایت می کند. به طور کلی عبور و مرور در این نقطه زیاد می باشد.

رحیمی تصمیم گرفت تا با احداث یک تقاطع غیر همسطح مشکل ترافیکی این نقطه را حل کند. در دی ماه 1395 عملیات اجرایی تقاطع غیرهمسطح قائمشهر آغاز شد. اما از همان ابتدا در روند احداث این پروژه مشکلاتی به وجود آمد. اگرچه احداث چنین روگذری در مقایسه با دیگر شهرهای استان برای قائمشهر چندان هم پروژه بزرگی نبود اما مشکلاتی که در میانه راه به وجود آمد مشکلات کوچکی نبود. قائم شهر در دوران حجازی احداث تقاطع غیر همسطح میدان امام را تجربه کرده و حالا رحیمی به دنبال ثبت کارنامه ای موفق برای خود بوده است. تقاطع غیر همسطح که نه اما همان روگذز هم می توانست جزئی از عملکرد های موفق یک شهردار باشد.

همان ابتدا کسبه اطراف لب به اعتراض گشودند، معترضان بر این باور بودند که با اجرای این پروژه درآمد آنها به صفر رسیده است. رئیس وقت شورای اسلامی قائم شهر در گفتگویی در سال 95 اظهار کرده بود برای کاهش ترافیک میدان جانبازان، احداث تقاطع غیرهمسطح بهترین گزینه است و ما بطور حتم با ساکنان حوالی این میدان جلساتی خواهیم گذاشت و در اجرای این پروژه، تا حدامکان ازآسیب های محیطی، کاسته شود. اما کسبه اطراف همیشه نسبت به این موضوع معترض بوده اند.

یک شهروند قائم‌شهری در آن زمان در گفتگویی با خبرگزاری فارس به نمایندگی از مغازه‌داران میدان جانبازان این شهرستان که با احداث پروژه روگذر، خود را متضرر می دانستند گفته بود، با اجرای این پل حقوق شهروندی رعایت نشده وی همچنین اظهار کرده بود مجریان طرح 140 نفر را زیر یک پل قرار دادند و با شروع این طرح، مغازه‌ها تعطیل شده است و مستأجرها تخلیه کردند.

این شهروند در ادامه گفت: قبل از اجرای این پروژه، شهردار به ما گفت اجازه دهید کلنگ را بزنیم بعد با هم نشست می‌گذاریم و اگر لازم باشد در اجرای طرح تجدیدنظر خواهیم کرد ولی تا به امروز این اتفاق نیفتاد.

به هر حال این تمام سختی های رحیمی نبود، مشکلات مالی برای به پایان رساندن پروژه و همچنین ایجاد ترافیک سنگین به علت عملیات ساخت از دیگر مباحثی بود که به عنوان مشکل ازآن ها یاد می شد. پروژه بسیار کند و لاکپشتی به حیات خودش ادامه میداد، عمر شورای چهارم به سر آمد و شورایی متحول در پنجمین دوره از انتخابات شورا پارلمان شهری را به دست گرفت، شش نیروی جدید وارد شورا شدند و تنها یک عضو قدیمی باقی ماند، از همان ابتدا روشن بود که شورای جدید تصمیم به برکناری رضا رحیمی را دارد، تلاش های رحیمی و تلاش نافرجامش برای شهرداری تحول خواه و متفاوت بودن ثمری نداشت، او برکنار شد و در نهایت نتوانست یادگاری از خود در قائمشهر به جای بگذارد. روگذر نیمه کاره میدان جانبازان زخمی و خاک خورده به امان خدا سپرده شد.

نه امکان آن وجود داشت که میدان جانبازان به شکل سابقش برگردد و نه شرایط ممکن برای نهایی کردن طرح وجود داشت.

مدتی بعد در مهرماه سال 96 عباس صالح زاده نائب رئیس شورای شهر قائمشهر اعلام کرد ساخت پل روگذر میدان جانبازان با قوت ادامه می‌یابد.

اما پویامهر نظر دیگری داشت، پویا مهر در آبان 1396 به ایرنا گفت «به نظرم دلیل متوقف شدن این طرح شیطنت برخی افراد و دست های پشت پرده است» پویامهر یکی از اعضای جدید شورای شهر قائمشهر بود که به اجرای این طرح انتقادات فراوانی داشت، « از پُل میدان جانبازان متنفرم » این یکی از تیتر های جنجالی بود که به نقل از پویامهر در سایت های استان خود نمایی می کرد، ایمان پویامهر معتقد بود مشکل ترافیکی میدان جانبازان مربوط به مردم بابل و ساری است نه قائم‌شهر، پویا مهر گفته بود این پروژه بدون مصوبه شورای ترافیک شهرستان به استان پیشنهاد شد وبه کسبه و اصناف منطقه ضرر و زیان زیادی وارد شد .در صورتی که طرح های کم هزینه ای برای کم کردن بار ترافیکی میدان جانبازان در شهرستان در حال بررسی بود تا به اقتصادی شهری ما آسیب نرسد .

شورا چاره ای جز باز کردن این گره نداشت، چه با دست و چه با دندان این گره باید باز می شد، همه چیز اماده بود تا کلنگی که رحیمی به زمین زد به بنا تبدیل شود اما قائمشهر همچنان بدون شهردار به کار خودش ادامه می داد.

سرانجام پس از کش مکش های بسیار در پروسه انتخاب شهردار قائمشهر معین پور موفق به کسب اعتماد شورای پنجم شد.

معین پور خوب می دانست که پاشنه آشیل او می تواند همین روگذر باشد و تصمیم گرفت به هر طریق ممکن تا پایان سال 96 طرح را به بهره برداری برساند.

شهردار جدید پاشه های خود را کشید و اعلام کرد « روگذر میدان جانبازان قائشمهر امسال به بهره برداری می رسد»

بهمن معین پور در آبان 1396 شهردار قائم شهر شد و اکنون در اسفند 96 به قول خود عمل کرد. روگذر میدان جانبازان قرار بود با 8 میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه و در 12 ماه به بهره برداری برسد.

حال آیا با راه اندازی روگذز میدا جانبازان مشکل ترافیکی این نقطه حل می شود؟

این سوالی بود که ما از نیما جمشیدی کارشناس ارشد ترافیک پرسیده ایم.


جمشیدی در پاسخ به این سوال گفت: تغییر وضعیت میدان جانبازان مصوبه شورای ترافیک استان بوده است و زمان زیادی نسبت به این موضوع اصرار داشته اند. در مقطعی برای احداث زیرگذر اقدام کردند که به علت وجود آب های سطحی و نحوه انتقال آن بحث زیر گذر منتفی شد و تصمیم به احداث روگذر گرفته شد.

نیما جمشیدی با بیان اینکه بیش از 8 میلیارد برای این روگذر هزینه شد گفت، از اعتبارات دولتی و استانی استفاده چندانی نشد و قسمت اعظم هزینه احداث روگذر را شهرداری قائمشهر متقبل شد، در واقع از محل جیب شهروندان قائم شهری برای احداث روگذر میدان جانبازان هزینه شده است.

جمشیدی در خصوص موثر بودن این روگذر در حل مشکلات ترافیکی اظهار کرد: در علم مهندسی ترافیک، تفکیک مسیر های ترافیکی مشخصا بی تاثیر نخواهد بود، منتها باید در نظر بگیریم که به هیچ عنوان این ها منفرد و منحصر کاربردی ندارند و باید دید با سایر قسمت هایی که در ارتباط هستند چگونه تعامل به وجود خواهد آمد. یعنی هیچ وقت نمی توان یک طرح ترافیکی را برای یک نقطه خاص در نظر بگیریم و فقط از آن انتظار پاسخ داشته باشیم، چهار راه ها و تقاطع های اطراف آن مطمعنا تحت تاثیر این تفکیک قرار خواهند گرفت.

جمشیدی در ادامه گفت این طرح از دوره قبل آغاز شده بود و شهردار فعلی هم چاره ای جز اتمام آن نداشت اما طرح های جایگزین با هزینه های کمتر برای حل مشکل ترافیکی آن نقطه وجود داشت، به هر ترتیب این طرح اجرا شد و امیدواریم این روگذز جواب مثبتی برای حل شکلات ترافیکی به ما بدهد.

جمشیدی عنوان کرد، اگر آن اتفاقی که برای میدان شهید کشوری بابل  رخ داد اینجا اتفاق نیافتد ممکن است پاسخ مثبت بگیریم، مشکل میدان شهید کشوری بابل این بوده که علاوه بر عبور و مرور، عده ای نیز به کاسبان اطراف و واحد های تجاری حوالی روگذر رجوع می کنند یعنی همه قصد استفاده از پل روگذر را ندارند. خودروهایی که به بالای پل نمی روند ممکن است با اتوموبیل هایی که از داخل شهر قائمشهر قصد رفتن به ساری را دارند تداخل پیدا کنند. اگر تعداد این خودرو ها زیاد باشد عملا باز هم ترافیک پابرجا خواهد ماند، مگر اینکه با طرح هایی سعی کنیم تداخل ها را کاهش دهیم.

این کارشناس مسائل شهری در ادامه گفت، عید امسال این روگذر خودش را نشان می دهد که آیا توانسته از حجم ترافیک بکاهد یا خیر. نکته تکمیلی این است که ما چگونه نحوه ارتباط این گره را با گره های ترافیکی اطراف آن برقرار بکنیم که کمتر سطح تداخل یا همان weaving section را داشته باشیم. اگر این نکته یعنی تداخل جریان های ترافیکی مجزا از پل با جریان های ترافیکی اطراف کنترل نشود به نظر می رسد که این پل هم سرنوشتی مشابه پل میدان شهید کشوری بابل پیدا خواهد کرد....../

تیتر امروز؛ اکنون روگذر میدان جانبازان به طور موقت بازگشایی شده است تا در تاریخی مشخص مراسم افتتاحیه آن برگزار شود. درست است که معین پور قائله را ختم کرد و این بار سنگین را سبک کرده اما بنا بر گفته اعضای شورا 75 درصد این طرح در دوره رضا رحیمی شهردار سابق کامل شده بود و اقدام پسندیده ای است که شهردار فعلی در برنامه افتتاحیه از شهردار سابق دعوت به عمل بیاورد.

تصویری از عملیات ساخت روگذز میدان جانبازان
تصویری از عملیات ساخت روگذز میدان جانبازان
تصویری از بازگشایی روگذز میدان جانبازان و تردد خودرو از روی پل
تصویری از بازگشایی روگذز میدان جانبازان و تردد خودرو از روی پل
تصویری از بازگشایی روگذز میدان جانبازان و تردد خودرو از روی پل
تصویری از بازگشایی روگذز میدان جانبازان و تردد خودرو از روی پل

مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم