امروز: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۴۳۶۹
۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
هاشم صباغیان در گفتگو با تیتر امروز:
نهضت آزادی با هیچ کدام از گروه‌ها و تشکل‌هایی که دغدغه کشور و مردم را دارند، مشکلی ندارد. اما واقعیت این است که بعید به نظر می‌رسد تا اصولگرایان به این تصمیم برسند که با ما دیدار یا نشستی داشته باشند. تجربه نشان داده که قالب اصولگریان شیوه‌شان این است که تندروی را سرلوحه رفتار خود قرار دهند و ما این رویه را به‌هیچ‌وجه نمی‌پسندیم.
تیترامروز/ هاشم صباغیان به نمایندگی از نهضت آزادی ایران اعلام آمادگی کرد تا این حزب برای انجام گفت‌و‌گوی ملی پیشقدم شود. به همین منظور تیتر امروز با هاشم صباغیان، یکی از اعضای قدیمی و شاخص نهضت آزادی گفت‌وگویی انجام داده است تا از نقطه نظرات اعضای این حزب آگاه شویم. صباغیان با بیان اینکه همه گروه‌هایی که در کشور به نوعی فعالیت می‌کنند و در تلاش هستند تا در عرصه سیاسی و اجتماعی تاثیرگذار باشند، باید نسبت به این موضوع که گفت‌وگو و تبادل‌نظر برای دستیابی به اهداف لازم است، تفهیم شوند. او به استقبال پرسش‌های طرح شده می‌رود:
*نهضت‌ آزادی برای پیشقدم شدن جهت گفت‌وگوی ملی اعلام آمادگی کرده است. از نظر شما چرا باید این بحث جدی گرفته شود؟
به طور کلی سوال شما این است که چرا باید گفت‌وگوی ملی را مهم بدانیم؟ دلیلش این است که فکر می‌کنیم همه گروه‌هایی که در کشور به نوعی فعالیت می‌کنند و در تلاش هستند تا در عرصه سیاسی و اجتماعی تاثیرگذار باشند، باید نسبت به این موضوع که گفت‌وگو و تبادل‌نظر برای دستیابی به اهداف لازم است، هم داستان شوند. به‌هرحال مصالح انقلاب و منافع ایران زمانی محقق می‌شود که همه به این نتیجه برسند که تفاهم و تعامل بایدی است که نباید نادیده گرفته شوند. همچنین دستگاه‌های حکومتی هم باید نظرات را چه موافق و چه مخالف نشر بدهند تا مردم بتوانند نسبت به صحیح یا غلط بودن هر کدام قضاوت درستی داشته باشند؛ البته این را باید جدی گرفت که شرط اصلی تحقق چنین امر مهمی این است که هر کسی با هر سلیقه‌ای که دارد، آزادی بیان داشته باشد و برای ابراز عقیده هیچ ناامنی‌ را حس نکند. همچنین آزادی قلم و آزادی اجتماعات هم در ترمیم فضای فعلی و درنتیجه آرامش و رضایتمندی عمومی امری واجب هستند.
*نهضت‌ آزادی مشخصا چه برنامه‌هایی در راستای رسیدن به گفت‌وگوی ملی در نظر دارد؟
در گام اول لازم می‌بینیم که همه گروه‌های دخیل در سیاست کشور، دور هم جمع شوند و هر کدام نظرات‌شان را بگویند و بعد از آن، نظرهای طرح شده مورد بحث کارشناسی قرار بگیرند. به این طریق قاعداتا می‌توان راه‌حل‌های مناسبی را برای ازمیان‌برداشتن موانع مختلف به دست آورد و در مرحله بعد اجرایی کرد.
*فکر می‌کنید بتوانید با همه سلیقه‌ها گفت‌وگو کنید؟
ما اعلام آمادگی می‌کنیم که با گروه‌های مختلف اصلاح‌طلبی دور یک میز بنشینیم و برای بهتر شدن شرایط چاره‌اندیشی کنیم. بنده به‌شخصه قول می‌دهم که این قبیل برنامه‌ها، حتما می‌تواند کارگشا باشد.
*اصولگرایان چطور؛ یعنی احتمال هم صحبت شدن با آنها را بعید می‌دانید؟
نهضت آزادی با هیچ کدام از گروه‌ها و تشکل‌هایی که دغدغه کشور و مردم را دارند، مشکلی ندارد. اما واقعیت این است که بعید به نظر می‌رسد تا اصولگرایان به این تصمیم برسند که با ما دیدار یا نشستی داشته باشند.
*این «بعید»ی که از آن حرف می‌زنید، ریشه در چه دارد؟
تجربه نشان داده که قالب اصولگریان شیوه‌شان این است که تندروی را سرلوحه رفتار خود قرار دهند و ما این رویه را به‌هیچ‌وجه نمی‌پسندیم. همچنین آنها متاسفانه کمترین رغبتی برای تبعیت از قانون از خود نشان نمی‌دهند، درحالی‌که مشی اولیه و اصلی ما حرکت در چارچوب قانون در هر شرایطی است. به همین دلیل بنده امید چندانی ندارم که بتوانیم با اصولگرایان نشست برگزار کنیم و حتی اگر این اتفاق هم بیفتد، محال است که نتیجه‌ای در بر داشته باشد؛ البته به وقتش از اصولگرایان هم دعوت خواهیم کرد، چون برای ما مهم‌تر از منافع ملی هیچ چیز دیگری نیست.
*برای پیشقدم شدن در راستای گفت‌وگوی ملی، جریان‌های سیاسی بهتر هستند یا نهادهای حاکمیتی؟
به عقیده من این گروه‌های سیاسی هستند که به‌دلیل دور بودن از قدرت و مسئولیت این امر مهم را به عهده بگیرند. چون اقتضای ارگان‌های دولتی و حکومتی تبعیت است و به همین دلیل، نمی‌توانند نقشی بدون جانبدارانه‌ای داشته باشند. همچنین احتمال به تفاهم رسیدن جریان‌های سیاسی زمانی زیاد می‌شود که بدون دخالت‌های بیرونی با هم به بحث و تبادل‌نظر بپردازند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم