امروز: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۴۱۷۳
۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
تیتر امروز: قيمت حامل‌هاي انرژي افزايش پيدا مي‌کند حامل‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي آب، برق، گاز و ... تاثير مستقيمي روي هزينه‌ها خواهند داشت و توليد را گران‌تر کرده و به چالش مي‌کشند اما در‌اين‌زمينه مجلس زرنگي کرده و آن را به اختيار دولت و هيات وزيران گذاشت که آثار مترتب بر آن را نيز بر عهده نگيرد. دولت در‌اين‌زمينه بايد تصميم‌گيري کند و توجه داشته باشد تا با توجه به شرايط توليد در زير بخش‌هاي مختلف کشاورزي، صنعتي، خدماتي و شرايط بازار مصرف به‌گونه‌اي عمل کنند که ضمن ايجاد صرفه‌جويي در عوامل و حامل‌هاي انرژي زا، قيمت توليد نيز بالا رود و به صرفه باشد. به نظر مي‌رسد که دولت بايد بسيار حساب شده و دقيق در‌اين‌زمينه عمل کند، مي‌توانند آيين‌نامه‌اي براي آن تصويب کنند و بر‌اساس آن و با توجه به شرايط و وضعيت توليد و مصرف هر يک از محصولات توليد شده زير بخش‌هاي مختلف، براي آنها تصميم‌گيري کنند. زيرا بايد همه جوانب اين مسئله به خوبي سنجيده شود که باعث بروز مشکلات براي توليد و قشر آسيب‌پذير جامعه نشود.
به عبارت ديگر دولت بايد به گونه‌اي عمل کند که در آمد مردم افزايش پيدا کند و از‌سوي‌ديگر، هزينه‌هاي آن را نيز بپردازد. مردم جامعه بايد از نظر شاخص‌هاي اقتصادي مانند اشتغال و رفاه اجتماعي، عدالت اجتماعي و غيره آسايش نسبي داشته باشند و شرايط روزمره زندگي‌شان قابل‌قبول باشد در اين شرايط اگر درآمد مردم افزايش پيدا کند، مي‌توان افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را تا حدي توجيه کرد. گرچه افزايش درآمد مردم نيز به خودي خود براي دولت هزينه بر است اما دولت بايد اين کار را انجام دهد تا بتواند چرخ اقتصاد را بچرخاند که البته سرمايه‌گذاري در‌اين‌زمينه بسيار نقش پررنگي دارد. درواقع همه اين عوامل به يکديگر ربط دارند و نمي‌تواند افزايش درآمدهاي جامعه بدون هزينه صورت گيرد و از‌سوي‌ديگر افزايش هزينه از طريق افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي نيز بدون افزايش درآمدهاي جامعه ممکن و ساده نيست. دولت بايد در‌اين‌زمينه جهشي مناسب داشته باشد تا بتواند با بده بستاني منطقي، عقلاني و اقتصادي چنين تحولاتي را ايجاد کند زيرا از طريق افزايش درآمدها،گردش اقتصادي مناسبي ايجاد مي‌شود. البته صادرات غيرنفتي يک اصل ضروري براي نجات اقتصاد ايران به شمار مي‌رود که در اين صورت و با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي مسلما هزينه تمام شده توليد انواع محصولات مختلف در زيربخش‌هاي کشاورزي صنعتي و خدماتي بيشتر مي‌شود و قدرت رقابت آن در بازار جهاني کاهش پيدا مي‌کند اما در اين زمينه دولت بايد بتواند قيمت تمام شده توليد را در کشور با راهکارهاي ديگري جبران کرده و کاهش دهد تا ضمن افزايش رقابت‌پذيري بتوانيم با بهبود کيفيت توليد و قيمت‌هاي منطقه، حرفي براي گفتن در بازار جهاني داشته باشيم. به بيان ديگر دولت بايد به نحوي عمل کند که افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي تاثير چنداني روي قيمت تمام شده محصولات مختلف توليد شده در داخل کشور نگذارد به گونه‌اي که از سويي هزينه توليد چندان افزايش پيدا نکند و از‌سوي‌ديگر، ميزان و کيفيت آن بيشتر از گذشته شود که به نظر مي‌رسد در‌اين‌زمينه بايد دولت به مسئله جذب سرمايه‌گذاري خارجي و داخلي توجه بيشتري بکند زيرا به‌عنوان مثال در صادرات بسياري از محصولات کشاورزي مزيت‌هاي مناسبي در اختيار ايران قرار دارد که مي‌تواند بازار جهاني را براي خود قبضه کند.
البته دولتمردان به غير‌از زيربخش‌هاي صنعتي و کشاورزي بايد به بخش پر اهميت و درآمد زا از نظر ارزي يعني به برنامه گردشگري توجه بيشتري کنند زيرا جذب و افزايش سرمايه‌گذاري در اين بخش مي‌تواند به نفع اقتصاد ايران تمام شود که از نظر ارزآوري مي‌تواند تاثير بسزايي داشته باشد و بخش بزرگي از اقتصاد غير‌نفتي ايران مورد توجه بيشتري قرار گيرد درواقع سرمايه‌گذاري معقول و منطقي در زيرساخت‌هاي گردشگري و بخش خدماتي، صنعتي و کشاورزي مي‌تواند بازارهاي هدف را براي ايران روزبه‌روز گسترش دهد و ضمن افزايش رقابت پذيري بازار صادراتي محصولات و خدمات را رونق بخشد که به برنامه کامل نياز دارد و بايد به گونه‌اي عمل شود تا اين عوامل تاثيرات مثبت و منطقي روي هم بگذارند.

کارشناس اقتصادي و استاد دانشگاه
برچسب ها: مهدی تقوی ، یادداشت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم