امروز: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۴۱۵۴
۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
«می‌اندیشم، پس هستم»با این جمله معروف رنه دکارت، فیلسوف فرانسوی است. گويي این جمله برای ريیس دولت نهم و دهم به شکل دیده شوم پس هستم تعریف می شود. به نظر می رسد تحلیل رفتارهای ريیس دولت عدالت محور، فقط با تکیه بر مباحث رفتارگرایی یا پوپولیستی باید انجام گیرد. مجموعه اعمال و رفتارهای او طی یک دهه گذشته نشان می دهد که وی به لحاظ شخصیتی به شدت قدرت طلب بوده و بیرون بودن از خارج گود را به هیچ عنوان نمی پسندند. برای همین است با اینکه احتمال رد صلاحیت او در انتخابات ریاست جمهوری 96 وجود داشت برای آن برنامه ریزی می کرد چرا که دوست نداشت از دایره قدرت بیرون باشد، بعد از توصیه رهبری مبنی بر عدم شرکت در انتخابات به عنوان نامزد انتخاباتی، نامه می نویسد و تاکید می کند در انتخابات نخواهد بود ولی در انتخابات ثبت نام می کند- هرچند انگیزه و دلایل دیگری نیز می توان برشمرد- بلکه احتمالی هر چند کم برای ورود به انتخابات و کسب قدرت داشته باشد.

او دیده شده شدن را بیشتر از هر چیزی دوست دارد و بیشترین تلاش‌ها را برای در راس بودن رسانه ها انجام می دهد و هیچ توجهی به انتقادها ندارد. برای او اهمیت ندارد که بست نشینی یارانش به سخره گرفته شود، نامه نگاري‌های جهانی اش مضحک خوانده شود، نامه نگاری‌اش به مقام معظم رهبری و... پاسخ داده شود یا نه، او در هر حال به مقصود خود رسیده و آن دیده شدن است. به نظر او می‌پسندد که هر از گاهی رفتاری از خود نشان دهد و مورد انواع و اقسام تحلیل‌ها و یادداشت‌ها قرار گیرد و سرمت از آن باشد که فضای سیاسی کشور را ملتهب کرده و بیشترین توجه ها را به خود جلب کرده است.

در توهم بودن بعد دیگر شخصیت وی است و هنوز گمان می کند که آرای ریخته شده به دامن او نشان از علاقمندی مردم به شخصیت اش است، غافل از اینکه در هر دوره از انتخابات آرای مردم به هر شخص با دلایل و انگیزه های مختلفی است و رای به یک فرد به منزله سرسپردگی متعلق تمام رای دهندگان به او نیست. سیر کردن در یک فضای متوهم باعث شده بود که در برهه ای از زمان زمامداری اش، با تحلیل‌های دور از واقعیت خود و اطرافیانش اقدام به «خانه نشینی» کرد به امید اینکه 30 میلیون نفر از حامیانش در خیابان ها برای بازگشت به قدرتش حمایت کنند اما باید این واقعیت تلخ را ببیند که هنگام ثبت نامش در انتخابات ریاست جمهوری 96 حتی 300 نفر نیز به استقبالش در میدان فاطمی نرفتند یا به هنگام رد صلاحیتش بیش از 30 نفر در نارمک جمع نشدند.

تلاش برای کسب محبوبیت یکی دیگر از ابعاد شخصیتی ريیس دولت‌های نهم و دهم است. این نوع اشتیاق بعد از پایان دوره ریاست جمهوری روز به روز بیشتر شده و او سعی می کند پایگاه اجتماعی خود را وسیع تر و متنوع تر كند. یکی دیگر از دلایل حضور او در فضای انتخابات ریاست جمهوری 96 تلاش برای تغییر پایگاه اجتماعی برای فضای پساانتخابات بود. وی با گذشت 12 سال از دوران دولتمداری، نه مدیریتی اش! شايد قانع شده بود که سیاست فقط در معنای کسب قدرت، متناسب با نظام های مردمسالار نیست و برای ادامه بازی در میدان سیاست باید به واژه هایی چون نفوذ، پایگاه اجتماعی و .. بیشتر از قبل احترام بگذارد. گفتارهای مبهم در سخنرانی ها، تداوم تمرد در رفتارها در مقابل ولایت فقیه، کلام‌های آمخیته به ادبیات روشنفکری و... برای رهایی از برچسب‌هایی است که در طول 12 سال گذشته بر پیشانی اش زده شده است. او برای رهایی از این برچسب‌ها به دنبال اعتراض بر کلیت نظام با گفتارهای مبهم است تا بتوانند برای خود پایگاه اجتماعی جدیدی درست کند تا در خیال خود در بزنگاه میدان سیاست بیشترین بهره را ببرد. آخرین اقدام او یعنی نامه نگاری به مقام معظم و رهبری و درخواست‌های او نیز در همین راستاست. او انواع و اقسام رفتار از خود نشان می دهد تا هر کسی که کوچک‌ترین نقدی را نسبت به نظام سیاسی دارد به خود جلب كند. او از هر فرصتی برای دیده شدن استفاده می کند، او می‌داند اگه دیده شود در جامعه حضورش احساس خواهد شد و در غیر این‌صورت به بوته فراموشی سپرده مي‌شود. او و تیم مشورتی اش به دنبال همراه کردن طبقه متوسط، دانشگاهیان، روشنفکران با خود هستند غافل از اینکه بدانند همراه کردن عموم مردم با خود نیازمند داشتن عمکلرد مورد رضایت عموم آن‌ها در دوره زمامداری اش بود و صرف کلام‌ها و گفتارهای هیجانی، سخنرانی ها مبهم و رازآلود و... کمکی به آن‌ها نخواهد کرد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم