امروز: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۳۶۸۰
۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
تا کی شعار؟
کدام از این مسئولین و مدیران قدمی برای آسان کردن ازدواج برداشته اند؟ تنها راه حلی که مسئولیت دارندگان جامه پیش پای مجردان گذاشته اند آسان گرفتن زندگی است. شاید آسان به آن معنی که جشن نگیریم، حلقه نخریم، تلویزیون ترجیحا سیاه و سفید، یخچال که اصلا نیاز نمیشود، مبل هم که اشاعه فرهنگ غربی است و خانه که اصلا حرفشو نزنید. یا برخی سرشان را مثل کبک زیر برف فرو بردند و معتقدند با حلوا حلوا گفتن کام شیرین می شود.
سرویس اجتماعی تیتر امروز؛ همه مسئولین تا تریبونی به دستشان می آید از جوانان می گویند، زمانی جوان را امید و آینده مملکت و زمانی هم مقصر و مسبب اتفاقات ناگوار می خوانند. بارها در تلویزیون و جراید و رسانه ها دیدیم و شنیدیم که کارشناسان و مسئولین به اتفاق جوانان را تشویق به ازدواج می کنند، از معایب دوران تجرد می گویند و دوران تاهل را دوران طلایی زندگی می دانند، حتی مروجان دین باور دارند که دین شخص مجرد کامل نیست.

حال کدام از این مسئولین و مدیران قدمی برای آسان کردن ازدواج برداشته اند؟ تنها راه حلی که مسئولیت دارندگان جامه پیش پای مجردان گذاشته اند آسان گرفتن زندگی است. شاید آسان به آن معنی که جشن نگیریم، حلقه نخریم، تلویزیون ترجیحا سیاه و سفید، یخچال که اصلا نیاز نمیشود، مبل هم که اشاعه فرهنگ غربی است و خانه که اصلا حرفشو نزنید. یا برخی سرشان را مثل کبک زیر برف فرو بردند و معتقدند با حلوا حلوا گفتن کام شیرین می شود.

از تمام این حرفها میگذریم. جوان فکرهایش را کرد، تصمیمش را گرفت و خودش را به خدا سپرد، ازدواج می کند و این مبلغ ناچیز وام ازدواج در این شرایط وخیم اقتصادی جامعه برایش لنگه کفشی است در بیابان.

بعد از انتظار نسبتا طولانی در شرایط نداشتن « بند پ » دیدن پیامکی از سمت بانک مرجع که شعبه وام دهنده را معرفی میکند برای مدت کوتاهی خوشحالش می کند.

شخص به بانک مراجعه می کند و در این مرحله بانک فکر می کند باید هرطور که می شود جوان تازه متاهل شده را به زمین بکوبد، هنوز هم ما نمی دانیم این درخواست های شعبه، دستور العمل بانک مرکزی است و یا هر شعبه ای برای دادن تسهیلات ازدواج قانون خاص خودش را دارد.

بسیاری از جوانان در عملی کردن خواسته های بانک خود را ناتوان می بینند و کلا قید وام ازدواج را می زنند. عده ای هم با سختی های فراوان موفق به دریافت وام ازدواج می شوند و جالب اینجاست که قسط اول همان ابتدا از مبلغ کسر می شود.

اخذ مدارک از وام گیرنده و ضامن امری بسیار طبیعی است که باید انجام پذیرد، مدارکی همچون شناسنامه، سند ازدواج و مدارکی این چنینی.

حال فردا وام گیرنده بعد از ثبت نام در سایت و ارائه این مدارک به بانک ثابت کرده است که ازدواج کرده و شرایط اخذ وام ده میلیون تومانی ازدواج را دارد.

اکنون بانک از شخص درخواست ارائه استهشاد محلی مبنی بر تایید محل سکونت از شورای محل می کند. واقعا متوجه نمی شوم استشهاد محلی برای چیست!!

فیش آب، برق و گاز هم می گوییم چیزی نیست و ارائه می دهیم.

حالا به فینال مبارزه بانک و وام گیرنده می رسیم، بانک طوری از ما درخواست ضامن می کند که گویا ما بر خلاف قوانین کشور و اسلام عمل کرده ایم و ازدواج کردیم. چنان ضامنی می خواهند که گویا وام 100 میلیون تومانی را از آنها درخواست کرده ایم.

ضامن حتما باید کارمند رسمی باشد، بازنشسته نباشد، آخرین حکم کارگزینی را بیاورد، فیش حقوقی و کسری اقساط نیز باید باشد، در بانک ما حساب داشته باشد و فیش آب، برق و گاز هم ارائه دهد. اسناد مالکیت دارایی های منقول و غیر منقول ضامن را هم بیاور.

این ها را که جور کردی روزهای دوشنبه و چهارشنبه در خدمت شما هستیم .

کدام عدالتی میپذیرد برای پرداخت چندرغاز وام ازدواج این چنین موانع محکمی سر راه جوانان قرار دهیم؟ مبلغ هم که آنقدر پایین است به جز قشر ضعیف و شاید برخی از متوسطین جامعه دیگران وقتشان را برایش تلف نمی کنند.

مسئولین محترم، این قشر از جوانان که برای دریافت وام ازدواج اقدام می کنند به اندازه کافی گرفتار هستند، به قدر لازم سرخورده و ناراحت شدند، لطفا موانع را بردارید و این چندرغاز را آسان تر به آنها بدهید تا شروع زندگی برای مدت کوتاهی هم که شده احساس آرامش کنند. شما ببخشید که ما « ژن خوب نداریم »


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم