امروز: ۳۰ دی ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۳۶۲۱
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵
غلامرضا ظریفیان در گفت‌وگو با تیترامروز:
بحث خودکشی یا هر مرگ دیگری در همه جوامع مساله‌ای بسیار بسیار حساس و مهم به شدت تاثیرگذار بر افکار عمومی است./ مراقبت از زندانی و احقاق حقوق آن وظیفه‌ مهم و خطیر دستگاه قضایی است./ اقدام به خودکشی هم نمی‌تواند کوتاهی‌های احتمالی را توجیه کند./ کشته شدن یا مرگ یک زندانی به مانند سقوط هواپیما ابعاد جهانی به خود می‌گیرد./ باعث تعجب است که چرا در این زمینه چاره‌اندیشی مناسبی صورت نگرفته است./ یک استاد دانشگاه جانش را از دست داده است که باعث می‌شود، مساله حساسیت ویژه‌ای پیدا کند./ لازم است که آقایان روحانی و آملی لاریجانی شخصا به بحث ورود کنند تا کشور را از بحرانی هزینه‌ساز نجات بدهند.
سرویس سیاسی تیتر امروز؛ سعید شمس/ «مرگ کاووس سید امامی» در زندان در روزهای اخیر با واکنش‌های مختلفی روبرو بوده است و بر همین اساس، توقع عمومی شفاف سازی درباره این پرونده و همچنین پیشگیری برای تکرار نشدن چنین اتفاق هایی است.غلامرضا ظریفیان استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه « طبیعی است که مراقبت از زندانی و احقاق حقوق زندانی وظیفه‌ای مهم و خطیر برای دستگاه قضایی است و به همین دلیل اقدام به خودکشی هم نمی‌تواند کوتاهی را توجیه کند.» ادامه داد:«مرگ یک زندانی به مانند سقوط هواپیما ابعاد جهانی به خود می‌گیرد. به همین دلیل باعث تعجب است که در سال‌های  گذشته هم این اتفاق افتاد و الان هم که تکرار می‌شود، معلوم است که کارهای پیش‌گیری جدی گرفته نشده است. مخصوصا اینکه این بار یک استاد دانشگاه جانش را از دست داده است که باعث می‌شود، مساله حساسیت ویژه‌ای پیدا کند»
گفت و گوی تیترامروز با این استاد دانشگاه در زیر می آید:
*در ماه‌های اخیر دو خبر خودکشی در زندان‌های کشور به صورت رسمی تایید شده است. تکرار این رویدادها چه اثری در جامعه می‌گذارد و این موضوع چقدر باید جدی گرفته شود؟

بحث خودکشی یا هر مرگ دیگری در همه جوامع مساله‌ای بسیار بسیار حساس  و مهم به شدت تاثیرگذار بر افکار عمومی است،‌ مخصوصا اینکه در زندان رخ بدهد.  طبیعی است که مراقبت از زندانی و احقاق حقوق آن وظیفه‌ مهم و خطیر دستگاه قضایی است و به همین دلیل اقدام به خودکشی هم نمی‌تواند کوتاهی‌های احتمالی را توجیه کند. در واقع کشته شدن یا مرگ یک زندانی به مانند سقوط هواپیما ابعاد جهانی به خود می‌گیرد. باعث تعجب است که چرا در این زمینه چاره‌اندیشی مناسبی صورت نگرفته است. مخصوصا اینکه این بار یک استاد دانشگاه جانش را از دست داده است که باعث می‌شود، مساله حساسیت ویژه‌ای پیدا کند. نکته قابل تامل دیگر در پرونده مرحوم سید امامی این است که او هم استاد دانشگاه امام صادق بوده و هم اینکه وجهه سیاسی نداشته است و در فعالیت‌های محیط زیستی شناخته می شده است. به همین دلیل، حتما در سطوح بالای کشور باید این مساله جدی گرفته شود. لازم است که آقایان روحانی و آملی لاریجانی شخصا به بحث ورود کنند تا کشور را از بحرانی هزینه‌ساز نجات بدهند. به هر حال باید به افکار عمومی پاسخی قانع کننده داد و اینطور نباشد که مردم این ذهنیت را پیدا کنند که از نظر حاکمیت این مساله مهم نیست. همچنین لازم است که نتیجه در سریع‌ترین زمان ممکن حاصل شود،‌ چرا که در صورت گذر زمان،‌ نمی‌توان توقع داشت که اذهان عمومی نتیجه اعلام شده را باور کنند.
*می‌توان اینطور گفت که قوه قضاییه به عنوان متولی اصلی، باید حساسیت بیشتری داشته باشد؟
قطعا در چنین زمینه‌هایی نقش دستگاه قضایی هم در زمینه حقیقت‌یابی و هم در زمینه مراقبت از سلامت و حقوق زندانیان باید بیشتر از هر دستگاه و ارگان دیگری خودش را مسئول بداند و همچنین بداند که پاسخگو نبودنش با هیچ متر و معیاری توجیه نمی‌شود. پس می‌توان به مساله این گونه نگاه کرد که قوه قضاییه باید همه تلاشش را به کار بگیرد تا «دفاع از حیثیت دستگاه قضایی» را با بررسی دقیق این پرونده هدفی محقق ببیند.
*در صورت کوتاهی احتمالی دستگاه قضایی، چه ارگانی می‌تواند واکنش نشان بدهد؟
در ساز و کار کشور دسته‌های نظارتی و مشخصا مجلس و همچنین ریاست جمهوری را داریم که می‌توانند در قبال هر اهمالی واکنش نشان بدهند. اما تاکید من این است که اهمیت این مساله به قدری است که بی‌توجهی و کوتاهی با هیچ متر و معیاری پذیرفتنی نیست.

* اهمیت این مساله به قدری است که بی‌توجهی و کوتاهی با هیچ متر و معیاری پذیرفتنی نیست. از نگاه شما این حساسیت را همه دستگاه‌ها آنقدر که لازم است، درک کرده‌اند؟
مساله  حساس و هزینه‌ساز و البته نگران کننده است. حتی در متون دینی هم حفظ جان انسان‌ها از واجب ترین تکلیف‌ها است. با توجه به تکرار این گونه حوادث به نظر می‌رسد، تصمیم‌گیران آنطور که باید اهمیت این قبیل اتفاق را جدی نگرفته‌اند و به همین دلیل این اتفاق‌های تلخ تکرار می‌شوند و عملا موجب کاهش اعتماد مردم می‌شود. بی‌اعتمادی مردم به مسئولان مانند سمی مهلک کل امور را تحت تاثیر خود در می‌آورد و به طور کاملا ملموسی مانع پیشرفت و صد البته آرامش می‌شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم