امروز: ۳۰ دی ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۳۲۳۷
۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
در گفتگو با تیتر امروز:
در کشورهای توسعه‌یافته، عمده زندان‌ها زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کنند./ زندانی‌شدن به این معنی است که برای فرد خطاکار فقط ممنوعیت رفت‌وآمد در‌نظر گرفته می‌شود و بر همین اساس در غرب، زندانیان از امکاناتی چون اینترنت، حتی در سطح رد و بدل کردن ایمیل هم برخوردارند و توضیح دوباره می‌دهم که محدودیت‌شان فقط شامل رفت‌وآمد و حضور در معابر عمومی و خصوصی می‌شود.
سرویس سیاسی تیتر امروز؛ نعمت احمدی حقوق دان درباره نظارت بر زندان ها طی گفتگویی با خبرنگار تیتر امروز  گفت: در کشورهای توسعه‌یافته، عمده زندان‌ها زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کنند که از این طریق زندان‌ها که اتفاقا به‌دلایل زیادی از اهمیت بالایی برخوردارند، مدیریتی دولتی را بالای سر خود می‌بینند. به‌همین‌دلیل هر ایراد و اشکالی که در روند مدیریت زندان مشاهده شود، به‌عنوان یک نهاد دولتی، نظارتی دقیق و موشکافانه بالای سر خود دارند؛ البته این توضیح لازم است که نظارت بر زندان ها، یکی از سخت‌ترین نظارت‌ها به حساب می‌آید زیرا زندانی از بدو ورود به زندان تا لحظه آزادی‌اش در اختیار سازمان زندان‌هاست و هر مسئله و مشکلی که برای او پیش بیاید، باید پاسخگو باشند.
این وکیل پایه یک دادگستری ادامه داد: همچنین زندانی‌شدن به این معنی است که برای فرد خطاکار فقط ممنوعیت رفت‌وآمد در‌نظر گرفته می‌شود و بر همین اساس در غرب، زندانیان از امکاناتی چون اینترنت، حتی در سطح رد و بدل کردن ایمیل هم برخوردارند و توضیح دوباره می‌دهم که محدودیت‌شان فقط شامل رفت‌وآمد و حضور در معابر عمومی و خصوصی می‌شود. در ایران اما به این دلیل که قوه‌قضاییه رابطه‌ای ارگانیک با قوا و نهادهای دیگر ندارد، مسئولان دستگاه قضایی کاملا خودمختار عمل می‌کنند و نه‌تنها در قبال نهاد یا چهره‌ای پاسخگو نیستند، بلکه یادم می‌آید که از بازدید احمدی‌نژاد که آن زمان رییس‌جمهور بود، ممانعت به عمل آوردند، آن هم در شرایطی که رییس‌دولت مسئول اجرای قانون اساسی است و حقوق شهروندی شهروندان جزئی اصلی از قانون‌اساسی به شمار می‌رود.
 اما سیستم قوه‌قضاییه به‌گونه‌ای است که در مقابل مردم، دولت و حتی مجلس که نهادی نظارتی است، جوابگو نیست که همین عامل موجب شده تا سیستم قضایی کشور در شرایطی فعالیتش را ادامه دهد که فضایی نقادانه را پیرامون خودش تجربه کند.
احمدی اظهاراتش را با این توضیح ادامه داد که شرح این شرایط موید این موضوع است که در نظامی که اسلامی است و ‌ام‌القرای جهان اسلام شناخته می‌شود، باید هر‌چه زودتر ساز‌و‌کاری را تعیین کرد که این دستگاه با ارزش، از هر نقد و حرف و حدیث‌های احتمالی به‌دور باشد. همچنین این را هم نباید فراموش کرد که اعتماد جامعه به ارگانی که ماموریتش قضاوت کردن است، مخصوصا در نظامی اسلامی از اوجب واجبات است که نمی‌توان به‌راحتی از کنار این اهمیت گذشت.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم