امروز: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۳۲۳۶
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
تیتر امروز؛ هنگام انجام مذاکرات هسته ای این تصور وجود داشته است که اگر ایران اگر از برجام خارج شود، چه اتفاقی خواهد افتاد و متن همین‌طور که گفتید طراحی شده است به این خاطر که آنها معتقد بودند این متن برای طرف مقابل یعنی ایران تعهد ایجاد می‌کند و از این زاویه نگاه شده است که در صورت خروج ایران از برجام یا تعهدات چه اتفاقی خواهد افتاد و بحث خروج طرف‌های ۱+۵ مطرح نبوده است؛ بنابراین مفروض برجام از زمان مذاکره تا انعقاد این بوده و هست و اکنون هم در متن همین دیده می‌شود که تمامی طرف‌های ۱+۵ متعهد به برجام هستند و خروج هر کدام از طرفین به معنی نقض برجام است، اما اگر ایران قصد خروج از برجام را داشته باشد، تمام تحریم‌ها باز خواهد گشت. طرف مذاکره‌کننده ایرانی هوشمندانه به این تکنیک طرف مقابل مسلط بوده است. در متن آمده است که در صورت خروج دیگران از برجام ایران می‌تواند به تمامی فعالیت‌های سابق خود بازگردد و این یعنی شناسایی تمام فعالیت‌های هسته‌ای که ایران پیش از برجام انجام می‌داد، این یکی از موفقیت‌های مذاکره‌کنندگان ما در برجام است، زیرا برجام عنوان می‌کند به‌دلیل بازگشت تحریم‌ها ایران می‌تواند به فعالیت‌های خود برگردد و هیچ بحثی هم درباره بازبینی برجام در متن وجود ندارد.
تنها چیزی که در ماده‌های ۳۶ و ۳۷ آمده این است که اگر طرفین به تعهدات خود عمل نکنند حق شکایت در کمیسیون برجام را دارند. آمریکا هم چنانچه ایرادی درباره عدم انجام تعهدات ایران می‌گیرد تنها کاری که می‌تواند انجام دهد این است که در همین کمیسیون شکایت ارائه کند و از آنجا که آژانس گزارش‌های منظم از بازدیدهای منظم خود داشته است و تایید کرده برجام از سوی ایران رعایت شده و نقضی صورت نگرفته است؛ بنابراین ایالات‌متحده آمریکا تا الان هیچ اقدامی علیه جمهوری‌اسلامی و برجام نمی‌تواند انجام دهد، اگر هر عملی انجام دهد، نقض قواعد بین‌الملل و برجام خواهد بود. هنری که مذاکره‌کننده‌های ما داشتند این بود که توانستند با دقتی که به خرج دادند آمریکا را به زنجیر بکشند.
اگر آمریکا هم از برجام خارج شود، یا تحریم‌ها را بازگرداند یا تعلیق تحریم‌ها به بهانه بازگشت ایران به فعالیت‌های خود را متوقف کند، اینها می‌تواند مبنای شکایت شود؛ اما تا اکنون عملی درباره تحریم‌های هسته‌ای که در قطعنامه‌ها آمده است اتفاق نیفتاده است. البته این را باید در نظر داشت که به لحاظ حقوقی، آمریکا در بن بست است. تنها کاری که در مقابله با برجام می‌تواند انجام دهد، ادله سیاسی است که الان هم از آن ادله استفاده می‌کند و می‌گویند ایران در منطقه همکاری نمی‌کند؛ در یمن و سوریه مداخله و تنش‌آفرینی می‌کند. اروپایی‌ها هم متوجه هستند زیرا این حرف‌های رییس‌جمهوری آمریکا همان حرف‌هایی است که آنها هم می‌زنند. آنها با آمریکا در این مسائل همسو هستند اما درباره برجام حرف‌شان این است که آمریکا می‌خواهد با ادله سیاسی مبناهای حقوقی را نابود کند و می‌گویند، نمی‌توان با ادله سیاسی حتی از نظر آنها درست، یک مبنای حقوقی را از بین برد و اگر قرار است بحثی پیگیری شود، باید در سبدهای دیگری صحبت شود؛ نه برجام این اجازه را به آمریکا می‌دهد، نه ۵ کشور و یک سازمان بین‌المللی. همه اینها برخلاف خواست ترامپ حرف می‌زنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کافه الدورادو
تنیس داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تلگرام تیترامروز داخلی
قصر باران داخلی
دست های مهربان داخلی
اینستاگرام داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
مازند اسپرت