امروز: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۱۶۹۶
۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
پدرخوانده رفت, زنده باد مردم!
مردم اما اینک در خلوت و نهان درباره ی فیلم ِ اکران شده نظر میدهند, آنها مرزهای اصلاح طلبی و اصولگرایی را کمرنگ و گاه بی رنگ میبینند و در عوض شکاف ِ "شمال _ جنوب" را عمیق میدانند. شمالی که اقلیتی قدرتمند دارد و طبقه ای مستحکم است و جنوبی که اکثریتی ضعیف را شامل میشود که شمالی ها پا روی آنها گذاشته و کمرشان را خم کرده اند.


سرویس سیاسی تیتر امروز؛ دکتر حسین علیپور ؛ آنگاه که پرده ها به کناری میرود و صحنه نمایان میشود بازیگران از چپ و راست به روی سِن می آیند و به دستور کارگردان ایفای نقش کرده و چون به وظیفه ی خود عمل کردند دوباره به پشت پرده میروند.

مردم اما در پایین ِ سن , روی صندلی ها در کنار همدیگر نشسته و به بازی ِ بازیگران تئاتر مینگرند. آنها نیز اول بازیگران را میبینند و بعد عملکرد ِ کارگردان را. تا انتهای بازی سخنی نمیگویند و اکثرا قضاوتی نمیکنند اما وقتی که بازی تمام و پرده ها کشیده شد و مرزهای بین ِ بیننده و بازیگران دوباره تفکیک شد, نظرها و نقد ها شروع میشود و به راستی چه زمانی بهتر از اتمام فیلم برای نقد ِ آن...؟!

وقتی در اواخر دهه 70 و اوایل دهه ی 80 یکی از بزرگترین ژورنالیست های دو دهه ی اخیر که آن زمان بیرون از دایره ی قدرت در نوشتار خدایی میکرد,  قلم ِ خود را بر دست گرفت و بر مدارِ مقابله با ساختار قدرت و به نفع ِ مردم چرخاند و آینه ی تمام نمای اقتدار را به تصویر کشاند صفحه ها و صحنه هایی عجیب و البته تراژیک رقم خورد. تئاتری غمناک که با هدف تلنگر زدن به اصحاب ِ قدرت و البته آگاه سازی مردم ساخته شد و از پشت پرده ها سخن میگفت...

باری که قلم بر زمین گذاشته شد کتاب ِ " پدرخوانده و چپ های جوان"  به تحریر درآمد و باری دیگر که قلم برداشته شد "محمد قوچانی"  از روابط "پدرخوانده و راست های جوان" گفت. گویی پدرخوانده کارگردانی زبردست بود و چپ ها و راست های جوان بازیگرانی قابل و در مقابل ِ آنها مردمی بودند محو ِ تماشا...


امروز چون انتهای فیلم همه ی صحنه ها دوباره از اذهان ِ مردم میگذرد, صحنه هایی که پدرخوانده کارگردانی و چپ ها و راست های جوان بازیگری میکردند.


مردم اما اینک در خلوت و نهان درباره ی فیلم ِ اکران شده نظر میدهند, آنها مرزهای اصلاح طلبی و اصولگرایی را کمرنگ و گاه بی رنگ میبینند و در عوض شکاف ِ "شمال _ جنوب" را عمیق میدانند. شمالی که اقلیتی قدرتمند دارد و طبقه ای مستحکم است و جنوبی که اکثریتی ضعیف را شامل میشود که شمالی ها پا روی آنها گذاشته و کمرشان را خم کرده اند.

دادگاه ِ تاریخ زودتر از حد ِ تصور تشکیل شده است. مردم قاضیان ِ دادگاه هستند و متهمان را به جایگاه میخوانند; متهمان ردیف ِ اول و دوم را.

چپ ها و راست های جوان ِ سابق که اینک به میانسالی و پیری رسیده اند البته متهمین درجه ی دوم اند و باید به این سؤال پاسخ دهند که آیا آنگاه که سوار بر اسب ِ چموش ِ قدرت شده بودند از قدرت لذت برده و خود را سواره و مردم را پیاده دانسته و به این کار غره شده بودند یا خیر؟
و یا اینکه امروز نظر خود را درباره ی زمانیکه بازیگر ِ حذف ِ انسان ها و رقبا بودند بدهند.

"چپ ها" از تندروی های سالهای اول ِ خود و تسخیر سفارت بگویند و "راست ها" از تمامیت خواهی و انحصار طلبی و فاصله گرفتنشان از مردم !

"پدرخوانده" البته یکسالی هست که رفته است , مردم اما اینک منتظر پاسخ او نیز هستند که شاید فرزندان فکری اش بتوانند وکیلش باشند. تبرئه ی او میتواند حکم به برائت ِ هم طبقات ِ او دهد و حتی متهمین رده های بعدی را نیز تبرئه کند, چرا که او قطعا مجرم اگر نباشد متهم ِ ردیف ِ اول هست.
اتهامش این است; "ایجاد شکاف ِ شمال و جنوب!
برچسب ها: تیتر امروز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
زندان مخوف برای خلاف سنگین‌ها / تصاویر نیمی از مجسمه‌های سر معروف شیلی، زیر زمین بوده است +عکس تصاویر دیدنی از حیات وحش تانزانیا واکنش تند محمدرضا گلزار به یک خبر جنجالی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جواهرات زیر آب ۴۰۰ کشته در زلزله و سونامی اندونزی جرعه‌نوشی آهو در عکس روز نشنال جئوگرافیک عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ در میان بامبو
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم