امروز: ۲۷ دی ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۱۶۹۶
۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
پدرخوانده رفت, زنده باد مردم!
مردم اما اینک در خلوت و نهان درباره ی فیلم ِ اکران شده نظر میدهند, آنها مرزهای اصلاح طلبی و اصولگرایی را کمرنگ و گاه بی رنگ میبینند و در عوض شکاف ِ "شمال _ جنوب" را عمیق میدانند. شمالی که اقلیتی قدرتمند دارد و طبقه ای مستحکم است و جنوبی که اکثریتی ضعیف را شامل میشود که شمالی ها پا روی آنها گذاشته و کمرشان را خم کرده اند.


سرویس سیاسی تیتر امروز؛ دکتر حسین علیپور ؛ آنگاه که پرده ها به کناری میرود و صحنه نمایان میشود بازیگران از چپ و راست به روی سِن می آیند و به دستور کارگردان ایفای نقش کرده و چون به وظیفه ی خود عمل کردند دوباره به پشت پرده میروند.

مردم اما در پایین ِ سن , روی صندلی ها در کنار همدیگر نشسته و به بازی ِ بازیگران تئاتر مینگرند. آنها نیز اول بازیگران را میبینند و بعد عملکرد ِ کارگردان را. تا انتهای بازی سخنی نمیگویند و اکثرا قضاوتی نمیکنند اما وقتی که بازی تمام و پرده ها کشیده شد و مرزهای بین ِ بیننده و بازیگران دوباره تفکیک شد, نظرها و نقد ها شروع میشود و به راستی چه زمانی بهتر از اتمام فیلم برای نقد ِ آن...؟!

وقتی در اواخر دهه 70 و اوایل دهه ی 80 یکی از بزرگترین ژورنالیست های دو دهه ی اخیر که آن زمان بیرون از دایره ی قدرت در نوشتار خدایی میکرد,  قلم ِ خود را بر دست گرفت و بر مدارِ مقابله با ساختار قدرت و به نفع ِ مردم چرخاند و آینه ی تمام نمای اقتدار را به تصویر کشاند صفحه ها و صحنه هایی عجیب و البته تراژیک رقم خورد. تئاتری غمناک که با هدف تلنگر زدن به اصحاب ِ قدرت و البته آگاه سازی مردم ساخته شد و از پشت پرده ها سخن میگفت...

باری که قلم بر زمین گذاشته شد کتاب ِ " پدرخوانده و چپ های جوان"  به تحریر درآمد و باری دیگر که قلم برداشته شد "محمد قوچانی"  از روابط "پدرخوانده و راست های جوان" گفت. گویی پدرخوانده کارگردانی زبردست بود و چپ ها و راست های جوان بازیگرانی قابل و در مقابل ِ آنها مردمی بودند محو ِ تماشا...


امروز چون انتهای فیلم همه ی صحنه ها دوباره از اذهان ِ مردم میگذرد, صحنه هایی که پدرخوانده کارگردانی و چپ ها و راست های جوان بازیگری میکردند.


مردم اما اینک در خلوت و نهان درباره ی فیلم ِ اکران شده نظر میدهند, آنها مرزهای اصلاح طلبی و اصولگرایی را کمرنگ و گاه بی رنگ میبینند و در عوض شکاف ِ "شمال _ جنوب" را عمیق میدانند. شمالی که اقلیتی قدرتمند دارد و طبقه ای مستحکم است و جنوبی که اکثریتی ضعیف را شامل میشود که شمالی ها پا روی آنها گذاشته و کمرشان را خم کرده اند.

دادگاه ِ تاریخ زودتر از حد ِ تصور تشکیل شده است. مردم قاضیان ِ دادگاه هستند و متهمان را به جایگاه میخوانند; متهمان ردیف ِ اول و دوم را.

چپ ها و راست های جوان ِ سابق که اینک به میانسالی و پیری رسیده اند البته متهمین درجه ی دوم اند و باید به این سؤال پاسخ دهند که آیا آنگاه که سوار بر اسب ِ چموش ِ قدرت شده بودند از قدرت لذت برده و خود را سواره و مردم را پیاده دانسته و به این کار غره شده بودند یا خیر؟
و یا اینکه امروز نظر خود را درباره ی زمانیکه بازیگر ِ حذف ِ انسان ها و رقبا بودند بدهند.

"چپ ها" از تندروی های سالهای اول ِ خود و تسخیر سفارت بگویند و "راست ها" از تمامیت خواهی و انحصار طلبی و فاصله گرفتنشان از مردم !

"پدرخوانده" البته یکسالی هست که رفته است , مردم اما اینک منتظر پاسخ او نیز هستند که شاید فرزندان فکری اش بتوانند وکیلش باشند. تبرئه ی او میتواند حکم به برائت ِ هم طبقات ِ او دهد و حتی متهمین رده های بعدی را نیز تبرئه کند, چرا که او قطعا مجرم اگر نباشد متهم ِ ردیف ِ اول هست.
اتهامش این است; "ایجاد شکاف ِ شمال و جنوب!
برچسب ها: تیتر امروز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم