امروز: ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۱۶۴۴
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۱
آخرین وضعیت بازداشتی های اخیر پس از فوت یکی از آنان در اوین
درخواست جمعی از نمایندگان مجلس برای بازدید از اوین در حالی است که روز گذشته دادستان تهران از آزادی هفتاد نفر دیگر از متهمان ناآرامی های اخیر خبرداد.
تیتر امروز؛ در روزهای پس از اعتراضات و ناآرامی های اخیر در برخی از نقاط کشور و بازداشت برخی شهروندان در جریان آن، از یک سو خبرها از تعداد دقیق بازداشتی‌ها کماکان ضد و نقیض است و از سوی دیگر و پس از فوت یکی از بازداشت شدگان در زندان اوین، نحوه برخورد و نگهداری دستگیر شدگان نگرانی هایی را برانگیخته است.
نگرانی‌ها در ارتباط با دستگیر شدگان وقایع اخیر در حالی در جریان است که روز گذشته سخنگوی فراکسیون حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی از درخواست این فراکسیون برای بازدید از زندان اوین خبر داد.
بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طبق وظایف نمایندگی و اختیارات نظارتی مجلس، یکی از برنامه‌های فراکسیون حقوق شهروندی بازدید از زندانها از جمله زندان اوین است. وی افزود: بر همین اساس تقاضای فراکسیون حقوق شهروندی برای بازدید از زندان‌ها از جمله زندان اوین در نامه‌ای خطاب به آقای آوایی وزیر دادگستری تحویل ایشان شد و امیدواریم هماهنگی‌های لازم برای بازدید اعضای فراکسیون از زندان‌ها انجام شود.
توضیح در رابطه با فوت سینا قنبری
درخواست جمعی از نمایندگان مجلس برای بازدید از اوین در حالی است که روز گذشته دادستان تهران از آزادی هفتاد نفر دیگر از متهمان ناآرامی های اخیر خبرداد.
عباس جعفری دولت‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: در پی دستگیری تعدادی از متهمان آشوب‌های اخیر و در راستای اجرای دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر ضرورت تفکیک میان افراد فریب‌خورده و عوامل اصلی این آشوب‌ها، تعداد هفتاد نفر دیگر از متهمان پس از تکمیل تحقیقات مقدماتی و با اخذ ضمانت آزاد شدند.وی هم‌چنین در خصوص خودکشی یکی از متهمان در قرنطینه زندان اوین، اظهار داشت: پس از این حادثه با حضور فوری بازپرس دادسرای جنایی در محل وقوع، پرونده قضایی تشکیل گردید، از مأموران زندان و مطلعین تحقیقات لازم به عمل آمد و موضوع در دست بررسی است؛ ضمن آن‌که مراتب به خانواده متوفی اعلام گردیده است.
3700 نفر کل آمار بازداشتی ها
عضو اصلاح‌طلب کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بازداشت افراد در ناآرامی‌های اخیر کشور توسط نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی بوده، اعلام کرد: نمی‌توان آمار دقیق دانشجویان دستگیرشده را اعلام کرد.
محمود صادقی درباره آخرین آمار دانشجویان بازداشتی در اعتراضات و نارامی‌‎های اخیر کشور، گفت: آمارهای متفاوتی از نهادهای مختلف در خصوص دستگیری دانشجویان در جریان اعتراضات اخیر به نمایندگان مجلس ارائه شده است لذا نمی‌توان آمار دقیقی از بازداشت دانشجویان ارائه کرد. وی آمار کل بازداشتی‌های اخیر را حدود 3 هزار و 700 بازداشتی در سراسر کشور اعلام و تصریح کرد: با توجه به اینکه بازداشت این افراد توسط نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی بوده است نمی‌توان آمار دقیق دانشجویان را اعلام کرد. عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: بر اساس آمار دستگاه‌ها و نهادهای مختلف و مراجعات مردمی، تعداد دانشجویان بازداشتی حدود 40 تا 68 نفر تخمین زده می‌شود که با توجه به آزادی بسیاری از این افراد این آمارها در حال کاهش است. صادقی افزود: مشخصات برخی از افرادی که مشخص نیست چه نهادی آن‌ها را دستگیر کرده است در قالب لیستی به وزارت خانه های اطلاعات، کشور و علوم ارائه شده است تا مشخص شود این افراد را کدامیک از نهادهای امنیتی یا انتظامی دستگیر کرده‌اند و خانواده‌ آنان از بلاتکلیفی خارج شوند.
نگرانی برای دختران دانشجوی بازداشتی
همچنین نماینده مردم اصلاح‌طلب مردم دماوند نیز روز گذشته در این ارتباط با بیان اینکه نمایندگان برای پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی با برخی مقامات صحبت‌های داشته‌اند، اظهارداشت: ما بویژه برای دانشجویان دختر نگران هستیم. اما آنطور که به ما گفته‌اند باید فرایند سیستم قضایی یا سیستم امنیتی و اطلاعاتی طی شود و بعد هم سوابق و مسایل قبلی و بعدی مورد نظر قرار بگیرد و بعد آزاد شوند اما به هر حال آنطور که من شاهد هستم بسیاری از نمایندگان تهران به جد پیگیر این مسئله هستند.
برچسب ها: تیتر امروز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کافه الدورادو
تنیس داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تلگرام تیترامروز داخلی
قصر باران داخلی
دست های مهربان داخلی
اینستاگرام داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
مازند اسپرت