امروز: ۲۶ دی ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۱۰۸۲
۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹

ما تا به حال در کشور دو نوع نگاه و نگرش سیاسی داشته و داریم. یکی اصولگرایی است که با دیدگاه خاصی به مدیریت کشور، مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و رأی مردم می‌نگرد که در اوایل انقلاب تا دهه دوم معروف به خط بازار یا جناح راست بود. دیدگاه دوم دیدگاه اصلاح‌طلبی است که در آن دهه‌ها به‌عنوان خط امام(ره) یا چپ مطرح می‌شد. در میان این دو جریان افراد معتدل و افرادی که روش اعتدالی دارند و از تندروی و کندروی پرهیز می‌کنند فراوانند. یک اقلیت تندرو در میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان بخصوص در میان اصولگرایان وجود دارند که معمولا با عنوان گروه‌های فشار یا افراطیون در جامعه شناسایی می‌شوند. البته در میان اصلاح‌طلبان اندک کسانی هستند که به تندروی مطرح باشند.
 اینکه در عرصه سیاسی ما گفتمان سومی را به نام اعتدالگرایی بخواهیم تعریف کنیم، چندان آسان نیست اما باید توجه داشت که انقلاب ما بر اساس اعتدال است چرا که دین اسلام و تشیع علوی بر پایه اعتدال است. اعتدال گفتمان جدیدی نسبت به مسائل جاری کشور نیست بلکه نوعی روش منطقی و عاقلانه در برابر افراط و تفریط است. بنابراین من معتقدم اصلاحات و اعتدال اصلا در درون انقلاب و اسلام نهفته شده است. از سال 92 که این بحث‌ها مطرح بود در برخی مطبوعات یادداشتی داشتم که اعتدالگرایی و اصلاح‌طلبی یکی است. اصلاح‌طلبی یک گفتمان و اعتدالگرایی روش و شیوه‌ای است که اصلاح‌طلبی بر اساس آن روش برخورد می‌کند. بنابراین اگر بخواهیم گفتمان سومی را تعریف کنیم باید نخست اصولی را مشخص کنیم و ببینیم که اعتدالگرایی چه نگاهی در زمینه مسائل سیاسی اقتصادی و فرهنگی دارد که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان ندارند. من فکر نمی‌کنم اعتدالگرایان حرف جدید داشته باشند که بشود با آن گفتمانی را راه‌اندازی کرد. اعتدال جریان فکری نیست بلکه روشی منطقی و عقلانی است.
 البته اینکه برخی‌ درصدند دولت آقای روحانی را بدون پشتوانه اصلاح‌طلبی معرفی کنند نیز امری غیر واقعی است. همه ملت می‌دانند که پیروزی آقای روحانی در سال 92 از زمانی رقم زده شد که اصلاح‌طلبان بالاجماع و بالاتفاق از ایشان حمایت کردند. اگر چنانچه این حمایت نبود و اصلاح‌طلبان کاندیدای دیگری را دنبال می‌کردند قطعا سرنوشت انتخابات به‌گونه دیگری رقم می‌خورد. در سال 96 نیز اوضاع همین‌گونه بود اگر اصلاح‌طلبان روی آقای روحانی اجماع نکرده بودند باز دچار مشکل می‌شدیم، پس چه اصراری است که برخی می‌‌خواهند آقای روحانی را از اصلاح‌طلبان جدا کنند و بگویند اصلاح‌طلبان عامل پیروزی آقای روحانی نبودند؟ من معتقدم هم اکنون نیز که دولت مستقر است و قدرت را در دست دارد اگر اصلاح‌طلبان از آقای روحانی حمایت نکنند قطعا دولت دچار مشکل خواهد شد و مخالفان دولت جسورانه‌تر مقابل دولت خواهند ایستاد و مانع موفقیت دولت خواهند شد.
 رمز پیروزی آقای روحانی حمایت بی‌چون و چرا و قاطع اصلاح‌طلبان است. البته حمایتی که توأم با پیشنهاد و نقد باشد نه حمایت مطلق که هیچگونه نقد و انتقادی را همراه نداشته باشد. گلایه و انتقاداتی وجود دارد، اما حمایت نیز وجود دارد. بنابراین برخی اصرار نکنند که موجب دلخوری اصلاح‌طلبان شود. من نمی‌خواهم‌ درصد مشخص کنم، اما اگر حمایت اصلاح‌طلبان نبود آقای روحانی قطعا‌درصد کمی از آرا را به خود اختصاص می‌داد. ما با کمال افتخار از ایشان حمایت کردیم چرا که او را در میان سایر کاندیدا‌ها اصلح و مناسب‌‌ترین دیدیم.
 اصلاح‌طلب‌ها بارها گفته‌اند که ما سهم‌خواهی نمی‌کنیم، وظیفه دولت است که به اصلاح‌طلبان توجه بیشتری کند. حال اگر اصلاح‌طلبان سهم‌خواهی نکرده و مطالبه‌گری نمی‌کنند، برخی هم در مقابل بی‌مهری و کم لطفی نکنند. اگر اصلاح‌طلبان رنجیده خاطر شوند نمی‌توانند کاملا حمایت کنند. پس نباید کاری کنند که رنجشی به‌وجود آید. این حرف‌هایی که برخی از آقایان در جلسات خصوصی مطرح کرده‌اند و اکنون به رسانه‌ها کشیده می‌شود ممکن است موجب کدورت شود. تقاضای من از دوستان نزدیک آقای روحانی این است که بگذارند با کمال وحدت و صمیمیت دولت، اعتدالگرایی و اصلاح‌طلبی حمایت شوند تا آقای روحانی بتواند مشکلات کشور را حل کند تا ناامیدی که برخی اعلام می‌کنند به رضایت و امیدواری بیشتر تبدیل شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم