امروز: ۲۷ دی ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۰۴۴۷
۰۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
تیتر امروز از مسکن مهر و مشکلاتی که همچنان پابرجاست گزارش می دهد:
مسکن مهر همانند سایر ساختمان‌ها ساخته می‌شود و با همان اصول و مقررات اما آنچه که بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد کنترل مضاعف است که ناظران باید کار خود را به درستی انجام دهند.

به گزارش تیتر امروز، مسکن مهر طرحی بود در دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران، برای خانه‌دار کردن قشرهای کم درآمد که طبق آن دولت با واگذاری زمین رایگان سعی داشت خانه سازی را تشویق کند. تا روز
۲۲ مردادماه سال ۱۳۹۶ تعداد یک میلیون و ۸۲۹ هزار و ۸۳۹ واحد مسکن مهر تکمیل و افتتاح شده که ۴۵ درصد از این تعداد در زمان دولت حسن روحانی افتتاح شد و تعداد و یک میلیون و 568 هزار و 452 واحد از کل واحدهای افتتاح شده تحویل خانوارها شد که ۵۶ درصد آن در زمان روحانی انجام شد.

این طرح پس از افزایش شدید بهای مسکن در ایران شروع شد و دولت برای تأمین مالی این طرح از بانک مرکزی قرض کرد، که منجر به رشد نقدینگی و افزایش تورم شد به طوری که نیمی از کل پول‌های چاپ شده در تاریخ ایران صرف ساختن مسکن مهر شد.

خانه‌های ساخته شده در این طرح عموماً در حاشیهٔ شهرها بودند و فکری برای امکانات گوناگون نظیر آب و برق و گاز و تلفن آنها نشده بود اما در مجموع برای برخی از افرادی که توانایی خرید مسکن را نداشتند این طرح برایشان بسیار مناسب بود هرچند در بسیاری از موارد ساکنان با مشکلاتی نیز مواجه شدند.

سید جواد جمالی مسئول مسکن مهر بنیاد مسکن استان مازندران در گفت و گو با تیتر امروز، با بیان اینکه بنیاد مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر فعالیت دارد، گفت: در حال حاضر در استان مازندران مجموعا ۱۶ هزار و ۶۸۸ واحد مسکن مهر ساخته شده که ۱۵ هزار و ۶۷ واحد آن به اتمام رسید.

جمالی افزود: با توجه به آنکه مسکن‌های مهر بر طبق ضوابط نظام مهندسی ساخته شد و با مجریان و ناظران این واحدها ساخته شدند و فورمت آن فرقی با بقیه پروژه‌ها ندارد و چهار رشته عمران، طراح، برق و مکانیک زیر نظر نظام مهندسی و با توجه به ظوابط شهرداری فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نباید مسکن مهر را از ساختمان‌های دیگر جدا کرد، تصریح کرد: هر اتفاقی که در ساختمان‌های دیگر می‌افتد از هنگام طراحی و اخذ پروانه و نظارت روال همان ضوابط نظام مهندسی است و اگر در این روند مشکلی وجود داشته باشد باید در تمامی ساختمان‌های دیگری به غیر از مسکن مهر نیز این مشکلات وجود داشته باشد چراکه مهندسان ناظر همان مهندسان ناظر مورد تأیید نظام مهندسی و در سطح بزرگتر شرکت‌های طراحی نظام فعالیت خود را انجام می‌دهند.

مسئول مسکن مهر بنیاد مسکن استان مازندران، یادآور شد: مسکن مهر همانند بقیه ساختمان‌ها ساخته می‌شود و با همان اصول و مقررات اما آنچه که بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد کنترل مضاعف است که ناظران باید کار خود را به درستی انجام دهند.

این مسئول با بیان اینکه مسکن مهر با دو سیستم، خود مالک و دولتی ارائه می‌شود، عنووان کرد: در مسکن مهر دولتی قیمت آن کمتر از مسکن مهر خود مالک است و علت آن در تفاوت ساختمان نیست بلکه مهمترین عامل آن است که مالک پولی بابت زمین خانه خود پرداخت نمی‌کند زیرا زمینش مربوط به دولت است و فرد مستعجر آن می‌شود و در خود مالک دولت فقط از آن حمایت کرده و به آن تسهیلات ارزان قیمت می‌دهد یعنی همان طور که دولت از طریق بانک مسکن به افراد تسهیلات ۵۰ میلیون با بهره ۱۸ درصد می‌دهد اما دولت ۲۰ میلیون با نرخ ۴ الی ۷ درصد به مردم داد.

وی تصریح کرد: تسهیلاتی که دولت برای مسکن مهر دولتی و خودمالک در اختیار مردم قرار می‌دهد تفاوتی ندارد و بیشترین میزان آن ۴۰ میلیون بوده که در مراکز استان‌ها ۷ درصد و در شهرهای دیگر ۴ درصد است.

امیر اسدی ساکن مسکن مهر مهرداد واقع در خیابان بابل در شهرستان قائم‌شهر در گفت و گو با تیتر امروز، گفت:

این مسکن مهر هم مکانش و نیز پیمانکاری که این جا را ساخت بسیار فردی قابل اعتماد بود و با توجه به آنکه ۶ واحد است آب و برق و گاز آن دایر بوده و همگان از آن راضی هستند و هر چند از نظر زیبایی در نمای ساختمان کمی نازیبا است اما در بقیه موارد مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: مسکن مهر به پیمانکار بستگی دارد زیرا برخی از پیمانکاران در ساخت و نظارت کوتاهی می‌کنند اما در مجموع مسکن مهر در طرح و ایده آن مشکلی وجود ندارد.

فاطمه براری ساکن مجتمع پردیسان 80 واحدی در شهرستان قائم‌شهر در گفت و گو با تیتر امروز، درباره مشکلات مسکن مهر در این واحد، گفت: حدود پنج سال است که با مشکل فاضلاب مواجه بوده و خودم حدود چهار سال شخصا پیگیر این مشکل هستم و تمامی مسئولان در جریان هستند و اطلاع دارند و تصمیم بر آن شد که مشکلمان را با کانال کشی حل شود اما متأسفانه امروز و فردا می‌کنند.

براری افزود: دهانه چاهایمان در محوطه باز است و هر لحظه احتمال خطر وجود دارد و مسئولان هربار برای بازدید حاضر می‌شوند اما همچنان جوابی و مشکلی حل نشد.

وی با اشاره به اینکه فرماندار شهرستان قائم‌شهر در روزهای آینده اعلام برگزاری جلسه‌ای برای حل این مشکل را دادند، تصریح کرد: از سازمان بحران 50 میلیون تومان بودجه را برای حل مشکلات فاضلاب این مسکن مهر دریافت کردیم و در روزهای آینده با برگزاری جلسه‌ای شاید این مشکل نیز حل شود.

این فرد ساکن مسکن شهرستان قائم‌شهر، یادآور شد: تمامی افرادی که در این مجتمع زندگی می‌کنند بسیار با مشکل مالی مواجه هستند به طوری که حتی قدرت پرداخت شارژ و نیز استخدام یک نگهبان را ندارند و حال از این افراد درخواست پرداخت برای حل مشکل فاضلاب را می‌دهند اما کسی جوابگو نیست.

وی بیان کرد: مسئولان اعلام می‌کنند که این وظیفه ساکنان است که مشکل فاضلاب را حل کنند در حالی که خانواده‌های ساکن در این مجتمع پولی ندارند و خود با مشکل مالی مواجه هستند.

براری گفت: هنگام ساخت این مجتمع آقای فرماندار کلنگ آن را زد و آقای شهردار وقت پایانکار را به مهندسش داد پس آنان مشاهده کردند که این مکان بدون مشکل است اما به این مسئله توجه نکردند که چون این مکان شالیزاری بود و سطح آب آن زیاد است بنابراین در مرحله نخست باید به فکر چاه فاضلاب آن می بودند در حالی که برای 20 خانوار یک فضلاب 6 متری احداث شد و هنگامی که این چاه پر شد چاه جدیدی حفر کردند و آن نیز پر شد و در حال حاضر زمینی برای احداث چاه وجود ندارد و هر چه هم چاه کنده می‌شود باز هم به سرعت به دلیل بالا بودن سطح آب پر می‌شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر بوی فاضلاب ساکنان را اذیت می‌کند و محوطه وسط شکسته و سر چاه‌ها باز است که دور آن بلوک چیده شد.

بنفشه خسروی در مجتمع سه طبقه‌ای با 12 واحد در شهرستان سوادکوه شمالی شهر شیرگاه کوچه کارخانه در گفت و گو با تیتر امروز، درباره مجتمع مسکن مهر ساکن در آن، گفت: حدود دو میلیون 700 به آنان پرداخت شد که بعد عنوان کردند که پیمانکار اولیه پس از دریافت آن را بالا کشید و رفت و در حال حاضر برای این خانه 22 میلیون به آنها پرداخت شد و 40 میلیون برایمان وام اختصاص یافت.

خسروی افزود: در این مجتمع برای هر واحد به طور جداگانه برق نصب نشده و همه واحدها از یک برق واحد استفاده می‌کنند و بقیه ساکنان با یک سیم سیار برق را به منازل خود متصل کردند.

وی تصریح کرد: از هر واحد دو میلیون برای نمای ساختمان دریافت کردند اما برای آنکه نمای مناسب نصب کنند با پودر سنگ و سیمان تنها برای پوشاندن بدنه ساختمان استفاده شد تا برای آنان هزینه کمتری در برگیرد در حالی که همگان برای نمای ساختمان جداگانه هزینه‌اش را پرداخت کردیم.


مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم