امروز: ۲۶ دی ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۰۱۴۳
۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۶
" مرگ ِ تدریجی ِ یک رؤیا"
شاید آن زمان که اصلاح طلبان با شور و شعف شاهد بودند که اسحاق جهانگیری با ضربات سهمگین ِ خود محمدباقر قالیباف را به گوشه ی رینگ برده و هوای تنفس را از او میگیرد تا رمقی برای مبارزه با حسن روحانی نداشته باشد, گمان نمیبردند قهرمان ِ آن روزهایشان هرروز مجالش در کابینه محدودتر شود.

تیتر امروز؛ حسین علیپور _ شاید آن زمان که اصلاح طلبان با شور و شعف شاهد بودند که اسحاق جهانگیری با ضربات سهمگین ِ خود محمدباقر قالیباف را به گوشه ی رینگ برده و هوای تنفس را از او میگیرد تا رمقی برای مبارزه با حسن روحانی نداشته باشد, گمان نمیبردند قهرمان ِ آن روزهایشان هرروز مجالش در کابینه محدودتر شود.
 
معاون اولی که با ادعای نمایندگی اصلاحات به میان آمد و خود را سپر ِ ضربه های وارد به روحانی کرد تا انتخابات 96 به کام ِ رئیس ش گردد و البته خود برای آینده ای نه چندان دور یعنی 1400 آماده شود.

پس از انتخابات اما بازی در پس ِ پرده طوری دیگر رقم خورد, محدودیت شامل حال معاون اول شد, طوریکه محمود واعظی همه کاره ی دفتر رئیس جمهور شد و محمد نهاوندیان سکان کشتی ِ اقتصادی دولت را به عهده گرفت. بنظر اسحاق جهانگیری به کناری رفته و واعظی و نهاوندیان جای او را هر روز تنگ تر و تنگ تر میکردند. دو عضو ارشد حزب ِ "اعتدال و توسعه" حزبی که زیر پرچم ِ حسن روحانی است جا پای "کارگزارانی" میگذارد که اسحاق جهانگیری رئیس شورای مرکزی آن بوده است.

فشارها طوری نشان داده شده که بارها صحبت از کناره گیری ِ جهانگیری و یا درخواست اصلاح طلبان از ایشان برای ماندن در کابینه مطرح شده است. گویی "اسحاق" به زیر سایه ی عبای "حسن" رفته و باید تاوان کاندیداتوری خود در انتخابات 96 را بدهد , حضوری که روحانی به ناچار و فشار ِ اصلاح طلبان ارشد به آن تن داده بود.

آنچه در ظاهر رو مینمایاند دعوای "واعظی_ جهانگیری" در دولت است. همانیکه سیاسیون از آن بعنوان زورآزمایی ِ "اعتدال و توسعه با کارگزاران" نام میبرند که در یک سر اعتدالیون ِ راستگرا قرار دارند که برای 1400 آماده میشوند و شرایط را برای ریاست جمهوری علی لاریجانی مهیا میکنند و حتی در این زمینه معامله هایی برسر کابینه با مجلس کرده و سهم هایی گرفته و وعده هایی داده اند و در سویی دیگر اعتدال گرایان متمایل به اصلاحات که در پی ِ ریاست جمهوری اسحاق جهانگیری برای دوره ی بعدی انتخابات هستند و رسیدن او به پاستور را جزئی از پروژه ی قدم به قدم ِ خود در جهت اصلاحات تصور میکنند .اما اگر نیک بنگریم , بازی طوری دیگر در جریان است...


انگار اصلاح طلبان همیشه دست ِ پایین را در برابر برادر بزرگتر ِ خود یعنی اعتدالیون دارند. چه آن زمان که در بود ِ علی اکبر هاشمی رفسنجانی مجبور به پذیرش "حسن روحانی" در برابر "محمدرضا عارف" شدند و چه امروز که دایره ی انتخابشان در کف به لاریجانی و در سقف به جهانگیری میرسد.
بحث ِ ما اما وزنه ی سنگین تر  ِ  علی لاریجانی و راستگرایان ِ دولت در برابر اسحاق جهانگیری و اصلاح طلبان دولت نیست, روی ِ سخن با تحت ِ منگنه قرارگرفتن ِ اصلاح طلبان است.

انگار سهم ِ اصلاح طلبان و حامیان اجتماعی شان تنها ساختن ِ رأی برای اعتدالیون است, و بعد از آن باید به تماشای بازی بنشینند , گاهی پشیمان شوند اما چون متهم به انشقاق خواند شد باید لب فروببندد و تنها گلایه هایی سربسته کنند و البته در نهایت به کاندیداتوری ِ اسحاق جهانگیری دل ببندند. اینگونه است که صادق زیباکلام ها برای رئیس جمهور شدن او طرح استعفای زودهنگام َش را ارائه میدهند و محمدعلی ابطحی ها از آن دفاع میکنند!

بحث اما استعفا دادن و ندادن معاون ِ اول نیست , روی سخن این است که چرا اصلاح طلبان ابزاری شده اند تا پسران ِ فکری هاشمی به قدرت برسند و خود تنها به گلایه و نقد دل خوش کنند. مگر نه این است که اعتدال _ توسعه و کارگزاران هر دو از یک منشأ سرچشمه میگیرند و  چرا اصلاح طلبان دایره ی انتخاب خود را به یک جریان فکری ِ خاص واگذار کرده و تنها در زمین ِ آنها بازی میکنند؟ موجی که روزگاری از سیدمحمدخاتمی و عبدالله نوری و میرحسین موسوی حرف میزد و گاها از آنها نیز عبور میکرد حالا باید نظاره گر بازی ِ اعتدالیون و انتخاب کردن بین گزینه ی اعتدال_ توسعه و گزینه ی کارگزاران باشد!

اسمش را هر چه میخواهند بگذارند, چه از تقدم "استراتژی بر ایدئولوژی" دم بزنند و چه از رقابت ِ " تکنوکرات ها و بوروکرات ها " سخن گویند, مهم نیست. بنظر وقت ِ آن است که حتی به شرط متهم شدن به تئورسین های اصلاح طلبی تلنگری زد تا هر چند وقت یکبار از زمین بیرون بروند و با چشمانی بازتر به بازی بنگرند, آنگاه خواهند دید که اصلاح طلبی به دام ِ شطرنج بازان قهار ِ سیاست افتاده و اینگونه, دیرزمانی ست که مرگ تدریجی یک رؤیا آغاز شده است...!

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم