امروز: ۲۶ دی ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۰۱۳۴
۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۰
تیتر امروز گزارش می دهد:
سیر حرکت در نساجی مازندران به گونه‌ای بوده که با فرسودگی ماشین‌آلات، بخش‌های مختلف این سه کارخانه تعطیل شده و همواره قائمشهر را به محل اعتراض کارگران کارخانه نساجی تبدیل کرده است. شاید کمتر خانواده‌ای را در این شهرستان بتوان پیدا کرد که عضوی از آن در کارخانه نساجی فعالیت نداشته است، اما این کارخانه اکنون تنها گونی و کنف تولید می‌کند تا عملا برند نساجی مازندران همچون دیگر برندهای به‌جامانده از گذشته به چشم خویشتن ببیند که جانش می‌رود.

پایگاه خبری تیتر امروز (www.titreermiz.ir):   

یکی از صنایعی که از دیرباز در کشور ما به ویژه در استان مازندران رونق خاصی داشته، صنعت نساجی است. صنعتی که در کنار فروشگاه های کفش ملی، حتی در دورافتاده ترین شهرستان های کشور نمایندگی داشت. وجود مزارع پنبه که از مواد اولیه صنعت نساجی به شمار می رود موجب جان گرفتن این صنعت در استان های شمالی به ویژه قائم شهر بود. با این وجود می توان اذعان داشت که فروشگاه های کفش ملی و بلا در شهرستان ها زنده مانده اند اما نمایندگی های صنعت نساجی مازندران که روزگاری شمال کشور را به قطب نساجی کشور تبدیل کرده بود، اکنون به خاطره تبدیل شده و انگار نمی خواهد به دنیای حقیقی بازگردد.

نساجی مازندران سال 1336 در زمینی به مساحت تقریبی 30 هکتار در شرق قائمشهر (شاهی سابق) ایجاد شد تا منسوجات پرده‌ای، ملحفه‌ای، پیراهنی، فاستونی و... را به تولید برساند. هزینه این واحد تولیدی بزرگ صنعتی از محل اعتبارات دولتی تامین شد. نساجی مازندران از سه کارخانه شماره یک، دو و سه تشکیل شده بود. در شماره یک، واحد چیت‌سازی بود. در شماره دو، منسوجات پرده‌ای، ملحفه‌ای، پیراهنی، فاستونی و... به تولید می‌رسید و کارخانه شماره سه که سال 1356 از محل سرمایه شرکت و با مشارکت بانک صنعت و معدن به بهره‌برداری رسید، برای تولید نخ و منسوجات نخی و مصنوعی به کار گرفته شد.

دلایل تعطیلی کارخانه

در دوره های گذشته این کارخانه نیز مانند بسیاری از کارخانه های دیگر با فراز و نشیب های فراوانی روبه رو بود اما کارخانه شماره دو که از قدیمی ترین واحدهای تولید نساجی به شمار می رفت، به دلیل سوءمدیریت تعطیل شد. در ادامه دو کارخانه باقیمانده هم دچار رکود تولید شدند اما با همت مسؤولان و اهالی رسانه شهرستان جانی تازه در کالبد این واحدها دمیده شد و با مدیریت جدید خط تولید در این واحدها در حال فعالیت است.

درهمین زمینه استاندار مازندران با اشاره به سابقه حدود یک قرنی فعالیت کارخانه های نساجی در قائمشهر و نقش آن در اقتصادی شهرستان و زندگی مردم، به؛ به روز نشدن امکانات و تجهیزات متناسب با پیشرفت های تکنولوژی و متناسب نبودن محصولات با ذائقه جامعه را از مشکلات واحدهای صنعتی از جمله کارخانه های نساجی مازندران اعلام کرد .

وی وضعیت کنونی واحدهای صنعتی و تولیدی مازندران از جمله کارخانه های نساجی قائمشهر را میراث گذشته دانست و تاکید کرد : باید این میراث را اصلاح کرد تا محصولاتی متناسب با نیاز و ذائقه جامعه تولید و عرضه شود.

اسلامی بازاریابی و بازگرداندن کارخانه ها به عنوان دارائی های کشور را به مدار تولید از برنامه های مهم دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته برشمرد و تاکید کرد که این برنامه با اصلاح و ادامه پرداخت تسهیلات رونق تولید ادامه مییابد.

استاندار مازندران یکی از مشکلات استان را ورود سرمایه گذار نماها به حوزه اقتصادی دانست و تاکید کرد: برای تحقق برنامه های دولت در احیای صنایع ، شناسائی سرمایه گذاران واقعی و سپردن مجموعه های صنعتی به آنان در استان پیگیری می شود .

وی گفت : با ورود سرمایه گذاران واقعی، ظرفیت های از دست رفته اقتصادی احیا می شود و کارخانه ها به مدار تولید باز خواهند گشت.

اسلامی اصلاحات اقتصادی را نیازمند همراهی مردم دانست و اظهار داشت : مازندرانی ها همواره شاگرد اول حضور در صحنه های دفاع از نظام بودند و در زمان جنگ‌ بیشترین حضور و در زمان انتخابات بیشترین مشارکت را داشتند و به طور قطع در اصلاح امور اقتصادی هم نقش خود را بخوبی ایفا خواهند کرد.

نساجی مازندران شناسنامه نساجی ایران است

یک کارشناس نساجی با بیان اینکه نساجی مازندران شناسنامه نساجی ایران است، اظهار کرد: این واحد تولیدی، از نظر تولید ناخالص ملی رتبه سه و چهار کشوری را داد ولی تاکنون هیچ تشکل نساجی در استان تشکیل نشده بود و این امر سبب شد برای بهبود شرایط نساجی استان که از نظر تولید ناخالص رقم قابل مقایسه‌ای دارد تشکل نساجی و پوشاک را راه‌اندازی کنیم.

پیمان ‌ولی‌پور ادامه داد: متخصصان صنعت نساجی در قالب این انجمن گرد هم جمع‌آمدند تا اتحاد قوی و تخصصی در صنعت نساجی و پوشاک ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه اصل تولید از تجارت شروع می‌شود و زمانی که امنیت اقتصادی نباشد تولید ارزشی ندارد، تصریح کرد: سیاست‌های داخلی و خارجی ایران نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

استفاده از نیروهای متخصص و باتجربه همراه با دانش روز

استفاده از نیروهای متخصص و باتجربه همراه با دانش روز رشته نساجی، می‌تواند گامی بلند و موثر در بهبود این صنعت در کشور بردارد و اعضای هیأت مدیره انجمن متخصصان نساجی، انجمن صنعت پوشاک و انجمن نساجی دورهم جمع شدند و هر دو ماه یک‌بار به واحدهای نساجی در سراسر کشور سر می‌زنند تا علاوه بر آشنایی صاحبان صنایع با همدیگر، تبادل اندیشه و راه‌کار تخصصی برای احیاء و زنده نگه داشتن صنعت نساجی انجام شود.

سیر حرکت در نساجی مازندران به گونه‌ای بوده که با فرسودگی ماشین‌آلات، بخش‌های مختلف این سه کارخانه تعطیل شده و همواره قائمشهر را به محل اعتراض کارگران کارخانه نساجی تبدیل کرده است. شاید کمتر خانواده‌ای را در این شهرستان بتوان پیدا کرد که عضوی از آن در کارخانه نساجی فعالیت نداشته است، اما این کارخانه اکنون تنها گونی و کنف تولید می‌کند تا عملا برند نساجی مازندران همچون دیگر برندهای به‌جامانده از گذشته به چشم خویشتن ببیند که جانش می‌رود.

مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم