امروز: ۲۷ دی ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۷۰۰۸۷
۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
تیتر امروز گزارش می دهد:
برخی از ارقام جداول هزینه و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای لایحه بودجه ۹۷ برخلاف ادعای شفافیت و انضباطی که رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته، اختلاف فاحشی با هم دارند.

پایگاه خبری تحلیلی تیتر امروز؛ به گزارش فارس، لایحه بودجه ٩٧ بر اساس گفته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، دارای ویژگی‌ متمایزی نسبت به سال‌های قبل است. به عقیده کارشناسان، لایحه بودجه ٩٧ در سال پس از انتخابات دوره دوم ریاست‌جمهوری، با نگاه جسورانه نسبت به موضوع افزایش نرخ حامل‌های انرژی، حذف یارانه غیرنیازمندان و ایجاد اشتغال و تولید تدوین شده است.

پیش‌تر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود درحالی‌که هزار ردیف بودجه‌ای وجود دارد، اما دولت در سال ٩٧ بودجه مربوط به ٣٤٠ دستگاه، ردیف ملی و دستگاه‌های استانی را بر اساس قیمت تمام‌شده تخصیص خواهد داد و ٣٣٧ ردیف متفرقه به ١٣٩ ردیف کاهش خواهد یافت و سهم اعتبارات متفرقه از ٢٠ درصد به ١٢ درصد کاسته می‌شود. یکی دیگر از مباحث این لایحه، به موضوع شیوه بودجه‌ریزی آن بازمی‌گردد که طبق گفته نوبخت بخش‌هایی از آن بر مبنای قیمت و هزینه تمام‌شده و به صورت بودجه عملیاتی تدوین شده است.

با مداقه‌ نسبت به ارقام و اعداد اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در جدول شماره شش و هفت و حتی پیوست چهارم لایحه بودجه ٩٧ شاهد اختلاف و آشفتگی آماری در این مباحث هستیم. این وارسی نشان می‌دهد سرجمع کل اعتبارات در سه جدول ذکرشده متفاوت است. طبق نظام بودجه‌ریزی، ارقام مربوط به جدول شش و هفت باید یکسان و مشابه باشد، درحالی‌که با نگاهی نه‌چندان عمیق به این دو جدول شاهد تفاوت و اختلاف ارقام هستیم.

به‌طوری‌که جمع کل سه ردیف برآورد اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای (دستگاه‌های اجرائی ملی، ردیف متفرقه، منابع و مصارف دستگاه‌های اجرائی، محلی در استان‌ها) هم‌خوانی ندارند. در جدول شش این رقم (جمع کل اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای) ٣,٩٣٧.٢١٢.٨٩٠ میلیون ریال بوده و در جدول هفت این رقم ٤.٢٤٩.١١٠.٨٩١ میلیون ریال درج شده است. با دقت و وارسی بیشتر علت این اختلاف در حقیقت عدم پیش‌بینی اعتبار مربوط به تملک دارایی‌های مالی در جدول شش بوده که خود رقمی بالغ بر ٣١١.٨٩٨.٠٠١ میلیون ریال است.

برچسب ها: تیتر امروز ، بودجه97
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم