امروز: ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۹۷۷۱
۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۵
رئیس نظام مهندسی ساختمان نوشهر تاکید کرد
رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی نوشهر با تاکید بر اینکه طرح تفصیلی در این شهر نیاز به بازنگری اساسی دارد، گفت: در این راستا باید از مهندسان مشاور بومی که روی منطقه شناخت دارند استفاده شود.


به گزارش تیتر امروز، مازیار درویشی نژاد در جمع خبرنگاران  با اشاره به اینکه دفتر نمایندگی نظام مهندسی نوشهر بالغ بر یکهزار و ۷۰۰ عضو در رشته های هفت گانه دارد، اظهار کرد: این رشته ها شامل معماری، عمران، برق، مکانیک، ترافیک نقشه برداری و شهرسازی است.
وی با بیان اینکه بیشتر مهندسان در رشته های عمران، معماری، برق و مکانیک هستند، خاطرنشان کرد: دفتر نمایندگی از طریق هیات رئیسه اداره می شود که بصورت انتخابی گزینش می شوند.
رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی نوشهر به مقایسه وضعیت اعضای هیات مدیره در دوره های قبل و دوره جدید پرداخت و تصریح کرد: از این دوره هیات رئیسه از سه نفره به تیم پنج نفره افزایش پیدا کرد و اگر چه در گذشته از هر رشته ای کاندید می شدند اما این دوره سیاست سازمان بر این بود که  دو نفر از عمران و یک نفر از معماری و یک نفر از تاسیسات  انتخاب شود و در مجموع هر رشته ای یک نماینده در ترکیب هیات رئیسه داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه در دفتر نمایندگی بیشتر موارد توسط هیات مدیره در استان تصمیم گیری شده و به دفاتر نمایندگی ابلاغ شده و ما مجری مصوبات هیات مدیره استان هستیم، خاطرنشان کرد: در داخل دفتر نمایندگی شهرستان کارهایی مانند کنترل نظارت از ساختمانهایی که در سطح شهر بوده و همچنین پروژه های روستایی بالای ۴ سقف و بالای ۸۰۰ متر به نظام مهندسی ارجاع می شود.
درویشی نژاد با بیان اینکه دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان علاوه بر کنترل نظارت و بازدید  همچنین در بحث گاز نیز خدمات رسانی می کند، بیان کرد: برای این کار نیز بازرسانی از رشته مکانیک انتخاب شدند که با طی دوره هایی صلاحیت بازرسی گاز گرفته و با تاییدیه نهایی از سوی نظام برای اخذ کنتور اقدام می شود.
وی ادامه داد: یکی دیگر از تفاهم نامه ها تفکیک آپارتمان است که از سوی نمایندگی نظام مهندسی انجام می شود و مهندسین نقشه بردار هم صلاحیت تفکیک آپارتمان را انجام داده و پس از تاییدیه کارفرما به اداره ثبت معرفی و در مرحله صدور سند قرار می گیرد.
رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان نوشهر با اشاره به اینکه در  کمیته های تخصصی هفتگانه معماری، عمران، برق، مکانیک، ترافیک، شهرسازی و نقشه برداری در هر گروه سه مهندس پایه یک و زبده قرار دارند، گفت: نگرانی ما در حال حاضر در بحث سازه ای نیست و شاید قبلا در بحث سازه مشکل داشتیم اما امروز به کیفیت مطلوب رسیدیم و نگرانی اصلی که عمر ساختمانها را کم می کند بحث تاسیسات به ویژه آب و فاضلاب است که در این راستا از کمیته های تخصصی برای  رفع مشکلات مردمی استفاده می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظام مهندسی در بحث مقاوم سازی در برابر زلزله چه اقداماتی انجام می دهد، یادآور شد: تا دوسال قبل آئین نامه زلزله  ویرایش سه بود و در ویرایش ۴ ریزبینانه به زلزله نگاه کرده است و تا جاییکه بتوانیم برای رفع عیب ساختمانهایی که دچار مشکل هست اقدام می کنیم.

درویشی نژاد با اعلام اینکه ساختمانهای تا ۴ سقف و زیر ۸۰۰ متر در روستاها زیر نظر نظام مهندسی نیست، اظهار کرد:
سعی می کنیم در بحث کنترل و نظارت از ساختمان ها بصورت رندوم گزارش گرفته و پس از انجام بازدید نتایج در اختیار مراجعی که پروانه صادر می کنند هم قرار می گیرد.

وی با اعلام اینکه سهمیه دفتر نمایندگی نوشهر برای تمام ورودیها در طول یکسال سقف ۲۰۰ هزار متر بود، بیان کرد:  با این حال در طول یکسال  فقط ۲۵ پروژه فاقد سابقه به مساحت ۳۰۰ هزار متر مربع در حریم شهری نوشهر و خارج از وظیفه این سازمان شناسایی شد و این یعنی بیشتر از حجم کارکرد ما است.

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان نوشهر در پایان با تاکید بر اینکه طرح تفصیلی نیاز به بازنگری اساسی دارد ، متذکر شد: در این راستا باید از مهندسان مشاور بومی که روی منطقه شناخت داشته باشند استفاده شود تا برای سازنده هم توجیه اقتصادی داشته و بسیاری از خلاف ها کم شود و با این اقدام از ابتدا می توان روی نقشه ها دخل و تصرف داشت و روی نقشه ها قویتر عمل کرد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ بعد از غروب آفتاب بارش شهابی در آسمان نقاط مختلف جهان دیدنی های امروز عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ دوستان قد بلند عجیب‌ترین‌ها در موزه‌ای به رنگ خون شیر‌ها شب‌ها چکار می‌کنند؟ اهواز؛ ۵۰ درجه بالای صفر
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم