امروز: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۹۷۵۶
۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
تصاویر دریافتی از ماهوارهای فضایی هابل و اسپیتزر نشان می‌دهد که سیاره فراخورشیدی WASP-18b ازمقادیر زیادی کربن مونوکسید و مقداراندکی بخار آب تشکیل شده است.
سیاره فراخورشیدی

به گزارش  تیتر امروز و به نقل از تک تایمز، بررسی داده‌های بدست آمده از تلسکوپ فضایی هابل و اسپیتزرنشان داد که سیاره غیرخورشیدی  WASP-18b که یک "مشتری داغ" (hot Jupiter)، در فاصله حدودا 325 سال نوری از زمین، فاقد آب است و لایه استراتوسفر آن با کربن مونوکسید پر شده است. قرار گرفتن در معرض کربن مونوکسید برای موجودات زنده روی زمین از جمله انسان مرگبار است.

لایه ازون در سیاره زمین، پرتو فرابنفش را در لایه استراتوسفر جذب می‌کند و این سیاره را در برابر بسیاری از تابش‌های مضر خورشیدی محافظت می‌کند.

در بسیاری از سیاره‌های فراخورشیدی مولکول‌های مانند مولکول‌های بکار رفته در کرم‌های ضدآفتاب از جمله اکسید تیتانیوم، نسبتی از اکسید تیتانیوم که معمولا به عنوان ماده ترکیبی در ضدآفتاب و یک رنگدانه رنگی روی زمین است، پرتو فرابنفش و تابش‌ مرئی را از سیاره میزبان جذب و انرژی گرمایی آزاد می‌کنند.

مطالعه جدید نشان داد که WASP-18b که در نزدیکی ستاره والد خود می‌چرخد، در مقایسه با دیگر سیاره‌ها ترکیب غیرعادی دارد.

ستاره‌شناسان توانستند با استفاده از نوری که از جو اطراف سیاره فراخورشیدی با طول موج‌های مادون قرمز ساطع می‌شود، رد طیفی از آب و دیگر مولکول‌های مهم را بدست آورند. نشانه‌های عجیب این سیاره‌ سنگین وزن شبیه به هیچ سیاره فراخورشیدی که تاکنون دانشمندان مورد بررسی قرار دادند، نبوده است.

مدلی کامپیوتری نشان داد که کربن مونوکسید بسیار و بخار آب اندکی در جو این سیاره وجود دارد. دو نوع اثر کربن مونوکسید یعنی اثر جذب در طول موج حدود 1.6 میکرومتر و اثر انتشار در طول موج حدود 4.5 میکرومتر نشان داد که استراتوسفر WASP-18b دارای کربن مونوکسید داغ است و تروپوسفر آن یعنی پایین‌ترین لایه اتمسفر، کربن مونوکسید سردتری دارد.

این اولین بار است که محققان دو اثر را در یک نوع مولکول موجود در جو یک سیاره فراخورشیدی مشاهده می‌کنند.

بنا به گفته محققان ترکیب بدست آمده و پروفایل T/P نشان می‌دهد، که این سیاره اولین نمونه با وارونگی حرارتی غیراکسیدی و فلزینگی اتمسفری ناسازگار با آنچه برای سیاره های هم جرم مشتری پیش‌بینی شده، است.

دانشمندان می‌گویند که جهان احتمالا کاملا متفاوت از مشتری و دیگر سیارات مشتری سان در دیگر سیستم‌های سیاره ای تشکیل شده است.

" کیله شپارد" (Kyle Sheppard)، عضو مرکز پروازهای فضایی "گودارد" (Goddard) گفت: ترکیب WASP-18b  تمام انتظارات را به چالش می‌کشد. ما سیاره فراخورشیدی دیگری نمی‌شناسیم که کربن مونوکسید به طور کامل سطح بالایی جو آن را پوشانده باشد.

نتایج این بررسی در The Astrophysical Journal Letters منتشر شده است
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای مسابقات ملی رباتیک و هوش مصنوعی چین تصاویر روز زندان مخوف برای خلاف سنگین‌ها / تصاویر
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم