امروز: ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۹۷۳۸
۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳

تیتر امروز؛ اگر به کلیت شرایط اصلاح‌طلبی بنگریم متوجه می‌شویم که اصلاح‌طلبی میان دو نیروی کشنده به سمت شرایط بهتر و نیروی بسنده برای حفظ شرایط موجود در نوسان است. معمولا اصلاح‌طلب‌ها باید در حکومت مستقر هم جای پا داشته باشند و هم در آرمان‌ها و مطالبات جدیدی که در میان گروه‌های پیش‌روی جامعه مطرح می‌شود، بتوانند جایگاهی داشته باشند تا این مطالبات را نمایندگی کنند. در غیر این صورت اگر از ساختارها بیرون بروند از اصلاح‌طلبی به سمت تندروی سوق پیدا می‌کنند. از سوی دیگر اگر آنها بخواهند در هر حال با شرایط موجود راضی بوده و به حداقل تغییرات تن دهند به نیروهایی خنثی و بی‌اثر تبدیل شده و نیروی حامی و اجتماعی خود را از دست می‌دهند.

این کلیت یک تئوری است و اگر جریان اصلاح‌طلب می‌خواهد درون ساختار نظام فعالیت کند، نمی‌تواند از چارچوب‌ها، قانون اساسی و کلیت نظام سیاسی عبور کند. البته اصلاح‌طلبان نباید هر امر غیرمرتبطی را پذیرا باشند. احزاب، گروه‌ها و چهره‌‌های ملی باید به کنشگری فعال روی آورند تا بتوانند به دستاورد‌های مورد نظر خود برسند.

این نوعی بند بازی حساس و دقیق است که آنها همواره باید خواسته‌های نیروهای اجتماعی حامی خود را نمایندگی کنند و به چانه‌زنی برای خواسته‌های آنها بپردازند. اگر به سطحی بالاتر برویم آنچه کنش‌های سیاسی اصلاح‌طلبی را در ایران معنا می‌کند واقعیت‌های پنهان توان و اعتبار اجتماعی آنها در صحنه سیاسی است. مثلا پس از مسائلی که در سال 88 به‌وجود آمد اصلاح‌طلبان نشان دادند که دارای پتانسیل مردمی و بازتابی از مطالبات اجتماعی هستند و در این راستا توانستند خود را بازسازسی کنند. از این‌رو در چند سال اخیر در انتخابات مختلف شاهدیم که آنها با حداقل امکان هم پیروز انتخابات می‌شوند. از این طرف اصلاح‌طلبان در آن سال در مواردی دچار خطای راهبردی شدند.

اولا نسبت به میزان قدرت و اثر بحشی خود دچار اغراق شده و از سوی دیگر توازن لازم را برای کنش سیاسی به‌درستی ارزیابی نکردند که متاسفانه موجب ایجاد صدماتی گردید. اصلاح‌طلبان پس از آن تلاش کردند با رهبری بزرگان اصلاحات این خلأ را تا حدی پر کنند که اوج آن اقدام به رأی دادن در دماوند بود. گرچه گذشت زمان نشان داد که آن تصمیم تا چه حد استراتژیک و درست بود. اگر قرار است که اصلاح‌طلبان در ساخت قدرت سیاسی ورود پیدا کنند این مساله مربوط به نهادهای متعدد است و نهادهای سیاسی عالی که پازل‌های سیاست و استراتژی‌های نظام سیاسی را طراحی می‌کنند در این زمینه تعیین‌کننده خواهند بود. پس ماجرا فراتر از این است که در ظاهر به‌نظر می‌رسد.

از طرف دیگر در ادامه وقایع آن سال نوعی روابط دوفاکتو به‌وجود آمد. بدین جهت که اصلاح‌طلبان در تعامل با نظام استراتژی‌های خود را تغییر دادند. نظام نیز تعامل جدیدی با اصلاح‌طلبان طرح کرد و در مجموع به بازسازی روابط کوشش شد. در اینجا نوع کنش و رفتار با برخی نهادها ذیل این دو سطر قرار می‌گیرد. به‌نظر من گفت‌وگو‌ها بسیار مطلوب خواهد بود و باید سطوح بالاتر و نهادها مختلفی که سیاسی‌تر و اثر گذار‌تر هستند را در بر گیرد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ بعد از غروب آفتاب بارش شهابی در آسمان نقاط مختلف جهان دیدنی های امروز عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ دوستان قد بلند عجیب‌ترین‌ها در موزه‌ای به رنگ خون شیر‌ها شب‌ها چکار می‌کنند؟ اهواز؛ ۵۰ درجه بالای صفر
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم