امروز: ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۹۱۴۶
۰۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
محمدحسن قديري ابيانه در گفتگو با تیتر امروز:
محمدحسن قديري ابيانه که در انتخابات ریاست­ جمهوری فعالیت­های زیادی در ستاد ابراهیم رییسی داشت، در پاسخ به پرسش­های خبرنگار ما دولت یازدهم را فاسدترین دولت می­داند و همچنین این را مطرح می­کند که روحانی به دلیل مرفه بودن، مردم با توجه نشان دادن به توصیه امام خمینی نباید در انتخابات به حسن روحانی رای می­دادند.

دولت یازدهم در شرایطی ماموریتش را به پایان برد که از موافقانش نمره قبولی گرفته و البته منتقدانش دلیل­های متعددی برای ناکارآمدی­اش می­آورند و به همین دلیل، در این شماره­ای که پیش روی شماست، سعی شده تا هم نقطه نظرات موافقان و هم آنچه نقدکنندگان مطرح می­کنند را بازتاب بدهیم.

محمدحسن قديري ابيانه که در انتخابات ریاست­ جمهوری فعالیت­های زیادی در ستاد ابراهیم رییسی داشت، در پاسخ به پرسش­های خبرنگار ما دولت یازدهم را فاسدترین دولت می­داند و همچنین این را مطرح می­کند که روحانی به دلیل مرفه بودن، مردم با توجه نشان دادن به توصیه امام خمینی نباید در انتخابات به حسن روحانی رای می­دادند.

مطلب زیر پاسخ مکتوب محمدحسن قديري ابيانه به پرسش‌هاي تیترامروز است.

*دولتي­هاي يازدهم از شرايط دشوار روزهاي شروع به فعاليت مي­گويند. شما اين ادعا را قبول داريد؟

بله، دولت در شرايط سختي مسئوليت اداره كشور را بر‌عهده گرفت و دولتي­ها ادعا دارند كه خزانه كشور در سال 92 خالي بود. البته آقاي احمدي­نژاد و وزير اقتصادش آقاي حسيني خالي بودن خزانه را تكذيب كردند و دولتي­ها به بهانه وقت نداشتن، ادعاي دولتي­هاي پيشين را جواب ندادند. اگر تصور ما اين باشد كه خزانه خالي بود هم بايد اين را در نظر داشته باشيم كه دولت يازدهم كشور را با 700 هزار ميليارد تومان بدهي در واقع به خودش تحويل مي­دهد. يعني اگر خزانه را خالي تحويل گرفته، با بدهي كلاني كارش را به پايان رسانده است و شرايط سخت­تر شده است. دولت بايد اقتصاد مقاومتي را در كشور پيش مي­برد. چراكه برون­رفت از مشكلات متعددي كه دچارش هستيم و حتي واكنش مناسب در قبال تحريم­ها، با اقتصاد مقاوتي ممكن مي­شود اما دولت در اين 4 سال به اين امر مهم بي­توجهي نشان داد و با اين تصور كه حل مشكل اقتصاد با واردات ارز و بودجه حاصل مي­شود، به جاي تلاش براي تحقق اقتصاد مقاومتي، بر اين باور بود كه تعامل با آمريكا مي­تواند تحديدها را لغو كند و در نتيجه با ورود سرمايه‌هاي خارجي مشكلات كشور حل مي‌شود كه بايد گفت، هم برداشتش براي تعامل با ايالات متحده و هم اينكه تصور كردند واردات سرمايه از خارج مانع‌ها را از پيش‌رو بر مي­دارد، اشتباه بود. البته واردات سرمايه از كشورهاي ديگر به اقتصاد كمك مي‌كند اما با اين شرط كه ما بتوانيم از سرمايه‌هاي خودمان به خوبي بهره ببريم. در اين زمينه دولت تلاش نكرد و نتيجه‌‌اش اين شود كه كشور را با مشكلات بيشتري به دولت بعدي كه البته تحويل خودش اسـت، بسپارد. برجام هم نه تنها موجب برچيده شدن تحريم‌ها نشد، بلكه مرتبا شاهد اين هستيم كه آمريكايي‌ها تحريم‌هاي بيشتري را اعمال مي‌كنند كه اين حاصل «نيازمند نشان دادن كشور» از جانب دولت يازدهمي‌ها است. حتي دولت سعي داشت با جلب ترحم دشمني‌ها را كم كند و به اين موضوع فكر نكردند كه دشمن، در هر شرايطي دشمن است.

*با همه اين تفاصيل، حتي گروهي از اصولگرايان هم اذعان دارند كه دولت احمدي‌نژاد كشور را در شرايط خاصي تحويل روحاني داد.

طبيعتاً هر دولتي كه روي كار ميآيد، شرايط خاص مكاني و زماني مختص خودش را دارد. ما شاهد بوديم كه به خصوص در دوره دوم احمدي‌نژاد تحريم‌ها افزايش پيدا كرد كه البته مشخص است كه فتنه سال 88 در تحريم‌هاي تحميلي سهم زيادي داشت و اسناد منشتر شده هم نشان مي‌دهد كه برخي از اصلاًح طلبان چون سيد محمدرضا خاتمي برادر آقاي خاتمي و مهدي هاشمي و خودِ ميرحسين موسوي تلاش‌هايي كردند تا با تشديد تحريم‌ها، مردم سختي‌هاي زيادي را متحمل شوند تا از اين طريق دولت يازدهم را در شرايطي به دست بگيرند تا ادعا كنند كه مي‌توانند تحريم‌ها را لغو كنند كه نه تنها اين‌طور نشد، بلكه تحريم‌ها با شدت و حدت بيشتري ادامه هم پيدا كرد.

*شما نكته‌هاي منفي برجسته دولت را چه چيزهايي مي‌دانيد؟
نكته‌هاي منفي زيادي در دولت يازدهم خودنمايي كردند. بي‌توجهي به اقتصاد مقاومتي، تصور غلط ماهيت دشمن كه باعث شد تا اين‌طور بفهمند كه مي‌توانند با خنده آمريكايي را از عناد در قبال ايران منصرف كنند، عدم اعتماد به مردم و اعتماد بيش از حد به آمريكايي‌ها و غربي‌ها، تفكر ليبراليستي شخص رئيس جمهور و دولت، مرفه بودن برخي وزراء كه گاهي ثروت‌هايشان چند صد ميلياردي و حتي در مواردي چند هزار ميلياردي مي‌رسد، مسن بودن و همچنين انتساب فتنه گران در سمت‌هاي حساس و تلاش براي منزوي كردن نيروهاي انقلابي و گزينش افراد مسئله دار در مباحث مالي و حقوق‌هاي نجومي، نقش برادر رئيس جمهور در انتساب افراد فساد در بخش‌هاي مختلف، عدم تبعيت كامل از رهبري، اعتقادات ديني روحاني مثل برداشت غلط از عاشورا، سوء‌استفاده از قدرت براي رأي آوري، خط قرمز تعيين كردن براي محاكمه برادر روحاني و.... مواردي است كه باعث شده تا طمع دشمن براي ضربه زدن به نظام اسلامي بيش از پيش شود. مثلاً اينكه آقاي روحاني براساس توهم هايي، همه وقت و انرژي كشور را صرف مسئله هسته‌اي كرد، واقعيتي است كه به كشور ضربه‌هاي جبران ناپذيري را وارد كرد و انگار نه انگار كه توافقي حاصل شده است و اين حالت به اين دليل رخ داد كه روحاني خطوط قرمز رهبري را با غرب زدگي يا غرب گزيدگي رد كرد. همچنين مي‌توان به اين مسئله هم اشاره كرد كه دولت، دولتي بسيار پر خرج بود، به طوري كه هزنيه يك سفر چند ساعته مبلغي بالغ بر يك و نيم ميليارد تومان هزينه داشت.

*البته دولت ادعا دارد كه فساد گريز است و در مسئله فيش‌هاي نجومي برخورد قاطعي داشت. نظرتان درباره اين ادعا چيست؟

اينكه دولت ادعاي فسادگريزي داشته باشد يا در مسئله فيش‌هاي نجومي برخورد قاطعي داشته است، مزحك است. چون ديگر براي همه روشن شده كه دولت روحاني فسادخيز است و دارندگان فيش‌هاي نجومي را ذخيره‌هاي نظام مي‌دانند و با تباني حسين فريدون سوءاستفاده گران را در رأس بانك‌ها گماردند. همچنين اختلاس‌هاي 1000 ميلياردي را معوقات بانكي معرفي مي‌كنند تا بتوان اين‌طور گفت كه فسادخيزترين دولت نزديك به 40 سال حيات جمهوري اسلامي دولت آقاي روحاني است.

*نظر شما درباره اينكه گفته مي‌شود، دولت روحاني كشور را از بحران و شر جنگ رها كرد، چيست؟

دولت روحاني سايه جنگ را بر سر كشور گسترش داد. اينكه رئيس جمهوري به خودش اجازه بدهد كه عليه توان نظامي سخني بگويد و بودجه اين بخش را كاهش بدهد، اينكه اصلاً مردم را از جنگ بترساند، ‌نتيجه‌‌اش اين مي‌شود كه از سال 92 به بعد تعداد تهديدهايي استكبار بيش از پيش شده است كه ريشه‌‌اش التماس رابطه از بيگانه به جاي نمايش اقتدار دارد.

*به نظر شما كدام كار دولت قابل دفاع است؟

به نظر من دولت در زمينه بهداشت و درمان خدمات بهتري را نسبت به گذشته ارائه كرد و هزينه‌هاي مردم براي درمان كاهش پيدا كرده است. البته براي تحقق اين امر بيش از 20هزار ميليارد تومان بدهي روي دست دولت مانده و به همين دليل، وزير بهداشت هم اذعان كرده است كه به دليل مشكلات، ادامه اين روند غير ممكن است. شاهديم كه شركت‌هاي بيمه تعطيل شده‌اند. همچنين مثل گذشته شاهد نوسانات ارزي نبوديم كه اين هم اتفاق خوبي است. تورم هم كاهش پيدا كرده كه البته توقف تورم به دليل ركود بوده نه توسعه اقتصادي.

*روحاني همچنين اين ادعا را دارد كه دولتش بيش از هر دولت ديگري با فشار و هجمه روبه‌رو بوده است.

اينكه اين دولتي‌ها اين‌طور بگويند كه بيش از هر دولت ديگري با فشار و هجمه روبه‌رو بوده‌اند، به طور حتم بي‌اساس است و فرافكني. البته اين حرف را همه دولت‌ها مي‌زنند و هميشه ادعا مي‌كنند كه ويرانه‌اي را تحويل گرفته و تحت فشار بودن را دليل اصلي ناكارآمدي‌شان عنوان مي‌كنند.

*دولت‌ها بايد چه نوع واكنشي را به نقدهاي وارده نشان بدهند؟

مطلوب اين است، آنهايي كه امور را در اختيار خود مي‌بينند، بايد نقدها با بشنوند تا شايد راه كاري براي اصلاًح امور پيدا شود اما آقاي روحاني به جاي بررسي، توهين مي‌كند و نظراتي كه خلاف نظرشان باشد را بر نمي‌تابند.

* دولت آتي براي كارآمدي بيشتر بايد چه تغييرهايي را نسبت به دوره فعلي به وجود بياورد؟

دولت اگر واقعاً دنبال اين است كه كارايي مثبتي را از خود برجاي بگذارد، در وهله اول سعي‌‌اش اين باشد كه از نقش اپوزوسيون خارج شود. طبق قانون اساسي ريس جمهوري، نه در حرف بلكه در عمل بايد هماهنگ با رهبري نظام باشد و همچنين در سياست خارجي لازم است كه يك صدا بلند شود و دولت بايد اين را در نظر داشته باشد كه تعيين سياست‌هاي كلان با مقام معظم رهبري است. در واقع هر چقدر كه دولت با رهبري هماهنگ‌تر باشد، به پيشبرد مصالح كشور كمك شاياني مي‌كند. دولت همچنين نبايد به دشمنان اعتماد كند و بداند كه اعتماد به دشمن خسارت زا است. همچنين توليد و رونق اقتصادي اولويت باشد و بدانند كه با به كارگيري نيروهاي خدوم و انقلابي اين مهم مسير مي‌شود. چراكه صاحبان ثروت‌هاي چند صد ميلياردي حتي اگر ثروت‌شان حلال هم باشد هم نبايد به كار گرفته شوند و بدانند كه اين توصيه حضرت امام است و اگر مردم به توصيه امام گوش مي‌دادند، حتي نبايد روحاني‌اي كه مرفه است را هم براي رياست جمهوري انتخاب مي‌كردند.

* درباره اين نظر كه به دليل رأي مردمي كه هوادار اصلاًح طلبي و اعتدالگرايي هستند، پس نبايد از نيروهاي اصولگرا در دولت استفاده شود، چه نظري داريد؟

اين سفسطه‌اي بيش نيست كه راي‌هاي روحاني را به اصلاًح طلبان نسبت مي‌دهند. روحاني در انتخابات گفت كه در سال 950 هزار شغل ايجاد مي‌كند و به همين دليل، عده زيادي به او رأي دادند. روحاني وعده داد كه سرمايه‌هاي خارجي را مي‌آورد و همچنين فرمانداران و دهداران مردم را ترساندند كه اگر به روحاني رأي ندهيد، بودجه‌شان قطع خواهد شد، همچنين دولت در آستانه انتخابات يارانه قطعي 4 ميليون از ثروتمندان را بازگرداند. همچنين آنها گفتند كه اگر ما نباشيم، جنگ مي‌شود و به همين دليل دشمنان را به اين نتيجه رساند كه مي‌توانند جمهوري اسلامي را با انواع تهديدها مواجه كنند. دولت از اين شعارها داد و سعي دارد اين ذهنيت را به وجود بياورد كه راي‌هايش ريشه در علاقه مردم به تفكر اصلاًح طبي دارد. ضمن اينكه بايد اين را هم در نظر داشت كه مردم با اين هدف به رئيس جمهوري رأي داده‌اند كه بدون حرف و حديث قانون را اجرايي كند و يكي از تاكيداتِ قانون اين است كه رئيس دولت و هر مسئول ديگري كه در نظام مسئوليت دارد، بايد در هر شرايطي و بدون هيچ حرف و حديثي از مقام معظم رهبري اطاعت كند و مردم حق دارند كه اگر خلاف اين رفتار شود، معترض شوند. البته عده‌اي قليل هستند كه از بي‌بند و باري استقبال مي‌كنند، در حالي كه مردم حجب و حيا دارند. اين توضيحات نشان مي‌دهد كه دولت فقط بايد براساس سياست‌هاي تبيين شده از رهبري تبعيت كند. در پایان تاکید می­کنم که دولت روحاني فسادخيز است و بهتر است تا با ادعاهای تو خالی بیش از این مردم را فریب ندهند.

ژ

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ بعد از غروب آفتاب بارش شهابی در آسمان نقاط مختلف جهان دیدنی های امروز عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ دوستان قد بلند عجیب‌ترین‌ها در موزه‌ای به رنگ خون شیر‌ها شب‌ها چکار می‌کنند؟ اهواز؛ ۵۰ درجه بالای صفر عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ تپه‌های شنی دوبی
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم