امروز: ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۹۰۹۳
۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
تیتر امروز گزارش می دهد:
طبق اعلام آمار وزیر راه و شهرسازی، ١٩‌میلیون نفر در ایران بدمسکن هستند. بدمسکن ‌هایی که در وضعیت ‌های غیر قابل تصوری در حاشیه کلانشهرهای کشور مشغول به زندگی هستند. از سوی دیگر مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازینیز می گوید که ۲۷ میلیون و ۵۱۰هزار واحد مسکونی در کشور وجود دارد، و۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانوار که بر این اساس، باید تقاضا را تقویت کنیم.

پایگاه خبری تحلیلی تیتر امروز، نیلوفر منصوری: زاغه های حاشیه شهر، یکی از پدیده هایی است که در بیشتر شهرهای کشورهای توسعه نیافته دیده می شود. مهاجران حاشیه ای در شهرهای توسعه نیافته، طبقه ای فقیر، بیکار، سرگردان و آنومیک هستند و از نظر دولت ها یک مساله اجتماعی محسوب می شود. چرا که میزان فقر شهری و اختلاف زیاد میان محلات شهری ازجمله عوامل اصلی این مساله عنوان می شود.در ایران نیز از زمان شیوع این پدیده اطلاع چندانی در دست نیست اما می توان گفت توسعه حاشیه نشینی ارتباط تنگاتنگی با بزرگ شدن شهرها داشته است.

طبق اعلام آمار وزیر راه و شهرسازی، ١٩‌میلیون نفر در ایران بدمسکن هستند. بدمسکن ‌هایی که در وضعیت ‌های غیر قابل تصوری در حاشیه کلانشهرهای کشور مشغول به زندگی هستند. از سوی دیگر مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازینیز می گوید که ۲۷ میلیون و ۵۱۰هزار واحد مسکونی در کشور وجود دارد، و۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانوار که بر این اساس، باید تقاضا را تقویت کنیم.

به گفته علی چگنی علی رغم آنکه برخی از شاخص های مسکن روند رو به رشدی را نشان می دهد؛ اما حدود یک سوم جمعیت شهرنشین کشور با پدیده «بدمسکنی» مواجه هستند که در سرپناه های نامناسب در بافت های فرسوده و حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می کنند. همچنین بخشی از خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی و اقشار کم درآمد نیز، در مضیقه مسکن به سر می برند.

به وجود آمدن شهرهای بزرگ و کلانشهرها مصادف بود از بین رفتن شهرهای کوچک. جذابیت این شهرها به قدری بود که روستانشینان جذب شدند و با فروختن مال و اموالشان راهی شهرهای بزرگ شدند. اما مشتاقان این شهرها وقتی متوجه شدند که از عهده پرداخت اجاره بها و خانه های شهری به دلیل پایین بودن دستمزد و رکود اشتغال ندارند، به سوی حاشیه های شهر روانه شدند.

پیامد نامطلوب رشد شهرنشینی

اگرچه پدیده حاشیه نشینی در اکثر مناطق رو به توسعه ایران گزارش شده است اما در استان وسیعی مانند مازندران که به نوعی قطب توسعه کشاورزی وگردشگری کشور محسوب می شود، نمود قابل توجهییافته است.

به گفته جامعه شناسان، در طول دهه های گذشته مازندران نیز از پیامد نامطلوب رشد شهرنشینی و حاشیه نشینی-به عنوان یکی از تبعات عمده آن- برکنار نمانده و متاسفانه مناطق حاشیه نشین در این استان کانون عمده وقوع جرم و بزهکاری است. به طوری که بیکاری، بی سوادی، اعتیاد، تکدی گری، همسر ازاری، بی سرپرستی زنان و شیوع اعتیاد را می توان از عمده مشکلات سکونتگاههای حاشیه نشین این استان برشمرد.با توجه به وضعیت اقلیمی و محیطی استان مازندران، عمده موارد كار و اشتغال حاشیه نشینان در رابطه با جمع آوری ضایعات و زباله های کثیف، ساختن ابزار و آلاتی نظیر داس، بیل، کلنگ، چاقو، تبر، با استفاده از آهن، جمع آوری و فروش زباله‌ها و ضایعات، تکدی گری، نوازندگیو در مواردی اشتغال به کارگری فصلی در بخش های کشاورزی است.

مناطق حاشیه نشین در شهرها و اطراف آن منبع و مرکز انجام انحرافات و کج روی های اجتماعی مثل دزدی و سرقت، فحشاء و غیره محسوب می شوند و طلاق عاطفی در این مناطق بیداد می كند. اعتیاد و فروش مواد مخدر در کنار ولگردی و بزهکاری از مسائل و آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه نشین است. همچنین وجود سكونت گاه های غیر رسمی و حاشیه نشینی بخصوص در شرق مازندران و در مناطق كوهپایه این شهرها، به عنوان یك معضل اجتماعی، سلامت مردم شهر را نیز با تهدید جدی مواجه ساخته است؛ كه رسیدگی به آن و ارائه راهکارهایی جهت مقابله با گسترش این مسئله امری ضروری است.

با توجه به اینکه، تاکنون تحقیقات و بررسی های جامعه شناسانه عمیقِ تجربی در خصوص حاشیه نشینی در این استان نسبتاً محدود می باشد اما می توان وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مناطق حاشیه نشین استان مازندران و تاثیر حاشیه نشینی را در بروز آسیب های اجتماعی (رفتارهای انحرافی) افراد حاشیه نشین اثرگذار اثرگذار دانست.

مهاجرت ۷۵ درصد روستاییان و حاشیه نشینی در شهرها

به گفته نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامیفقط۲۵ درصد جمعیت در روستاها باقی ماندند، و مابقی با مهاجرت به شهرها باعث ایجاد حاشیه نشینی در کلانشهرها شدند.

علی محمد شاعری با اشاره حاشیه نشینی۴۰ هزار نفر در سطح این استان می گوید: حاشیه نشینی از دیرباز تاکنون به عنوان بلای شهرهای کشور بالاخص مازندران به شمار می آید این در حالی است که ۴۰ هزار حاشیه نشین در مازندران وجود دارند لذا دراین راستا باید از رشد بی رویه حاشیه نشینان در شهرستان ها پیشگیری شود.

به گفته شاعری در جهت فرهنگ سازی آرمان شهر باید طرح ها و راهکارهای مدون پیش رو قرار گیرد تا شهری توسعه محور را دراین منطقه شاهد باشیم.

وی می گوید: متاسفانه عدم وجود اشتغال در روستاها، موجب مهاجرت روستاییان به شهرها و افزایش پدیده حاشیه نشینی در اطراف شهرها شده است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامیمی گوید: روستاهای ما نیازمند سرمایه گذاری مناسب در بخش‌های مختلف هستند که باید با کمک دولت و بخش خصوصی و سرمایه گذاران این اشتغال مناسب اتفاق بیفتد.

شاعریمی افزاید: غرب استان مازندران، منطقه گردشگری و توریستی، مرکز استان به عنوان منطقه کشاورزی و شرق مازندران بعنوان منظقه صنعتی و تجاری است و باید برنامه‌های عملیاتی مناسب در این بخش اجرایی شود.

وی درادامه می افزاید: روستاها محل امنی برای زندگی مردم هستند لذا اگر بتوانیم با برنامه های کارآمد خوب روستاها را بسازیم قطعا از مهاجرت روستانشینان کاسته خواهد شد و درادامه می توان توسعه روستایی و کالبد آن را مدیریت کرد.

آنچه مسلم است آسيب هاي اجتماعي به صورت زنجير وار به هم ارتباط دارند و نميتوان بدون توجه به يكي از آن ها در پي از بين بردن بقيه آن ها بود ، حاشيه نشيني تبعات جبران ناپذير فراواني براي جامعه به دنبال دارد ريشه كن كردن آن ها در گرو ريشه كن كردن پديده حاشيه نشيني است و اكنون لازم است مديران استان به جای راهکارهای سوخته و تاریخ مصرف گذشته یا با سردادن شعارهایی مانند توانمندسازی حاشیه نشینان و... قبل از تبديل شدن مهار حاشیه نشینی و مسائل و مشکلات مبتلا به آن به يكي از مهم ترین معضلا ت استان تصمیماتی عملی، علمی، منطقی و قابل اجرا، در قالب برنامه های زمان دار و دارای تقویم تدوین نمایند،چرا كه تبعات كم توجهي به آن همچون يك بمب ساعتي استان را تهديد مي‌كند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ بعد از غروب آفتاب بارش شهابی در آسمان نقاط مختلف جهان دیدنی های امروز عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ دوستان قد بلند عجیب‌ترین‌ها در موزه‌ای به رنگ خون شیر‌ها شب‌ها چکار می‌کنند؟ اهواز؛ ۵۰ درجه بالای صفر عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ تپه‌های شنی دوبی
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم