امروز: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۹۰۴۴
۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
تیتر امروز گزارش می دهد:
خشک‎شدن 20 درصد از تالاب میانکاله از جمله به‎دلیل کمبود منابع آبی و استفاده بی‌رویه از منابع آبی موجود یا ورودی به تالاب، سبب شده است که مناظری دلخراش از طبیعت به نمایش گذاشته شود و از طرفی راه دسترسی برای افراد سودجو به پناهگاه باز شود.

سرویس اجتماعی تیتر امروز؛ نیلوفر منصوری: «میانکاله» شبه جزیره ای باریک در شمال کشور است. این شبه جزیره که از شمال با دریای خزر، از جنوب با خلیج باریک و کم عمق گرگان و از غرب با تالاب زاغمرز و مرداب لپوی بهشهر، در شرق، آشوراده قرار دارد،مساحتی حدود 68 هزار و 800 هکتار را در بر دارد و با دارا بودن دو اکوسیستم آبی و خشکی شامل تالاب و شبهجزیره در واقع ترکیبی از چهار عنوان منطقه حفاظتشده، پناهگاه حیات وحش، ذخیره‌گاه زیست‌کره و تالاب بین‌المللی است که هر کدام از آنها امتیازات مهمی برای این مجموعه طبیعی و منحصربه‌فرد در خاورمیانه و غرب آسیا است.

میانکاله با پوشش‌های گیاهی زیبای خود از جمله درختچههای انار، ازگیل وحشی، سازیل، گز و داغداغان و زیستمندی 230 گونه پرنده بومی و غیربومی آب‌زی و کنارآب‌زی و زمستان‌گذران و تابستانگذران مانند کشیم،یلوه‌، توکا، دراج، قرقاول، سار، چنگر، گلاریول، چکاوک، اردک، غاز و فلامینگو و گونه‌های جانوری چون شغال، گربه جنگلی، جوجهتیغی و خرگوش و زیستمندی ماهیان کپور و کفال در زیستگاههای آبی، به بهشتی برای پرندگان و پناهگاهی برای حیات وحش معروف و مشهور است.

یکی از دلایل اهمیت میانکاله این است که در تمام سواحل جنوبی دریای خزر هیچ منطقه‌ای جز آن وجود ندارد که محیط طبیعی آن تا حدودي در وضعیت دست‌نخورده باقی‌مانده باشد. تمامی سواحل دیگر به طور گسترده با ساخت‌وسازهای انسانی همچون جاده، شهر و روستا و کارخانه‌ها دگرگون شده‌اند. به همین دلیل سلامتی این منطقه اهمیت بسیاری در حفظ سلامتی کل دریای خزر دارد. سلامتی نسبی میانکاله موجب شده تا تالاب‌ها و سواحل این منطقه علاوه بر پرندگان مهاجر، محل تخم‌گذاری و زیستگاه اصلی بسیاری از ماهیان دریای خزر نیز باشد؛ به ویژه کپور و کفال و ماهیان خاویاری.

نزدیک به نیمی از خاویار ایران از آب‌های این منطقه صید می‌شود.مساحت میانکاله در حال حاضر حدود ۶۸ هزار هکتار است اما در طول تاریخ با توجه به پیشروی‌ها و پسروی‌های آب دریای خزر، گاهی کمتر و گاهی بیشتر از این بوده و گاه بخش‌هایی از آن نیزبه جزیرهیا جزایری تبدیل شده‌اند. میانگین ارتفاع میانکاله،۳۰ متر پايین‌تر از سطح دریاهای آزاد، و میانگین بارندگی سالیانه آن ۷۱۷ میلی‌متر است و در اقلیم گرم مرطوب تا معتدل قرار گرفته است. در شبه‌جزیره میانکاله، روستا و سکونت‌گاه دايمی وجود ندارد اما دامداران در بعضی فصول برای چرای دام‌های خود به آنجا می‌آیند. مشوراده، میان‌قلعه، قزل شمالی، قزل مهدی و قواسطل از دامداری‌ها و روستاهای سابق این منطقه هستند.

در آشوراده نيز فقط کارمندان بندرگاه زندگی می‌کنند.سابقه حفاظت میانکاله به سال ۱۳۴۸ می‌رسد که به عنوان «منطقه حفاظت‌شده» تعیین شد. در سال ۱۳۵۴ میانکاله، خلیج گرگان و تالاب‌های اطراف آن به عنوان یکی از نخستین تالاب‌های بین‌المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و در همان سال درجه حفاظتی آن به «پناهگاه حیات وحش» ارتقا داده شد و یک سال بعد نیزیونسکو آن را به عنوان «ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره» اعلام کرد. ارزش زیست‌محیطی این منطقه بیشتر به دلیل حضور حدود ۲۰۰ گونه پرنده است. اغلب آن‌ها از پرندگان مهاجر هستند که برای زمستان‌گذرانی به میانکاله می‌آیند. البته به علت وجود پوشش‌های درختچه‌ای و امنیت کافی، محل زیست دايمی قرقاول خزری و دراج نیز است.از آنجایی كه احداث خدمات در این منطقه می تواند به محیط زیست این زیستگاه آسیب وارد کند، مکان های انتخاب شده برای خدمات اکوتوریستی باید طبق مطالعاتی باشد که بتواند با کاهش هزینه های احداث (مانند نزدیکی به راه های دسترسی و خدمات آب و برق) و نیز با کاهش آسیب پذیری محیط زیست (در محل گونه هایی با کمترین خطر آسیب‌پذیری بر اساس لیست قرمز) منطبق شود. توسعه تسهیلات اکوتوریستی در نقاطی باید صورت گیرد که مطابق با دید کارشناسی بوده و از لحاظ هزینه فایده اقتصادی و مطابق ملاحظات زیست محیطی باشد.تالاب میانکاله، بخشی از این شبه جزیره است و در سوی باختر آشوراده قرار دارد. این تالاب نخستين تالاب بین‌المللی ثبت شده در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر است. در این تالاب که ۱۰۰ هزار هکتار مساحت دارد ۴۰ گونه پرنده زندگی می‌کنند. زمین‌های آن، مجموعه‌ای از شنزارهای ساحلی، زمین‌های باتلاقی، آبگیرها، مرداب جنگلی با پوشش درختچه‌های گز، جنگل انارستان، بوته‌های تمشک و زمین‌های پست و گره افتاده هستند.

این ذخیره‌گاه زیستکره که همچون نگینی زیبا در بین تمامی مناطق حفاظتشده میدرخشد، گاهگاهی مورد هجمه ناآگاهیهای انسان قرار میگیرد؛ انسانهایی که گاه به‌نام گردشگر وارد منطقه میشوند و با شکار غیرمجاز ماهی و پرنده قصد خروج دارند و می‌خواهند مأموران محیط زیست سکوت کنند! انسان‌هایی که بی‌هیچ اندیشه‌ای از ریختن هر نوع زباله در دل این ذخیره‌گاه دریغ نمی‌کنند از پلاستیک و شیشه گرفته تا پاکت تخمه و پفک، حتی به هشدارها توجه ندارند و بی‌محابا وارد دریا می‌شوند، آن‌قدر می‌خواهند به پرندگان نزدیک شوند که با آنها عکس سلفی بگیرند و با ویراژ خودروها در کنار تالاب و بین شبه‌جزیره امنیت پرندگان و سایر زیستمندان را به‌هم میریزند تا جایی که زاغیها را نیز به فریاد میآورند!

میانکاله از ورود فاضلاب‌های صنعتی شرکتهای ساحلی اطراف خود نیز در امان نیست، از این‌ها گذشته افرادی نیز هستند که سودای فعالیت‌های اقتصادی را در جزیره آشوراده دارند، فعالیت‌هایی که باید به‌نام ساخت و سازها و اقدامات سازگار با محیط زیست و اکوسیستم شکننده میانکاله انجام بگیرد و سر از تهدیدات زیستمحیطی برای این تنها ذخیره‌گاه منحصربه‌فرد درآورد! آتشزدنها و شکارهای هدفمند گاه و بی‌گاه و حتی هدف گرفتن محیط‌بانان را نیز باید به این اقدامات طلبکارانه از طبیعت، اضافه کرد.

خشکشدن 20 درصد از تالاب میانکاله از جمله بهدلیل کمبود منابع آبی و استفاده بی‌رویه از منابع آبی موجود یا ورودی به تالاب، سبب شده است که مناظری دلخراش از طبیعت به نمایش گذاشته شود و از طرفی راه دسترسی برای افراد سودجو به پناهگاه باز شود.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ برداشت چای مسابقات ملی رباتیک و هوش مصنوعی چین تصاویر روز زندان مخوف برای خلاف سنگین‌ها / تصاویر
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم