امروز: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۸۱۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
تیتر امروز گزارش می دهد:
با گذشت چندین روز از ماجرای جنجالی و خودکشی دو دختر نوجوان اصفهانی، هنوز اخبار و حواشی این ماجرا تکان ‌دهنده فروکش نکرده و گمانه زمانی ‌های مختلف در این باره ادامه دارد. برخی مسئولان، ابتدا این خودکشی را به چالش «نهنگ آبی» ارتباط دادند و برخی هم این فرضیه را رد کردند. برخی نیز مدعی شدند که فیلم قبل از خودکشی دو دختر اصفهانی ساختگی است! و معتقدند هیچ نشانه ای از در پیش بودن خودکشی در این فیلم دیده نمی شود!
سرویس اجتماعی تیتر امروز- نیلوفر منصوری:

با گذشت چندین روز از ماجرای جنجالی و خودکشی دو دختر نوجوان اصفهانی، هنوز اخبار و حواشی این ماجرا تکان ‌دهنده فروکش نکرده و گمانه زمانی ‌های مختلف در این باره ادامه دارد. برخی مسئولان، ابتدا این خودکشی را به چالش «نهنگ آبی» ارتباط دادند و برخی هم این فرضیه را رد کردند. برخی نیز مدعی شدند که فیلم قبل از خودکشی دو دختر اصفهانی ساختگی است! و معتقدند هیچ نشانه ای از در پیش بودن خودکشی در این فیلم دیده نمی شود!

حالا با گذشت چندین روز از ماجرای دختران نوجوان اصفهانی هنوز حواشی این ماجرا بر سر زبان هاست. در وهله اول علت خودکشی این دو دختر اصفهانی مشخص نبود تا اینکه فرمانده انتظامی استان اصفهان علت خودکشی را بازی خطرناکی اعلام کرد که پایان آن مرگ است. بازی تحت عنوان نهنگ آبی! سردار مهدی معصوم بیگی گفته است: «این دو نوجوان قبل از پرت کردن خود توسط یک دستگاه ضبط صوت، با خانواده خود خداحافظی کرده و علت این کار را انجام بازی آنلاین نهنگ آبی در فضای مجازی اعلام کرده‌اند. نوجوان مجروح شده نیز بیان داشته که تحت تاثیر بازی دست به این اقدام زده است.»


نهنگ آبی چیست؟

بازی «نهنگ آبی» چند ماهی است که در فضای مجازی نشر و بازنشر می شود و در غالب یک چالش پر مخاطره ردوبدل می شود؛ بازی که از سرآغاز آن به کشور روسیه بازمی‌ گردد و تاکنون در بسیاری از کشورهای جهان راه یافته و طرفدارانی پیدا کرده است. به عقیده گیمرها نهنگ آبی یک بازی معمولی نیست و نوعی «گیمیفیکیشن» بوده و قادر است براحتی با تاثیرگذاری بر ذهن و روان بازی‌کننده یا فرد درگیر با آن او را دچار شست و شوی مغزی کره و انجام هر رفتاری که در هدف بازی نهفته است را از وی بخواهد.

روانشناسی رفتاری معتقد است که رفتار انسان برپایه محرک ‌های محیطی شکل می ‌گیرد پس با تغییر محیط می ‌توانیم انسان‌ ها را وادار به هر کاری کنیم و گیمیفیکیشن، هیجان انگیزترین و شاید خطرناک ‌ترین میوه این مکتب از روان‌ شناسی است؛ علمی برای کنترل رفتار دیگران. همچنین روانشناسی رفتاری را علم پاداش رفتار یا علم طراحی رفتار می ‌دانند. آن‌ ها معتقدند «نهنگ آبی» سیمایی وحشتناک از گیمیفیکیشن را به نمایش گذاشت، علمی که قادر بود براحتی از طریق بازی‌ و قوانین آن دانش ‌آموزان، کارمندان و همه اقشار یک جامعه را به سمت هدفی نیکو سوق دهد به یکباره با استفاده از مکانیک ‌های بازی و روانشناسی رفتارگرا به یکی از ابزارهایی تبدیل شد که براحتی قادر است مردم را به سمت خودکشی جذب کند.

بازی نهنگ آبی پدیده عجیب و ترسناک دنیای مجازی است که در مدت زمان اخیر، در بین کاربران برخی کشورها محبوبیت زیادی پیدا کرده است! در آن چندین هدف برای کاربر تعریف می‌شود که باید آ‌ن‌ها را به صورت مرحله به مرحله انجام دهد. نحوه طراحی بازی و شیوه تاثیرگذاری آن روی روح و روان طوری است که کاربر را به چالش می‌کشاند! به همین دلیل نوجوانان که همیشه دوست دارند توانایی‌های خود را به دیگران نشان داده و از گفتن کلمه نه واهمه دارند، بیشتر جذب آن می‌شوند. کاربر باید به طور مرتب بازی نهنگ آبی را اجرا کرده و اغلب یک تصویر از خود ارسال کند تا مجوز راهیابی به مرحله بعد را به دست بیاورد. در نخستین مرحله از او خواسته می‌شود یک نهنگ آبی را روی دستش ترسیم کند. بریدن لب، یکی دیگر از خواسته‌های دردآور این بازی است که در یکی از مراحل آن از کاربر خواسته می‌شود. رفتن به بلندی، آویزان شدن از آن و گرفتن عکس از خود ،بیدار شدن در ساعت 4:20 صبح، بالا رفتن از یک تاور کرین، حک کردن یک عبارت خاص روی دست خود با خراشیدن پوست، فرو کردن سوزن به داخل دست یا پا، ایستادن روی پل یا سقف خانه، گوش دادن به موسیقی و مشاهده ویدئوهای ارسال شده توسط مدیران، از جمله مراحل بازی نهنگ آبی هستند. در نهایت کاربر آنچنان تحت‌ تاثیر قرار گرفته و غرق بازی نهنگ آبی می‌شود که دست به خودکشی می‌زند. گفته می‌شود اولین خودکشی ناشی از آن در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاده‌است. فیلیپ بودکین، دانشجوی سابق روانشناسی کسی که از دانشگاهش اخراج شد ادعا کرد که او بازی را اختراع کرده. بودکین اعلام کرد که هدف او این بود که برای «پاک کردن» جامعه با فشار به کسانی که تلقی می‌شود هیچ ارزشی ندارند آنها را وادار به خودکشی کند.

هشدارهای جدی روانشناسان

به اعتقاد روانشناسان دلایل برای خودکشی بسیار متفاوت است و طیف گسترده‌ای دارد و طبقه بندی آن برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان فرق می کند، ابتدا افرادی به خودکشی فکر می‌کنند که ممکن است دارای مشکلات خلقی یا افسردگی باشند. مثل شکست های عاطفی یا شکست های تحصیلی و شغلی. در مرحله بعد افراد از فکر خودکشی خارج می‌ شوند و در مورد آن صحبت می ‌کنند و در مرتبه بعدی به مرحله ای می ‌رسیم که فرد ژست خودکشی می ‌گیرد، مثلا با تهیه قرص، سلاح سرد و یا رفتن روی پل تهدید به خودکشی می ‌کند و در فضای مجازی گاهی اخباری مبنی بر نجات افراد از خودکشی منتشر می ‌شود.

یک روانشناس معتقد است: برخی مواقع خودکشی از حالت ژست خارج می‌ شود به اقدام به خودکشی تبدیل می‌ شود، البته در بیشتر موارد اقدام به خودکشی نیز به مرگ ختم نمی ‌شود، مثلا خوردن قرص با هدف خودکشی میان زنان رایج است که در نهایت فرد به این فکر می ‌کند که نجات پیدا خواهد کرد، اما در مرحله آخر فرد با هدف مرگ این کار را انجام می ‌دهد که معمولا در مردان رایج ‌تر است، مثلا خودکشی از طریق حلق آویز شدن که نتیجه آن قطعا مرگ خواهد بود.

علی راکی می‌افزاید: در ویدئویی که از دختران اصفهانی منتشر شده، هر دو به ناهنجاری ‌ها و مشکلات خانوادگی و ارتباطی که داشته ‌اند اشاره می‌ کنند و جالب اینجاست که به شکلی صحبت می ‌کنند که برای تمام مردم ایران است و تنها با خانواده خداحافظی نمی ‌کنند و به نظر می ‌رسد که می‌ دانستند این فیلم قرار است منتشر شود. این نشان می ‌دهد که حتی وقتی هدف واقعی خودکشی است بحث فضای مجازی چقدر برای آن‌ ها مهم است.

این روانشناس تصریح می‌کند: این مهم است که دولت‌ها سازوکارهای خودشان را برای رفع آسیب‌های اجتماعی در حوزه جوانان داشته باشند اما به اعتقاد من، اصلی‌ترین دلیل در وهله نخست ارتباطات خانوادگی و مباحث تربیتی است. در حال حاضر شکاف بسیار عظیمی میان والدین و فرزندان به وجود آمده که حتی بیش از یک نسل است و در مورد دخترها بسیار بیشتر صدق می‌کند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: