امروز: ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۸۰۷۶
۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
در گفتگو با تیتر امروز؛
در شرایط فعلی حمایت همه جریانات سیاسی از روحانی یک اصل و حمایت از دولت از واجبات است. خوشبختانه آقای روحانی با تدبیر به دنبال پیشبرد منافع ملی است و هرچه وحدت و انسجام ملی بیشتر باشد، بي‌شك آقای روحانی بهتر می تواند در مقابل رقیب چانه زنی کند.

اين روزها انتقادهاي فراواني به عملكرد دولت روحاني وجود دارد؛ اعتراض‌هايي كه برگرفته از نوع رويكرد اين رييس‌دولت است. رويكردي كه منافع مردم در آن ديده نمي شود و به نوعي مدفن وعده‌هاي انتخاباتي اوست. در اين بين برخي از اصلاح‌طبلان و اصولگرايان كه منافعي در همراهي دولت دارند نسبت به عدم تحقق وعده‌هاي او سكوت كرده اند و برخي ديگر نيز كه مخالف زير سوال بردن عملكرد روحاني هستند، معتقدند كه بايد به او و دولتش مهلت داد. بي شك چهارسال زمان مناسبي براي انجام بسياري از امور بوده و بهانه گروه دوم براي سكوت در برابر روحاني قابل قبول نيست و در رابطه با جريان اول نيز بايد اشاره كرد كه، اين افراد بايد بدانند همين نوع تفكر بود كه 8 سال كشور را به دست جريان‌هايي داد كه ضربه سنگيني به مردم وارد كرد، بنابراين سكوت جايز نيست. براي بررسي نوع عملكرد دولت مستقر و روحاني، سراغ داريوش قنبري از فعالان اصلاح‌طلب و شخصيت‌هايي رفتيم كه حمايت‌هاي‌شان از دولت اعتدالي، سبب آمدن مردم پاي صندوق و راي دادن به روحاني شد كه مشروح اين گفت‌وگو با تیتر امروز  را در ادامه مي‌خوانيد.

*در روزهای گذشته اظهارنظر هايي درباره عملکرد و رویکرد اصلاح طلبان نسبت به دولت به ميان آمده اما نظرها در این رابطه متفاوت است. سوال این است که رویکرد اصلاح‌طلبان نسبت به وعده های انتخاباتی روحانی با توجه به اینکه بیش ازسه ماه از روی کار آمدن دولت می گذرد چه باید باشد؟

حمایت اصلاح طلبان از آقای روحانی به خاطر پیشبرد منافع ملی بوده و منافع جناحی و گروهی در آن معنا نداشت. هم اکنون و در همین چارچوب نيز تردیدی ندارم که حمایت اصلاح طلبان از آقای روحانی ادامه خواهد داشت.

*اگر وعده های ایشان عملی نشود و از طرفی فاصله بین اصلاح طلبان و دولت بیشتر شود، چه دلیلی دارد که حمایت اصلاح طلبان از دولت ادامه پیدا کند؟

به این دلیل که هم اکنون شرایط کشور با توجه به فشار های دشمنان و رقبای ما در مجموع به گونه‌ای ‌است که نیاز به حمایت بیشتر از دولت احساس مي‌شود. از آنجايي كه جریان‌های مختلف سیاسی تعهد به منافع ملی دارند بر همین اساس باید از دولت حمایت شود تا بتواند با دست پر در مقابل دشمنان و رقبای ایران در عرصه بین المللی و منطقه بایستد.

در شرایط فعلی حمایت همه جریانات سیاسی از روحانی یک اصل و حمایت از دولت از واجبات است. خوشبختانه آقای روحانی با تدبیر به دنبال پیشبرد منافع ملی است و هرچه وحدت و انسجام ملی بیشتر باشد، بي‌شك آقای روحانی بهتر می تواند در مقابل رقیب چانه زنی کند.

*آیا سهم خواهی اصلاح طلبان از دولت را درست می دانید؟

اصلاح‌طلبان هیچگاه سهمی از دولت نخواستند. شاید افرادی به شکل فردی نه به عنوان جریان اصلاحات دیدگاه های خود را مطرح کنند و این حق را نيز باید به افراد داد که در فضای سیاسی اظهار نظر کنند اما جریان اصلاحات شرطی برای حمایت از آقای روحانی نداشت و حمایت اصلاح‌طلبان به خاطر پیشبرد منافع ملی بود. اگر اصلاح‌طلبان دنبال منافع جناحی بودند قبل از اینکه ایشان را به عنوان کاندیدای خود انتخاب کنند، شروطی براي ايشان می‌گذاشتند. اما نکته مهم اين است كه بي‌شك استفاده از اصلاح طلبان به عنوان جریان حامی دولت و جریانی که معتقد به تفکرو اندیشه خودش است، می تواند راه دولت را در رسیدن به اهدافش کوتاه تر و هم‌افزایی را در راستای رسیدن به اهداف ملی سرعت ببخشد؛ اما در این زمینه اصلاح طلبان سهم خواهی نکرده و نخواهند کرد و در مجموع این موضوع به خود آقای روحانی واگذار می شود. از طرفي به این موضوع باید اشاره کرد که اصلاح طلبان به آن عهدی که با آقای روحانی بستند پایبند هستند و حمایت‌شان ادامه خواهد داشت.

*آقای روحانی در انتخابات گذشته وعده هایی را به مردم دادند. از طرفي اصلاح طلبان به عنوان حامی آقای روحانی،صدای ایشان در بین مردم بودند و وعده‌های انتخاباتی ایشان را به گوش مردم می رساندند. اگر این وعده‌ها محقق نشود، جایگاه دولت تضعيف خواهدشد یا نگاه مردم به اصلاح‌طلبان عوض مي‌شود ؟

بیش از 95 درصد پایگاه اجتماعی دولت آقای روحانی اصلاح طلبان هستند. به هر حال آقای‌روحانی مورد حمایت اصلاح طلبان بوده و درست است که ایشان اعلام نکرده اصلاح طلب است اما به هر حال هویت دولت ایشان مبتنی بر جریان اصلاحات است. بي‌شك موفقیت آقای روحانی موفقیت جریان اصلاحات و شکست روحانی شکست جریان اصلاحات است. پس اصلاح‌طلبان باید به روحانی در راه رسیدن به منافع کشور و تحقق وعده هایش کمک کنند.

*خب شاید ایشان کمکي نخواهند!

این‌گونه نیست. آقای روحانی پایگاه رای خود را می داند. شاید اصلاح‌طلبان در دولت نباشند اما به هرحال این طیف بر روحانی و دولت از کانال های مختلف تاثیر ‌گذارند و اینکه اصلاح‌طلبان بر روحانی تاثیر ‌گذار نیستند را قبول ندارم.

*با این حساب باید اصلاح طلبان مطالبه وعده های دولت و ایشان در انتخابات را در دستور کار قرار دهند؟

بي شك همين‌گونه است. مطالبه وعده های ایشان از طرف اصلاح‌طلبان، مطالبه‌ای از سوی مردم ایران است. داشتن مطالبه از دولت هیچ مشکلی ندارد ولي نگران اینکه روحانی به وعده هایش عمل نکند، نیستم زيرا او بیش از اصلاح طلبان نگران تحقق وعده هايش است.

*فکر می کنید این عدم تحقق وعده ها بر موقعیت آینده اصلاح طلبان به ویژه در انتخابات 98 تاثیر می گذارد؟

پیش تر نيز گفتم که شکست روحاني، شکست اصلاح طلبان هم هست ،بنابراين اصلاح‌طلبان باید هر چه در توان دارند برای کمک به روحانی به میدان بیاورند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ بعد از غروب آفتاب بارش شهابی در آسمان نقاط مختلف جهان دیدنی های امروز عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ دوستان قد بلند عجیب‌ترین‌ها در موزه‌ای به رنگ خون شیر‌ها شب‌ها چکار می‌کنند؟ اهواز؛ ۵۰ درجه بالای صفر عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ تپه‌های شنی دوبی
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم