کد خبر: ۶۶۸۷۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۶
کاخ اجابیت (اُجابت) در روستای اجابیت و در دامنه ارتفاعات جنوب مشرف بر شهر کلاردشت و در 2 کیلومتری شهر کلاردشت قرار دارد که باید در حفاظت از آن کوشید و آن را برای آیندگان به ارث گذاشت.

به گزارش تیتر امروز، تمامی مسئولان مرتبط با آثار تاریخی باید در حفاظت و نگهداری از بناهای تاریخی تلاش کنند و ان را به عنوان میراثی گران بها به نسل‌های آینده بدهند.
 کاخ اجابیت (اُجابت) در روستای اجابیت و در دامنه ارتفاعات جنوب مشرف بر شهر کلاردشت و در 2 کیلومتری شهر کلاردشت قرار دارد. این بنا در اوایل دوره پهلوی در سال 1318 خورشیدی ساخته شده و دارای تزئینات گچ‌بری، سنگ و نقوش بسیار زیباست.
دامنه ی ارتفاعات جنوبی کلاردشت که مشرف بر شهر کلاردشت است محل دقیق ساخت این کاخ بسیار مجلل و در داخل این بنا، اشیا و لوسترهای زیبا و نفیس قرار دارد.
این بنا در 70 سال قبل و اوایل دوران پهلوی ساخته و دارای تزئینات گچ بری، سنگ و نقوش بسیار زیبا است.
معماری آن ملهم از معماری اروپایی بود، از دیگر زیبایی‌های این کاخ حیاط بسیار دل پذیر آن است که پر از درختان نراد است.
جنگل‌های طبیعی در قسمت جنوب غربی و شرقی این روستا فوق العاده جذاب و دیدنی است. در بخش شرقی کاخ هم، قسمتی از اوایل جنگل صنعتی و در قسمت دیگر آن درختان قرار گرفته است.
سکوت کوه  و جنگل مشرف بر کاخ و روستا به ویژه در قسمت بالای کاخ به غایت ستودنی است و موجب شگفتی بازدید کنندگان می گردد.
کوی دوبال، شهرک جدیدی است که در بخشی از روستا که اکثرا غیر بومی و فصلی هستند و دارای ویلاهای بسیار مدرن بوده، برای تفریح و تفرج تابستانه در نظر گرفته شد.
به علت عجله خریداران این بخش از کلاردشت در ساخت و ساز منازل مسکونی، به نظر نمی‌رسد که هیچگونه استانداردهای مسکن شهری در احداث آنها رعایت شده باشد.
گرچه ویلاها و آپارتمان‌ها به شکلی بسیار زیبا بنا شدند اما کوچه‌های باریک و کم عرض حکایت از این دارد که زیبا سازی محیط و عوامل دخیل در نماهای شهری، لحاظ شده  است.
در قسمت شمالی کاخ، بناهای رها شده سازمان جهانگردی به چشم می‌خورد که از نظر موقعیتی در جای مناسبی قرار دارد اما به علت عدم برنامه ریزی اصولی در جذب گردشگران، این ساختمان‌ها به صورت بلا تکلیف ماندند.
بنای کاخ زمانی به‌ عنوان موزه مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت و هم اکنون در اختیار نهاد ریاست‌ جمهوری است.
مسیر دسترسی به آن از چالوس آغاز و در مسیر كندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران تا مسافت 35 كیلومتر ادامه یافته و سپس در مركز شهر مرزن آباد به طرف غرب از جاده اصلی خارج شده و پس از طی نمودن مسافت 23 كیلومتر به شهر كلار دشت می‌رسد و اجابیت و كاخ آن در دامنه بلندی‌های جنوب مشرف بر شهر كلاردشت قرار دارد.
باید میراث فرهنگی این مناطق تاریخی را مرمت و برای حضور گردشگران آماده کند و این نباید به عنوان نهادیکه اصلا ربطی که میراث ندارد تبدیل شود در حالی که که باید از آن حفاظت شود و به عنوان موزه فرهنگی و هنری از آن استفاده کرد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کافه الدورادو
تنیس داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
تلگرام تیترامروز داخلی
قصر باران داخلی
دست های مهربان داخلی
اینستاگرام داخلی
تولید کنند انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و اتومبیلی
شهروند خبرنگار داخلی
عصر ساري داخلي
تعرفه داخلي تبليغات
مازند اسپرت