امروز: ۲۶ تير ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۶۶۹۷
۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۳
ده مورد از اقدامات شاخص و اصلي وزارت نفت در دولت يازدهم
«نفت» داشته ­اي بسيار مهم و استراتژيك براي ايران است و «درآمدهاي نفتي» شريان اصلي اقتصاد و حتي حوزه‌هاي ديگر را هم در سيطره و اختیار خود مي‌بيند. دقيقاً به همين دليل، اهميت زيادي دارد كه سياست‌هاي نفتي دولت‌ها، چطور تبيين شوند تا تأثيرگذاري منبع اصلي مالي كشور هماني باشد كه براي اجراي برنامه‌ها در راستاي توسعه و البته چرخيدن چرخ كشور هماني باشد كه بايد.

پایگاه خبری تحلیلی تیتر امروز؛ دولت يازدهم در شرايطي مسئوليت اداره كشور را بر‌عهده گرفت كه به دليل تحريم‌هايي كه به ايران تحيمل شده بود، فروش روزانه نفت به رقم نازل 900 هزار بشكه رسيده بود، البته با اين توضيح كه محدوديت در مبادلات بانكي باعث شده بود تا همين ميزان فروش هم يا به شكل كالا به كالا انجام شود يا به واسطه دلال‌ها كه خب!‌ همه مي‌دانند، پديده‌اي به نام بابك زنجاني با بهره‌‌گيري از همين شرايط توانست مبلغي بالغ بر 5 ميليارد دلار از دارايي عمومي را به حساب شخصي‌‌اش در بانك‌هاي اين كشور يا آن كشور واريز كند اما دولتي كه با شعار اعتدال از مردم رأي گرفته بود، توانست با تدبير فضاي جمهوري اسلامي با نظام بين‌الملل را از تنازع به تعامل برساند و در نتيجه، فروش نفت از 900 هزار بشكه به بيش از 2700هزار بشكه در روز برود كه خب!‌معلوم است، اين جهش تأثيرگذاري قابل توجهي را در فضاي اقتصادي كشور خواهد گذاشت.

گزارش زير نگاهي است به كارنامه نفتي دولت يازدهم كه نشانگر سير صعودي قابل توجه نسبت به پيش از شروع به كار دولت حسن روحاني است.

1. افزايش توليد و صادرات

*توليد نفت خام كه راهبردي‌ترين كالاي توليد كشور محسوب مي‌شود با بيش از يك ميليون و دويست هزار بشكه در روز افزايش، از حدود 2. 7 ميليون بشكه در روز در پنج ماهه اول سال 1392 به حدود 3. 9 ميليون بشكه در روز در فروردين ماه 1395 رسيده و 1. 44 برابر شده است.

*افزايش بيش از دو برابري ميزان صادرات نفت خام و ميعانات گازي: از 1. 2 ميليون بشكه در روز در پنج ماهه نخست سال 92 به حدود 2. 86 ميليون بشكه در روز در چهار ماه پاياني سال 1395.

*صادرات نفت خام در پنج ماهه نخست سال 1392، 970 هزار بشكه در روز بوده است كه در ده ماهه نخست سال 1394 (پيش از برداشته شدن تحريم ها) به 1. 08 ميليون بشكه در روز رسيده بود و در پايان سال 95 به حدود 2. 2 ميليون بشكه و در روزهاي پاياني دولت به بيش از 2700 هزار بشكه رسيده است.

2. افزايش جهشي توليد گاز از ميدان مشترك پارس جنوبي

*افزايش 2. 4 برابري ظرفيت توليد گاز از ميدان مشترك پارس جنوبي در دولت يازدهم (از 240 ميليون متر مكعب در روز در نيمه سال 1392 به 575 ميليون متر مكعب در روز).

*در دولت يازدهم 11فاز پارس جنوبي راه‌اندازي و به مدار آمده است. به نحوي كه در مجموع ظرفيت توليد پارس جنوبي به 575 ميليون متر مكعب در روز رسيده است كه موجب پيشي گرفتن از ميزان برداشت روزانه قطر از اين ميدان مشترك شده است. اين در حالي است كه از ابتداي دولت اصلاًحات تا قبل از دولت يازدهم، فقط ده فاز به مدير توليد آمده بود.

3. اوپك و بازار جهاني نفت

*افزايش سريع توليد و صادرات نفت كشور به ميزان حدود يك ميليون بشكه در روز پس از برجام به نحوي كه اعجاب همه ناظران جهاني را برانگيخت. اين افزايش صادرات به نحوي بود كه نه تنها به سقوط قيمت‌هاي نفت منجر نشد بلكه با ديپلماسي موفق جمهوري اسلامي ايران براي بازپس گرفتن سهم خود در بازار‌هاي نفت، نهايتاًمنجر به پذيرش واقعيت انكار ناپذير نقش ايران در بازار نفت و موفقيت تاريخي و بزرگ ايران در اوپك و روند افزايشي قيمت‌هاي نفت شد.

4. افزايش توليد نفت از ميدان‌هاي مشترك

*افزايش بيش از چهار برابري توليد نفت خام از ميدان‌هاي مشترك غرب كارون(از 70 هزار بشكه در روز در تيرماه 1392به 280 هزار بشكه در روز در اسفند 1395‌). تا پايان ارديبهشت 1396 ميزان توليد از اين ميادين به بيش از 320 هزار بشكه در روز خواهد رسيد.

*راه‌اندازي تأسيسات متحرك فرآورش توليد نفت در خليج فارس و آغاز توليد بيش از 20 هزار بشكه در روز از لايه نفتي ميدان پارس جنوبي از آغاز سال 96.

5. توسعه شبكه گاز‌رساني شهري و روستايي

*افزايش پوشش گاز‌رساني سراسري و روستايي به ترتيب از 85 و 55 درصد در تير ماه 92 به 91 و 74 درصد در اسفند ماه سال 1395 و دستيابي پوشش سراسري تقريباً (95) درصد تا پايان اين دولت. اين مهم بدون استفاده از منابع بودجه عمومي و تأمين مالي از طريق موضوع ماده 12 قانون رفع موانع توليد صورت گرفته است.

*گاز‌رساني به زاهدان در اسفند ماه سال 1395 با هزينه‌اي بالغ بر 750 ميليارد تومان.

6. گاز‌رساني به نيروگاه­ها

*كاهش سهم سوخت مايع در سبد سوخت مصرفي نيروگاه‌ها از 43 درصد در سال 1392 (27 ميليارد ليتر به ارزش روز 18 ميليارد دلار) به نزديك 14 درصد در سال 1395

*افزايش بيش از 1. 7 برابري ميزان گاز تحويلي به نيروگاه‌هاي كشور از 36. 2 ميليارد متر مكعب در سال 1392 به نزديك به 62 ميليارد متر مكعب در سال 1395.

7. افزايش توليد و توسعه پتروشيمي

*ميزان توليد محصولات پتروشيمي با حدود 10 ميليون تن افزايش و حدود 24 درصد رشد از 40. 6 ميليون تن در سال 1392 به 50. 2 ميليون تن در سال 1395 رسيده است.

*صادرات محصولات پتروشيمي از 12. 8 ميليون تن در سال 1392 به بيش از 17 ميليون تن در سال 1395 افزايش يافته است كه به نشانگر افزايش 33 درصدي در اين دولت است.

*آغاز به توليد 10 طرح پتروشيمي (پلي اتيلن سنگين ايلام -PBR/SBR تخت جمشيد ماهشهر- پلي اتيلن لرستان- پلي اتيلن مهاباد- اوره و آمونياك مرودشت- اسيد سولفوريك اروميه- پلي استايرن انتخاب- پلي استايرن تخت جمشيد پارس- فاز دوم الفين كاويان- ايزوسيانات‌ها كارون) با سرمايه گذاري حدود 2725 ميليون دلار و با توليدات سالانه به ارزش 3188 ميليون دلار و ارزش توليد سالانه حدود 2872 ميليون دلار (به قيمت پايه سال 1390) تا نيمه اول سال 1396 (شامل اتيلن گلايكول مرواريد - پلي اتيلن كردستان- اوره و آمونياك پرديس 3 متانول كاوه- متانول مرجان- هگمتانه (PVC‌))

8. توسعه فناوري و پژوهش

*واگذاري مطالعه تعداد 20 ميدان نفتي و گازي شامل 52 مخزن براساس موافقتنامه همكاري علمي تحقيقاتي با 9 دانشگاه و مراكز تحقيقاتي داخلي منتخب كشور.

*انعقاد 12 قرارداد با دانشگاه‌ها و موسسات تحقيقاتي براي بومي‌سازي دانش فني 12 فرآيند اصلي پالايش نفت، خام پتروشيمي و پالايش و تصفيه گاز.

*ساخت داخل ده قلم اصلي تجهيزات صنعت نفتي در راستاي اجراي اقتصاد مقاومتي در داخل و تجميع تقاضاي صنعت نفت: تا پايان بهمن سال 1395 براي 5 گروه از كالاهاي مورد نظر مناقصه برگزار شده است و در مجموع 52 فقره قرارداد به ارزش حدود 5000 هزار ميليارد ريال و 25. 3 ميليون يورو با سازندگان داخلي در خصوص ساخت آنها منعقد شده است. قرارداد ساير گروه كالاهاي ديگر نيز در شرف انعقاد مي‌باشد.

9. توليد و صادرات فرآورده‌هاي نفتي و توجه به محيط زيست

*شروع توليد از پالايشگاه ستاره خليج فارس راه‌اندازي واحد تقطير (01) و تحويل آن به واحد عمليات جهت بهره برداري، شروع توليد فرآورده‌هاي نفتا و نفت گاز و استفاده از آنها در سبد سوخت و چرخه صادراتي كشور و توليد نفتا سبك شيرين از واحد اول پالايشگاه ستاره خليج فارس و نهايتاً دستيابي به خود كفايي در توليد بنزين انشاءالله تا پايان فروردين ماه سال 1396 اجرايي خواهد شد.

*ميزان توليد بنزين اصلاًح شده و سوپر در پالايشگاه‌هاي نفتي كشور در دولت يازدهم، 12 برابر شده است (از 2. 1 ميليون ليتر در روز به 25 ميليون ليتر در روز‌). در حال حاضر در 7 كلان شهر كشور اين نوع بنزين توزيع مي‌شود كه منجر به بهبود وضعيت محيط زيست در اين شهر‌ها شده است.

*در سال‌هاي 1357 تا 1377 ايران وارد‌كننده نفت و گاز بوده است. واردات نفت گاز طي سال‌هاي 1377 تا 1384 به صادرات تبديل شده و طي سال‌هاي 1385 تا 1393 مجدداً واردات نفت گاز صورت گرفته كه بخشي از آن به صورت خريد از واحد‌هاي پتروشيمي بوده است. ايران در سال 1392 ميزان متوسط 6 ميليون ليتر در روز واردات نفت گاز داشته است.

*از سال 1394 مجدداً ايران از يك كشور وارد‌كننده نفت گاز به يك كشور صادرات تبديل شد و در سال 1395 به صادر‌كننده اصلي نفت گاز در منطقه تبديل شده است. (‌صادرات 13 ميليون ليتر در روز در سال 1395)

*افزايش ميزان صادرات نفت كوره به نزديك به 50 ميليون ليتر در روز متوسط سال 1395

10. قراردادهاي جديد نفتي و تأكيد بر افزايش ضريب برداشت / بازيافت نفت از مخازن

*عقد 17 موافقتنامه و 2 چارچوب اصولي قرارداد براي توسعه ميادين نفت و گاز در قالب قرارداد جديد نفتي

*برنامه‌ريزي و پيگيري براي ايجاد شركت‌هاي اكتشاف و استخراج ايراني

*راه‌اندازي آماك.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
هدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
0
0
سلام سردبیر
دولت تدبیر امید به غیر از دزدی و چوبال مردم چیزی دیگری بلد نیست
اونم برجامشون اونم از نفت
روحانی بروو
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جنگ رنگارنگ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوچه بلوط ترامپ، کفر ملکه را درآورد عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ ابر توفان عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آزاد و رها عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ چراغ شب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ مادر و کودک
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم