امروز: ۲۶ تير ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۶۲۴۵
۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
گفتگوی تیتر امروز با باستان شناس قائم‌شهری مقیم رم
برای مرمت غار اسپهبد خورشید در سوادکوه پیش از مرمت نیاز به حفاظت بالا دارد و حدود 45 درصد از بقایای معماری اسپهبد خورشید باقی مانده اما همین درصد کم گنجینه‌ای از اطلاعات سازه‌ای فرهنگی و تاریخی ایران و مازندران است.
به گزارش تیتر امروز، محمد کشاورز دکتری علوم و شیمی مرمت و احیا بناهای تاریخی در ایتالیا با اشاره به فعالیت‌هایی که رد زمینه غار دژ اسپهبد خورشید انجام داد، گفت: سال 1387 اعتراض به معادن شن و ماسه در خطیر کوه، مقاله غریو سکوت 1300 ساله غار اسپهبد خورشید، سال 1388 مطالعه و برداشت معماری غار، سال 1389 مقاله غار اسپهبد خورشید با همکاری دکتر سامان سورتیجی در مجاله خبر ایران در امریکا به انگلیسی، سال 1388 دومین سال برگزاری جشن خورشید در دهانه غار،ذ سال 1391 چاپ کتاب غار اسپهبد خورشید، سال 1394 مقاله غار اسپهبد خورشید به زبان ایتالیایی در کنگره بلیط  فرهنگ و تاریخ در رم، سال 1395 سخنرانی در کنگره معماری و شهرسازی بابلسر در راستای مطالعات انجام شده برای غار اسپهبد خورشید، 1396 پایانامه بنده در مورد چوب‌های به کار رفته در غار اسپهبد خورشید و سال 1396 مقاله غار اسپهبد خورشید به زبان انگلیسی در مجله ایران باستان در بلژیک از جمله فعالیت‌هایی است که در زمینه اسپهبد خورشید انجام دادم.
کشاورز افزود: این غار متشکل از دو بخش سازه‌ای به شکل پله‌ای در دو طرف دهانه غار که مسیر را هموار و به بالاترین قسمت‌های غار می‌رسد.
وی با بیان اینکه در مرکز غار نیز شاهد بقایای راهرو هستیم که دو طرف را به هم متصل می‌کند، یادآور شد: بقایای معماری در زیر آوار مانده که با حفاری‌های باستان شناسی و حفاظت مداوم می‌توانیم به شکل و ساختار بیشتر عناصر سازه‌ای پی ببریم.
این محقق قائمشهری مرمت و احیا بناهای تاریخی مقیم رم با اشاره به مصالح به کار رفته در غار دژ اسپهبود خورشید، گفت: مصالح غار دژ اسپهبد خورشید سنگ لاشه و ملات گچ نیمکوب و در جاهایی آهک است و در تیرریزی‌ها از چوب استفاده شده است. در ساختار معماری شاهد طاق با دو سبک مختلف معماری هستیم و همین کمی بحث برانگیز شده که آیا تاریخ ساخت این ساختار معماری شاید به دوران اشکانی هم برگردد.
وی با اشاره به اینکه در وضع موجود می‌توان گفت حدود 45 درصد از بقایای معماری اسپهبد خورشید باقی مانده اما همین درصد کم گنجینه‌ای از اطلاعات سازه‌ای فرهنگی و تاریخی ایران و مازندران است، گفت: از 6 آیتم ثبت جهانی سازمان میراث یونسکو اسپهبد 5 آیتم را داراست و این نشان از ارزش بالای این دهانه طبیعی با دست ساخته‌های بشری‌اش دارد و در ضمن 3 آب انبار نیز در سطوح پایینی غار دیده شده است.
کشاورز افزود: برای مرمت غار اسپهبد با عظمت زیادی که دارد پیش از مرمت نیاز به حفاظت بالا دارد. مسئله سختی راه و دسترسی به دهانه کار مرمت را دشوار می‌کند اما غیر ممکن نیست، جه بسا که نمونه سختی کار را در مرمت قلعه الموت و نمونه نزذیک تر آن را در قلعه کنگلو در حدود 20 کیلومتر غار هستیم که بنده در پروژه مرمت و باستان شناسی قلعه کنگلو با سرپرستی دکتر سامان سورتیجی نیز حضور داشته انجام شد و اولین اقدامات مرمتی ما بیشتر جنبه حفاظتی خواهد داشت.
وی تصریح کرد:  از هنگامی که کاوش شروع می‌شود متناسب با یافته‌های ساختاری و آثاری می‌توان با گروه متخصص مرمتی مرمت سازه ‌ی را پیش برد. کاوش و مرمت غار اسپهبد به دلیل ناشناخته‌هایش و گستردگی آن بیش از 20 سال زمان نیاز خواهد داشت.
این محقق عنوان کرد: برای جلوگیری از تخریب این غار نیاز به کنترل بیشتر یگان حفاظت شهرستان سوادکوه است زیرا حفاران غیر مجاز در حال نابودی این اثر هستند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه با پیگیری های مداوم معادن شن و ماسه جمع و از منطقه دور خواهند شد، یادآور شد: برای توسعه گردشگری ابتدا باید مسیر دسترسی به دهانه طراحی شود. ایجاد کتیبه‌هایی در مسیر برای اطلاع رسانی گردشگران زیرا گردشگر به دنبال اطلاعات خواهد بود. ایجاد کار برای دوستان علاقه مند در میراث به عنوان راهنما که گردشگران را به پای دهانه برسانند که تمامی این مسائل جنبه حفاظتی نیز خواهند داشت.
کشاورز گفت: برای شناساندن اهمیت این بنای تاریخی می‌توان با برگزاری کنگره‌ها، مراسم موسیقی در پای دهانه غار که خوشبختانه 3 سال انجام شد تمامی این موارد زمینه پاسداری از این بنا را فراهم کند. گردشگران به مکانی می‎روند که آن را بشناسند و بداند برای چه به آنجا می‌روند. مطمتنا مطالعاتمان و پژوهش‌های ما راه را برای طرح‌های گردشگری باز خواهد کرد.
وی یادآور شد: من باید اعلام کنم این مطالعات به تنهایی صورت نگرفته و اگر همکاران گروه سنگ نوردی بیگ وال و چکاد از ساری و همچنین گروه کوهنوردی پرنیخ از قائم‌شهر همیشه همراه بنده بودند و حمایت‌های سازمان میراث فرهنگی مازندران و پژوهشکده باستانشناسی تهران و سازمان مطالعات شرق شناسی رم ایتالیا نبودند بنده قادر به شناخت این غار نبودم. به امید تلاش بیشتر برای شناخت فرهنگ‏‌های رو به فراموشی مازندران بزرگ.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جنگ رنگارنگ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوچه بلوط ترامپ، کفر ملکه را درآورد عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ ابر توفان عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آزاد و رها عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ چراغ شب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ مادر و کودک
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم