امروز: ۲۶ تير ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۶۲۴۳
۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
مفید اسماعیلی در گفتگو با تیتر هفته؛
اگر جامعه نسبت به خانواده ایثارگران تسهیلاتی را قائل شود آن جامعه یک جامعه مترقی است، در مقطعی که کشور به افرادی برای فداکاری در راه وطن نیاز دارد آنها به وسط میدان می آیند و با جانفشانی از مردم و کشور دفاع می کنند، حال اگر کشور و جامعه برای خانواده این عزیزان تسهیلاتی را در نظر بگیرد نه تنها کار نادرستی نیست بلکه بسیار درست است.

دفاع مقدس یکی از درخشان ترین صحنه های نقش آفرینی ملت مسلمان ایران است. به مناسبت هفته دفاع مقدس خدمت یکی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس رسیدیم ، حاج مفید اسماعیلی  در سن 13 سالگی وارد جبهه های جنگ شده و در حال حاضر مشغول به کارهای فرهنگی می باشد. درست است که مدتی از هفته دفاع مقدس گذشته اما گفتگو با این رزمنده میهن پرست خالی از لطف نبود.

■ آقای اسماعیلی در چند سالگی و با چه حال و هوایی وارد جبهه شدید ؟
در سن 13 سالگی و زمانی که در مقطع دوم راهنمایی مشغول به تحصیل بوده ام  به جبهه رفتم، زمانی که انقلاب ما نوپا بود توسط صدام و با حمایت استکبار مورد تعدی قرار گرفت، در آن زمان هرکسی به نوعی وظیفه خودش می دانست که از کشور و انقلاب دفاع کند و به ندای بنیانگذار انقلاب اسلامی لبیک بگوید، بنده نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شور و حالی که برای همه جوان ها وجود داشت باعث شد تا در سن نوجوانی در جبهه ها حضور پیدا کنم.
جدای از احساس انقلابی روحیه وطن دوستی هم ملاک بوده است، هرکسی در هر جایی که زندگی می کند باید آنجا را دوست داشته باشد و آماده فداکاری برای وطن و مکان زندگی خود باشد، این خاک پرستی نیست بلکه یک وظیفه ملی است.
■ شیرین ترین خاطره ای که از دوران دفاع مقدس دارید چیست ؟
زمانی که در جنگ یکی از همرزمان من شهید می شد و یا در عملیاتی پیروز نمی شدیم برای من اتفاق تلخی بود اما بعدها و به مرور زمان خصوصا زمانی که در اسارت بودم همه این ها را زیبا می دیدم و به این باور رسیده بودم که همه اتفاقاتی که برای من رقم می خورد به نوعی لطف خداوند است که در حق من انجام می دهد. اگر اسیر نمی شدم شاید امروز این حس میهن دوستی که در من وجود دارد بروز پیدا نمی کرد. سال های جنگ باعث شد تا نگاه من به زندگی تغییر کند و همه اتفاقات برای من شیرین باشد.
■ آقای اسماعیلی  در جامعه گاهی شنیده می شود که به خانواده شهدا و جانبازان بسیار رسیدگی می شود؛ خصوصاً در استخدامی ها، آیا همینطور است؟
اگر جامعه نسبت به خانواده ایثارگران تسهیلاتی را قائل شود آن جامعه یک جامعه مترقی است، در مقطعی که کشور به افرادی برای فداکاری در راه وطن نیاز دارد آنها به وسط میدان می آیند و با جانفشانی از مردم و کشور دفاع می کنند، حال اگر کشور و جامعه برای خانواده این عزیزان تسهیلاتی را در نظر بگیرد نه تنها کار نادرستی نیست بلکه بسیار درست است. اگر در جامعه ای نسبت به خانواده شهدا و جانبازان قانونی ایجاد شود که به آن ها کمک بکنند این کشور کشور مترقی است، آنچه که امروز در کشور در ارتباط با خانواده های شهدا و جانبازان انجام می شود در مقابل کشور های مترقی دنیا ناچیز است. اگر به خانواده شهدا توجه می شود به خاطر آسیبی است که که در راه نجات مردم و وطن متحمل شده اند.
■ شما این روزها چه دغدغه ای دارید؟
دغدغه اصلی من مسائل فرهنگی است، باید تمرکز بیشتری بر روی کار فرهنگی داشته باشیم، بعد از انقلاب تا کنون درگیر مشکلات فراوانی بوده ایم، همه مسئولان باید به میدان بیایند و هر مسئولیتی که دارند را سنگر بپندارند و به نوعی حضور در آن سنگر را هوشمندانه و با بصیرت حفظ کنند.
اما در اقتصاد هم می بینیم که آن چیزی که باید اتفاق می افتاد رخ نداد و ما عقب هستیم، امروز در کشور یک اقتصاد وابسته و مریض داریم که باید به پویایی برسد و از این حالت بیرون بیاید.
ما در بخش سیاسی و نظامی عملکرد خوبی داریم اما باید مسائل فرهنگی و اقتصادی را هم در اولویت قرار بدهیم.  این شدنیست و از این ملت بر خواهد آمد.
■ در آخر چه پیامی برای دولت مردان و جوانان دارید؟
پیام من به دولت مردان این است که به حرف هایشان عمل کنند، نه فقط به دولت مردان بلکه این پیام من به اعضای شوراهای اسلامی شهرها و نمایندگان مجلس نیز است. مردم رای می دهند تا خواسته های منطقی و مشروعشان برآورده شود. اگر مسئولی قول داده است که اشتغال آفرینی می کند باید به وعده هایش وفا کند.
اگر مسئولین قول هایی که داده اند را عملی نکنند مردم دیگر به آن ها اعتماد نخواهند کرد خصوصا در مسائل اقتصادی که مهمترین مشکل مردم است.
در مسائل فرهنگی نمی توانیم سرمان را مثل کبک زیر برف ببریم، از سمت دشمن در بخش فرهنگی و هم اجتماعی مورد تهاجم قرار گرفته ایم، علیرغم آن در بخش سیاسی و اقتصادی هم تحت فشار هستیم و موضع ما همیشه یک موضع دفاعی بوده است. فکر می کنم دیگر وقت آن رسیده تا یک قدم به سمت جلو برداریم و جدی تر برای حل مشکلات تلاش کنیم.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جنگ رنگارنگ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوچه بلوط ترامپ، کفر ملکه را درآورد عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ ابر توفان عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آزاد و رها عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ چراغ شب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ مادر و کودک
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم