امروز: ۲۶ تير ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۶۴۸۰۵
۲۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۳
در گفتگو با تیتر امروز؛
اين حرف بيخودي است كه بايد نظر بزرگتر را بشونيم و بعد واكنش نشان بدهيم. اين به معني خرج كردن بزرگتر است و به نوعي فرافكني محسوب مي‌شود. وقتي مردم خودشان پيش‌قدم مي‌شوند، خيلي قشنگ است كه مردم حق را به خوبي تشخيص مي‌دهند. البته اين «بزرگتر، بزرگتر» دكاني است كه آقايان در راستاي منافع‌شان باز كرده‌اند، وگرنه هر كسي كه بايد بدون هيچ ترديدي واكنش نشان بدهد.
عماد افروغ نويسنده، جامعه‌شناس و سياست‌مدار ايراني در گفتگو با تیتر امروز،  با اشاره به انفعال دولتي‌ها نسبت به فاجعه ميانمار و واكنش پر حرف و حديث برخي از سياسيون «سياست‌زدگي» را عامل بروز چنين رخدادهايي مي‌داند كه به زعم او قابل جلوگيري هستند.

نماينده ادوار مجلس كه بيشتر با تحليل‌هاي جامعه‌شناسي شناخته مي‌شود، با گفتن اينكه «همين‌كه رسانه‌ها، شبكه‌هاي مجازي به بحث وارد شده و احساس همدردي كردند، خدا خيرشان بدهد اما اگر ماها فعال‌تر بوديم، ‌اين اتفاق نمي‌افتاد و با رفت و آمدهاي ديپلماتيك و برگزاري اجلاس مي‌شد كه از بروز چنين مشكلي جلوگيري شود» به پرسش‌ها پاسخ مي‌دهد:

*درباره بحران ميانمار شاهد اختلاف‌نظر بين جريان‌هاي سياسي داخلي هستيم. اصلاح‌طلبان واكنش سرد ايران را به دخيل بودن چين و روسيه در اين اتفاق ربط مي‌دهند و اصولگرايان هم اسراييل را عامل اصلي فجايع اخير مي‌دانند.

به خدا قسم اين اشتباه است. حرف من اين است كه وقتي پاي يك فاجعه انساني و قتل‌عام و نسل‌كشي در ميان است، به هيچ‌وجه نبايد وارد مسائل سياسي شويم كه متأسفانه چنين نمي‌كنيم. يكي از نقدهايي كه به شخصه به فضاي فعلي كشور وارد مي‌دانم، اين است كه كشور پاره ‌پاره است و بيش از حد خود را درگير رقابت‌هاي جناحي و سياست‌زدگي مي‌بيند. اينكه فرهنگ هم سياست و اقتصادزده شده، خيلي نگران‌كننده است. در حالي كه اگر اصحاب فرهنگ آن وجه انسجام‌بخش، وحدت‌بخش و عام خودشان را مد نظر قرار مي‌دادند و در واقع مثل اصحاب سياسي تفكيك نمي‌شدند، سياست ما هم حال و روز بهتري داشت اما چه كنيم كه فرهنگي‌ها هم سياسي شده‌اند. والا آن چيزي كه عام است و جزئي از نيازهاي ذاتي بشر است و رنگ و پوست و مذهب بر‌نمي‌دارد. من اخيراً در مباحثي كه با طرف سوييسي داشتم، تحليلي فراديني از بنيان‌ها و بسترهاي افراطي گري داشتم با اين توضيح كه مگر خدا مرد است، مگر خدا زن است، مگر خدا بودايي است، مگر خدا مسلمان يا مسيحي است و... بايد ياد بگيريم كه از منظر خدا به اتفاق‌ها نگاه كنيم كه البته اين يك ملزوماتي دارد. اصل طلاي سفيد اخلاق كه از اصل طلايي بالاتر است، مي‌گويد با مردم به گونه‌اي برخورد كنيد كه دوست داريد خدا با شما برخور كند. خب!‌ اين زاويه‌اي خاص توام با احسان و بخشش است. اين جنايت‌ها و نسل‌كشي‌هايي كه مشاهده مي‌شود، واقعاً عصر طلا هم نيست، چه برسد به عصر طلايي سفيد.

*اين ناهنجاري ريشه در چه چيزي دارد؟

همين رقابت‌هاي جناحي و سياست‌زدگي‌اي كه در همه جا متأسفانه رايج دارد. اين صف‌آرايي‌هاي سياسي كه در قالب عام هم صورت مي‌گيرد و به عنوان مثال اين سؤال را به وجود مي‌آورد كه چرا در بحث مهم بشر، نسبت به سوري‌ها، اروپايي‌ها يا ميانماري‌ها تبعيض قايل داده مي‌شود. اين نوع رفتارها ريشه در صف‌آرايي‌هاي جانكاهي دارد كه به دست بشر صورت گرفته است كه خدا به غير از صلح و حيات سرشار از بخشش و احسان، هيچكدام را تأييد نمي‌كند.

*نظر شما درباره واكنش مناسب به اتفاق ميانمار چيست؟
بايد حساسيت نشان بدهيم. در واقع نسبت به مظلومي كه مورد ظلم قرار گرفته، بايد حساس شويم و واكنش نشان بدهيم و نسبت به هر ظالمي كه در حد توان مقابله را لازم بدانيم. نكته قابل تأمل ديگر هم اين است كه به نظر من هرچه مي‌كشيم، از تفرقه موجود در جهان اسلام مي‌كشيم. اگر جهان اسلام اتحاد داشت، جرات نمي‌كردند، چنين فجايعي را عليه مسلمانان رقم بزنند. متأسفانه اوج تفرقه را در جهان اسلام شاهديم كه البته تحركات بيروني هم در چنين فضايي سهم دارند.

*مردم در اين چند هفته در فضاي مجازي حساسيت زيادي نسبت به اين مسئله نشان داده‌اند اما دولت آن‌طور كه بايد عكس‌العملي نداشته است.

متأسفانه هميشه همين‌طور است و بايد گفت، دم‌ مردم گرم. من هميشه توصيه كرده‌ام كه بايد شبكه‌هاي اجتماعي گسترش پيدا كند.

*چه دليلي را درباره واكنش منفعلانه دولت مي‌توان آورد؟

دليلش اين است كه متأسفانه شعارهاي انقلابي ما دولتي شده است كه در اين حالت واكنش‌ها به بيانيه محدود مي‌شود. حتي مثلاً در مورد حجاج هم رايزني خاصي نشان نداديم اما باز هم اين مردم بودند كه به هتك حرمت سعودي‌ها به شدت واكنش نشان دادند. اين بر‌مي‌گردد به اينكه ديپلماسي ما فعال و جامع نيست. حالا اگر شما سياست‌زده باشيد، اين حس را پيدا مي‌كنيد كه بايد در هر شرايطي از دولت روحاني دفاع كنيد. اين بلايي است كه عصر طلايي اخلاق را از بين برده است و به همين راحتي هم حق و هم ملاك‌هاي متعالي بشري پايمال مي‌شود كه روشن است چينن حالتي چه تبعاتي دارد.

*در ماجراي حج هم بعد از موضع‌‌گيري رهبري واكنش‌ها شروع شد. به نوعي مي‌توان گفت كه منتظر نظر بزرگتر هستند.

اين حرف بيخودي است كه بايد نظر بزرگتر را بشونيم و بعد واكنش نشان بدهيم. اين به معني خرج كردن بزرگتر است و به نوعي فرافكني محسوب مي‌شود. وقتي مردم خودشان پيش‌قدم مي‌شوند، خيلي قشنگ است كه مردم حق را به خوبي تشخيص مي‌دهند. البته اين «بزرگتر، بزرگتر» دكاني است كه آقايان در راستاي منافع‌شان باز كرده‌اند، وگرنه هر كسي كه بايد بدون هيچ ترديدي واكنش نشان بدهد. به هر حال، همين كه رسانه‌ها، شبكه‌هاي مجازي به بحث وارد شده و احساس همدردي كردند، خدا خيرشان بدهد اما اگر ماها فعال‌تر بوديم، ‌اين اتفاق نمي‌افتاد و با رفت‌و‌آمدهاي ديپلماتيك و برگزاري اجلاس مي‌شد كه از بروز چنين مشكلي جلوگيري شود اما يكي از تبعات سياست‌زدگي اين است كه نظر دولت روي كار را بر اساس سليقه‌هاي سياسي مي‌سنجيم و به همين راحتي نقد حال را كه خيلي هم مهم است، فراموش مي‌كنيم.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جنگ رنگارنگ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوچه بلوط ترامپ، کفر ملکه را درآورد عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ ابر توفان عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آزاد و رها عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ چراغ شب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ مادر و کودک
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم