امروز: ۲۷ تير ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۵۹۹۹۸
۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۴
 آیت الله محمد علی ناصری، پیش از ظهر امروز پیرامون مراتب یقین  اظهار کرد: یقین، سه مرتبه دارد، علم الیقین، عین الیقین و حق الیقین است.  مثلاً کسانی که تا به حال مکه نرفته اند و در عین حال، یقین دارند که مکه هست، یک مرتبه از یقین را دارند که به آن علم الیقین می گویند.

استاد اخلاق حوزه تصریح کرد: مرتبه دیگر یقین، این است که به مکه می رود و از دور می بیند.، این را عین الیقین می گویند که می بیند، مرتبه بعد، این است که می رود در خود مکه و از نزدیک، آن را می بیند که این را حق الیقین می گویند، پس سه مرتبه یقین داریم .

وی توضیح داد: مثال دیگر برای مراتب یقین ، اینکه یک کسی می شنود آتشی هست و به وسیله‌ این شنیده، به وجود آن یقین می کند، این، علم الیقین است، همان شخص، اگر از دور، دود و آثار آتش را دید، این می شود عین الیقین؛ اما گاهی می رود در آتش و می سوزد؛ این می شود حق الیقین، همه این ها علم است؛ لکن این کجا و آن کجا؟!

آیت الله ناصری عنوان کرد: یقین متقین و شیعیان امیرالمؤمنین علیه السلام به آخرت، عین الیقین و حق الیقین است، اطمینان دارند که شکی در آخرت آن نیست و برای آن روز خود، زحمت می کشند.

وی ابراز کرد:برادرها! بهشتی هست، جهنمی هم هست و هر کسی بهشت و جهنم خود را خودش درست می کند، بهشت، زمین ساده ای است که خودت آن را آباد می‌کنی، جهنم هم زمین ساده ای است که آتش و مار و عقرب آن را خودت می فرستی، عذاب‌ها عمل خود فرد است، مگر در آیه شریفه نیست که می فرماید« وَ ما تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُمْ مِنْ خَیْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بِما تَعْمَلُونَ بَصیرٌ »؛ (بقره:110.)

استاد حوزه خاطرنشان کرد: هر کار خیرى را که براى خود از پیش می فرستید، آن را نزد خدا [در سراى دیگر] خواهید یافت، خداوند به اعمال شما بینا است، خداوند، عادل است، هر چه را می فرستی، خدا اثر همان را به تو باز می گرداند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جنگ رنگارنگ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کوچه بلوط ترامپ، کفر ملکه را درآورد عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ ابر توفان عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ آزاد و رها عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ چراغ شب عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ مادر و کودک
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم